ОСЕЋАТЕ ДА ВЛАДА ПОСЕБНА АТМОСФЕРА: Новак се огласио пред почетак Вимблдона
Ђоковић одржао конференцију за медије
Српски тенисер Новак Ђоковић огласио се пред почетак Вимблдона.
Ђоковић у понедељак започиње свој наступ, а пред чувени турнир, Ноле је причао о Серени Вилијамс.
- Као прво, оно што она ради инспирише све. И то сам јој рекао. Увек сам јој се дивио, њеном путу, каријери, њеној причи. Венус такође. Родила је двоје деце, пропустила пар година и вратила се на турнир што тражи много труда и одрицања и то није само њено задовољство већ и задовољство свих нас да је поново гледамо на терену. Шта год да се догоди, она је инспирисала све нас и то сам јој такође рекао. Рекао бих да се тако осећају и милиони људи који воле тенис. Виђам је у теретани, тамо је више од мене. То нам говори да жели да ово прође на најбољи могући начин. Надам се да ће уживати много поштовања и да ће уживати у игри јер све то заиста заслужује. Легендарна, историјска прича и каријера - рекао је Ђоковић.
Високе темперетауре могу да буду проблем.
- Колико сам разумео, температура ће мало пасти наредне недеље када турнир почне. Али, да, ово је била врела недеља и тако нешто нисам осетио преко 20 година на Вимблдону. Да, има утицаја и на траву, таква је то површина. Свака промена температуре и временских услова утицаће на траву. Наравно, када је врело, она омекша и подлога омекша па лоптица мање одскаче. Подлога може да постане бржа када је овако топло. Али лоптице се понашају другачије. Када је веома вруће и влажно, оне постају веће и чупавије, што успорава игру. То ствара занимљиву ситуацију, јер су реакције лоптица и саме подлоге прилично различите. Што се тиче клизавости, трава је увек клизава. За сада сам, срећом, одиграо један егзибициони меч и неколико тренинг-сетова ове недеље, а ниједном се нисам оклизнуо нити пао на терен. Не знам да ли је то добар знак или значи да ме нешто чека следеће недеље. Видећемо. На трави увек морате да будете мало опрезнији него на другим подлогама када је у питању кретање. Ја и даље проклизавам на трави, али морам више да прилагодим ослонац и кораке како бих се кретао што ефикасније. То једноставно није исто као на осталим подлогама. Видећемо шта ће бити. Мислим да ће температура пасти. Надам се да ћемо имати пријатно време за игру, али и за публику, јер ни њима није пријатно да седе на 35 степени - додао је Новак.
За време Вимблдона игра се и Светско првенство у фудбалу.
- Мислим да нам се то већ догађало на Вимблдону. Тада сам био последњи на распореду на Централном терену, док је Енглеска играла своју утакмицу, и било је занимљиво доживети то док сам био на терену. Било је веома бучно. Осећате да влада посебна атмосфера. Људи истовремено прате ваш меч, али и своју репрезентацију. То је сасвим нормално. Тренутно траје фудбалска грозница у овом периоду од четири до шест недеља. И ми смо део тога.Волим фудбал и пратим све што се дешава. Наравно, лепше је када утакмице можете да гледате испред телевизора него када ви играте, а нису сви потпуно фокусирани на ваш меч. Али то је у реду. Таква је ситуација - истакао је српски тенисер.
Затим је упитан о припремама за Вимблдона.
- Да, мислим да јесте другачија, пре свега када је реч о мом укупном физичком стању. Мислим да сам овде боље припремљен него што сам био за Ролан Гарос. Наравно, игра на трави у поређењу са шљаком не захтева толико физичког напора, што ми свакако одговара. Одувек сам волео да играм на трави. Овде на Вимблдону имам веома добар скор и богату историју, што ми, наравно, улива додатно самопоуздање пред почетак турнира. Ролан Гарос је био физички веома исцрпљујућ и захтеван. Три меча која сам одиграо трајала су скоро по четири сата. Ипак, поносан сам на труд који сам уложио. Изгубио сам у трећем колу од противника који је 20 година млађи од мене, али сам се борио до самог краја, кроз готово пет сетова и више од четири сата игре. Наравно, резултат није био онакав какав сам прижељкивао, али труд је био велики. У сваком случају, планирао сам да врхунац форме достигнем на Вимблдону, после повреде рамена која ме је неколико месеци удаљила са Тура. Знао сам да ће бити веома тешко, можда чак и превелик изазов за мене у овом тренутку, да без званичних мечева одмах заиграм на Ролан Гаросу. Управо то се и догодило. Али знао сам и да ћу после тога имати нешто више времена да се припремим за Вимблдон. Надам се да ћу овде одиграти добар турнир - закључио је Ђоковић.