ФАЈНАЛ-ФОР ЕВРОЛИГЕ: Фенер РУТИНСКИ против Реала, Жоц, Богдан и Калина у финалу (ВИДЕО+ФОТО)

19.05.2017. 22:33
Bogdan Bogdanović
Богдан Богдановић / Извор: Реутерс

Тим из Истанбула у недељу од 20 часова игра за трофеј против Олимпијакоса.

Кошаркаши Фенербахче играће за трофеј Евролиге против Олимпијакоса у недељу од 20 часова, пошто су у другом полуфиналу савладали Реал Мадрид са 84:75 (21:13, 23:21, 19:16, 21:25) и тако се другу годину за редом нашли у финалу најјчег европског такмичења. Тим Жељка Обраодвића до победе је предводио ЈУдо са 18 поена и 12 скокова, Богдановић је постигао 14, а Калинић и Весели по 12.

После прилично мирних, уводних три минута Фенербахче, за које је прве поене постигао Богдановић, је ношен подршком са трибина испуњених до последњег места почео да ствара предност. Тројке Калинића и Диксона уз четири поена Веселог донеле су одмаћину предност 12:4 у петом минуту. Реал се није снашао на одличну одбрану Фенера, а Диксон је још једном тројком већ у седмом минуту донео двоцифрену предност домаћину 17:7. Једини који је одржавао Реал у игри током прве четвртине био је Серхио Љуљ који је постигао 11 поена, али није могао све сам.

Слично првој, и друга деонице имала је спорији почетак, а једине поене за нову двоцифрену предност Фенербахчеа (23:13) постигао је Датоме, да би Калинић својом другом тројком поново запалио атмосферу у дворани ''Sinan Ердем''. У међувремену је Руди Фернандез, сигурно један од најнеомиљенијих играча у Европи, добио неспортску личну грешку и то као да је мало разбудило Реал који је преко Томпкинса и фантастичног Љуља смањио на 26:24 у 16. минуту. Међутим, поново се разгоропадио Фенер. Богдановић је постигао тројку, Калинић и Диксон су били прецизни са пенала и домаћин је на непуна два минута пре полувремена поново водио са 10 поена предности (37:27). Љуљ је и даље једини играо у Реалу, али је Богдановић још једном тројком обезвредио његов труд и 19 поена у првом полувремену, па је Фенер и на великом одмору имао двоцифрену предност.

Велики одмор није ништа променио у приступу игри Фенербахчеа. Одрбана је фунскционисала одлично, док су у нападу поени Јудоа, Калинића и пре свега Слукаса донели Фенербахчеу и 15 поена предности (52:37) у 26. минуту. Међутим, Љуљу коначно није био усамљен у Реалу. Придружио му се Џеј Си Керол који је постигао три тројке, па су он и Љуљ довели Реал на осам поена заостатка (56:48) два и по минута пре краја треће деонице. Све то било је ркатког даха, пошто се разиграо Јудо и уз помоћ Нуналија и Слукаса још једном довео Фенер до 15 поена разлике (63:48), али је то смањи Љуљ са пенала пред одлучујућу четврту деоницу.

Serhio Ljulj
Серхио Љуљ / Извор: Реутерс

Последњих 10 минута Фенер је отворио на најбољи могући начин. Слукас је наставио да погађа, а испрати ога је тројком Датоме за 68:52 и нову максималну предност домаћина. Реал је и даље показивао знаке животе преко Хантера, да би Тејлора и Томпкинс погодили по тројку и приближи Краљевски клуб на 68:60 у 34. минуту. Одмах је Жељко Обрадовић реаговао тајм-аутом и то се исплатило Фенеру. Јудо је наставио да терорише кош Реала док је са друге стране једини одговор имао Хантер, али је домаћин у последњих 90 секунди имао предност 77:64. Убрзо је Керол постигао још једну тројку, да би Богдановић изгубио лопу, а Љуљ погодио уз фаул и после додатног бацања Реал је пришао на 77:70, на 57 секунди пре краја. Богдан је претходну грешку исправио пошто је погодио четири узастопна бацања у пенал завршници која је била последњи покушај Реала да исправи пропуштено из читаве утакмице.

ФЕБЕРБАХЧЕ - РЕАЛ МАДРИД 84:75 (21:13, 23:21, 19:16, 21:25)

ФЕНЕРБАХЧЕ: Јудо 18, Махмутоглу, Антић, Богдановић 14, Бенет, Слукас 9, Нунали 2, Весели 12, Калинић 12, Диксон 9, Дувериоглу, Датоме 8.

РЕАЛ МАДРИД: Рендолф 7, Дрејпер, Фернандез, Дончић, Мацијулис, Рејес, Ајон 2, Керол 21, Хантер 6, Љуљ 28, Томпкинс 8, Тејлор 3.