ЕВРОЛИГА: Кузмић БЛОКИРАО, а Звезда СРУШИЛА Фенербахче (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

12.01.2017. 22:37
Ognjen Kuzmić
Огњен Кузмић / Извор: МН Press

Црвено-бели дошли до девете победе у сезони.

Кошаркаши Црвене звезде коначно су успели да прекину низ пораза од Фенербахчеа пошто су у 17. колу Евролиге савладали вицешампиона Европе са 75:73 (23:23, 21:19, 17:17, 14:14). Сјајан меч одиграо је Огњен Кузмић са 21 поеном, осам скокова и блокадом последњег шута Удоа, док је Џенкинс постигао 14, а последњим поенима је решио и питање победника.

Решени су били играчи Црвене звезде да коначно прекину низ пораза од Фенербахчеа и тако су и заиграли од почетка. Огњен Кузмић био је веома мотивисан и постигао је осам од првих 10 поена црвено-белих који су имали вођство на старту меча. Ни тројка Ђиђија Датомеа није пореметила црвено-беле пошто је брзо на исти начин узвратио Дангубић, а Звезда водила са 13:9. Узаврела је била атмосфера у дворани ''Александар Николић'', али је Фенер брзо показао да може да игра и у таквим условима. Богдан Богдановић постигао је пет поена, Весели додао четири и убрзо је Фенер имао четири поена вишка (23:19). Ипак, Симоновић и Волтерс побринули су се да на првом одмору резултат буде нерешен.

Ритам није опао ни у других 10 минута. Чврсто се играло, Звезда није дозвољавала да се скупоцене звезде гостију разиграју,м али ни турски тим није играо ништа слабију одбрану. Симоновић је отворио деоницу тројком, а Звезда у наредна три минута била у вођству, углавном минималном. Успео је Фенер да се тргне преко Удоа, а Датоме и Богдановић донели гостима вођство 37:33 у 16. минуту. Ипак, Звезда је успела преко Кузмића, Џенкинса и Симоновића да дође до изједначења, да би Томпсон у последњим секундама првог полувремена донео поново Звезди предност.

Први минут треће четвртине протекао је без поена, да би Звездину серију од 10-2 покренуо са две узастопне тројке Џенкинс и на тај начин запалио трибине дворане ''Александар Николић''. Њему се такође тројком придружио Дангубић, да би све крунисао поенима Симоновић за двоцифрену предност црвено-белих у 25. минуту (54:44). Ово није уздрмало Фенербахче пошто су Датоме и Богдановић узвратили тројкама за 54:50, али је затим и Јовић узвратио још једним тројком. Међутим, црвено-бели су два минута били без поена па је Фенер успео да изједначи преко Удоа у самој завршинци четвртине 59:59, да би Јовић ипак одве Звезду у последњу четвртину са два поена предности.

Прва три минута у одлучујућој деоници прошла су без великих узбуђења, али се у таквом ритму после две изгубљене лопте Волтерса Фенербахче боље снашао и поново био у вођству после тројке Калинића 65:63 у 33. минуту. Кузмић је сјајним закуцавањем на асистенцију Дангубића поново запалио атмосферу у дворани, да би Симоновић и Кузмић поенима после техничке грешке Жељка Обрадовића повела 69:67 у 36. минуту. Уследиле су два Звездина фаула у нападу, а Фенербахче је то искористио и у последња два дминута ушао са вођством 71:69. Ипак, Звезда се није предавала па је Кузмић на асистенцију Џенкинса погодио уз фаул и искористио додатно слободно бацање, па су гости имали само поен предности (73:72) на уласку у последњих 60 секунди. Богдановић је изгубио лопту за Фенер, а Јовић дошао на линију слободних бацања и погодио само једно. Међутим, Калинић је промашио са линије за три поена, да би Џенкинс 12 секунди пре краја погодио за 75:73 и тако решио питање победника.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА - ФЕНЕРБАХЧЕ 75:73 (23:23, 21:19, 17:17, 14:14)

ДВОРАНА: Александар Николић

СУДИЈЕ: Лотермозер, Коромилас, Виклицки

ГЛЕДАЛАЦА: 7.600

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Волтерс 6, Томпсон 2, Дангубић 5, Митровић 2, Лазић 3, Добрић, Симоновић 12, Џенкинс 14, Гудурић, Јовић 8, Кузмић 21, Бјелица 2.

ФЕНЕРБАХЧЕ: Удо 16, Махмутоглу, Антић, Богдановић 12, Слукас 7, Нунали, Угурлу, Весели 7, Калинић 8, Диксон 7, Дувериоглу, Датоме 16.

Реал Мадрид - Макаби (21)

ТАБЕЛА: ЦСКА 12-4, Олимпијакос 12-5, Реал Мадрид 11-5, Басконија 11-6, Фенербахче 11-6, Панатинаикос 9-7, Дарушафака 9-8, Црвена звезда 9-8, Ефес 8-8, Барселона 7-10, Бамберг 7-10, УНИКС 7-10, Жалгирис 6-10, Макаби 6-10, Армани 4-12, Галатасарај 4-12.