ОГЛАСИО СЕ БЛАГОЈЕВИЋ: "Мотивише ме кад нас неко потцењује"
Суперлига Србије је ушла у завршницу, а главна борба води се за друго место, а воде је Партизан и Војводина.
Новосађани вечерас играју против Чукаричког, а Партизан сутра дочекује ОФК Београд, од кога је овог пролећа изгубио у Хумској. Сам притисак и такмичарски значај су ствари које пријају Срђану Благојевићу, који каже да тим нема екстра мотивацију због претходног сусрета и изјава играча "романтичара" после тог меча.
- Још три кола остала су до краја, девет бодова је у оптицају и, за разлику од прошлог првенства где те последње утакмице нису имале неки такмичарски значај, сада смо у другачијој ситуацији и свака утакмица је важна до краја. Биће, претпостављам, неизвесно до самог краја када је та борба за друго место у питању и одмах да кажемо унапред да се радујемо таквој завршници. Увек је за мене изазовније и пријатније да смо у таквој ситуацији, да те утакмице имају такмичарски значај, то јест да све оно што урадимо на утакмици може да буде значајно. Тако са тим ставом приступамо и овим утакмицама које су испред нас, а прва је утакмица против ОФК Београда. ОФК Београд је, за разлику од нас, растерећен тог такмичарског значаја и потребе за неким позитивним резултатом у том смислу. Наравно да очекујем екипу ОФК Београда која ће бити максимално мотивисана против Партизана, али то је екипа која ће бити растерећена и у ситуацији да може опуштено да покаже све што зна. Они су остварили своје амбиције уласком у плеј-оф, немају могућност да играју Европу, тако да сам сигуран да нас, без обзира на ту чињеницу, очекује тежак резултат. Имајући у виду и ове претходне утакмице које су биле у овом првенству, оне су тотално различите.
Ово ће бити трећи дуел Партизана и ОФК-е ове сезоне.
- Прва утакмица коју смо играли, коју сам ја оцењивао и сад је оцењујем, била је једна од најзрелијих партија Партизана у овој сезони. Ова друга, у којој ја нисам учествовао, али сам био у прилици да гледам ТВ пренос, била је другачија прича. ОФК Београд је победио 2:1 у оној драматичној завршници, у последњем минуту је примљен гол. То је додатно и укомпликовало ситуацију у којој се налазио Партизан. Тако да постоји и потреба, и мотив, и жеља да сутра будемо јако мотивисани и да спремно изађемо на мегдан ОФК Београду, који сматрам квалитетном екипом, пре свега физички интензивном. Као тренера који је водио екипу у првом делу сезоне, јако га ценим и јако га поштујем. Оно што је радио пре тога, та сезона је била јако добра, поготово у Европи. Не сумњам да ће бити лепо тактичко надмудривање и да ће бити интересантно за гледање.
Да ли та њихова растерећеност може да отежа посао Партизану?
- Очекујем сутра, као и против Чукаричког после тога, па и Радника у последњем колу овде, да противници изађу максимално мотивисани. Име Партизана само по себи мотивише било кога. Тако да не бих улазио сад у анализу зашто тај мотив постоји, он свакако треба да постоји и очекујем мотивисаног ривала. Тренутно видим да се у нама јавља више тај унутрашњи мотив за доказивање, него неки спољни притисак у тој борби за друго место. Некако сам закључио у последње време, а то сам поменуо и на прошлој конференцији за штампу, да иде прилично негативан наратив око Партизана и око ове екипе. Знате како смо почели сезону, са великим потцењивањем, са прогнозама да Партизан неће бити нигде. Неки су чак говорили да ћемо једва бити до петог места, па се онда десило да ми одједном, то јест ова деца која су почела ову сезону, покажу нешто што можда нико није очекивао од њих. Ту се јавила нека нова енергија, нова емоција, па су порасле и амбиције. Онда се то у међувремену, негде пред крај прошле године, променило. Појачале су се амбиције, а самим тим појачало се и незадовољство приликом неких неуспеха и онда крене да се прави око Партизана та нека атмосфера у којој опет долази до неког потцењивања, до негативних коментара и лоше атмосфере. То се чак у неком тренутку пренело на наратив навијача Партизана, што се мени нимало не свиђа. Тако је како је, вероватно смо и сами криви због тога, али све то што сам набројао, чини ми се да у овом тренутку у овој групи момака изазива један озбиљан мотив да погледају себе, да ово првенство заврше најбоље што је могуће. То јест, да дођу до нечега за шта на почетку ове сезоне нико није давао шансе, мало ко је давао шансе Партизану да заврши на врху.
У иностранству је нормално да се премирају противници ривала, да ли можда очекујете то од Војводине?
- Ми смо тим, не бих улазио даље у то, колико знам то није ни забрањено".
Бољка Партизана целог пролећа је то друго полувреме…
- У принципу да. Када посматрамо само статистику, то јест резултате на тим утакмицама, тако испада да постоји тај објективан проблем другог полувремена. С тим што, ако бих улазио дубље у анализу, нису исти узроци на утакмицама с почетка и на овим сада. На пример, прошлу утакмицу коју смо играли против Новог Пазара, не могу да кажем да смо ми лоше одиграли друго полувреме. Чак смо боље држали контролу, то сам напоменуо после утакмице, решавали смо добро прву и другу трећину терена. А онда су погрешне одлуке у оном лакшем делу, чини ми се, довеле до тога да ми не крунишемо то што смо добро радили у зачетку напада. Онда тај примљен гол, мислим да је био 78. минут, наравно да у тој ситуацији у којој смо ми унесе неку нервозу, па је генерално утисак да смо опет имали проблем са другим полувременом. Свакако нам фали да дође нека утакмица у којој смо у могућности да раније завршимо посао, да раније имамо већу предност. Наравно да бисмо то сви волели, да то онда буде мирније, јер би нам то дало додатно самопоуздање и увело нас у неку мирноћу да се опустимо и можда квалитетније решавамо те ситуације. Све ове околности које нас прате све ово време доводе до тога да смо напети, сви смо заједно напети, тражимо решења, боримо се. Није нам лако, ја апсолутно осећам да је ова екипа хумана.
Једна од бољки Партизана јесте и то што не користи прилике у које улази - да ли сте радили на томе?
- Радимо ми свакодневно на свим сегментима игре, али ја чак не бих окарактерисао да је сама завршница главни проблем. Мислим да је већи проблем долазак у завршницу, то јест тај неки завршни пас и решења која доносимо у завршној трећини. То би по мом мишљењу требало да буде много боље, јер се много пута деси да ми јако лепо и квалитетно решимо прву и другу трећину, а онда када дођемо у ситуацију да смо у завршници четири против четири или пет против четири, ту нам треба боља одлука да ли се шутира или се одиграва. Ту имамо већи проблем, а када дођемо у саму ситуацију да шутирамо на гол, мислим да ту и немамо толико велики проблем. Генерално, мој одговор је да радимо на сваком сегменту игре. Наравно, неки сегменти су увек приоритет у одређеном тренутку за решавање, али свесни смо шта нам највише фали.
Тим робује повредама, вероватно као последица тих зимских припрема. Каква је ситуација пред сутра?
- Не бих ја то тако оцењивао. Гледајте Европу, екипе које учествују у европским такмичењима, наравно које имају далеко веће ростере и дуже клупе него што ми имамо, суочавају се са много већим повредама. Ево, узимам пример Тотенхема, можда није адекватан, али екипа која је једна од најплаћенијих у Енглеској долази у ситуацију да се бори за опстанак јер у самом крају има шест или седам озбиљних повреда. Ми смо у овом тренутку у ситуацији да су Рогановић и Трифуновић у тренажном процесу, започели су га и можда бисмо могли сутра да их користимо, видећемо. То је оно што нам је тренутно проблем. Симић се вратио, али да ли ћемо га и у којој мери користити зависи од тога што није имао пун тренажни процес како треба. Ту смо близу комплетног састава. Оно што бих хтео да истакнем је Миту Јанковић, као неко ко је део екипе, али га у последње време више користимо као испомоћ Телеоптику. Он тренира са нама, пред утакмицу оде у Телеоптик и тамо даје озбиљан допринос. Оно што је изузетно значајно у овом тренутку за Партизан, а то бих хтео да искористим ову конференцију да нагласим, јесте борба Телеоптика за улазак у Прву лигу Србије, њихово прво место и вероватна промоција. Ја бих им пожелео срећу до краја, они сутра играју против Радничког са Новог Београда. Ми смо послали Јанковића тамо и он ће, надам се, дати допринос великом успеху ове младе генерације Телеоптика, што ће много значити Партизану у наредној сезони. Генерално, то је наш тренутни здравствени билтен, у принципу није то тако страшно.
Није да је тиму потребна додатна мотивација, већ сте одговорили о мотивацији ОФК Београда, али после последње утакмице коју ви нисте водили, избио је мали скандала када је играч ОФК Београда Милан Родић рекао да је "поклонио победу Звезди". Да ли такве ствари дају додатну мотивацију играчима?
- Мене лично не, а верујем ни било ком играчу. Мислим да нас може дотаћи само нешто што се тиче нас самих – ако нас неко потцени, ако нас неко омаловажава или ако неко унапред говори да је добио битку у којој смо и ми учесници. То може додатно да нас мотивише и ми имамо тај мотив напретек. То да ли је неко поклонио победу некоме, то нас не занима.