УЗБУНА
Далеко прецизније оружје на фронту: Две светске силе удружиле снаге, на Украјину испаљено више од 20 севернокорејских балистичких пројектила
Севернокорејске балистичке ракете које су руске снаге испалиле на Украјину од краја децембра биле су далеко прецизније од салви оружја лансираног током прошле године, тврде за Реутерс два висока украјинска извора.
У време када растуће везе Москве са Пјонгјангом изазивају узбуну од Вашингтона до Сеула, повећање прецизности - од 50 до 100 метара од мете - наговештава да Северна Кореја користи фронта да тестира своју ракетну технологију, рекли су извори.
Војни извор, који је тражио да остане анониман, описао је значајно побољшање прецизности код свих, а упитању је више од 20 севернокорејских балистичких пројектила који су погодили Украјину током протеклих неколико недеља.
Други извор, високи владин званичник упознат са тим питањем, потврдио је ове налазе. Јанг Ук, стручњак за наоружање из Института Асан за политичке студије у Сеулу, рекао је да таква побољшања у способностима севернокорејских пројектила имају забрињавајуће последице, јер повећавају потенцијалну претњу за Јужну Кореју, Јапан и Сједињене Америчке Државе или могућност продаје унапређеног оружја "пропалим" државама или наоружаним групама.
- То може имати велики утицај на стабилност у региону и свету, рекао је извор.
Ким добио "невероватну прилику"
Северна Кореја је последњих година брзо развила своје војне програме, укључујући ракете кратког и средњег домета, за које Пјонгјанг тврди да могу бити опремљене нуклеарним бојевим главама. Међутим, све до њеног учешћа у сукобу у Украјини, ова дугогодишње изолована држава никада није тестирала ново оружје у борбеним условима.
Украјинско Министарство одбране није одговорило на захтев на коментар.
Украјина обично не открива исход руских ракетних и беспилотних удара на војне циљеве. Министарства одбране у Русији и Јужној Кореји, као ни Национална обавештајна служба Јужне Кореје, нису одговорили на питања Ројтерса. Амбасада Северне Кореје у Лондону није одговарала на позиве за коментар. Како Реутерс наводи, ни мисија те земље у УН није одговорила на питања. Северна Кореја и Русија су негирале било какве споразуме о оружју, иако су њихови лидери обећали ближу војну сарадњу када су се у септембру састали на далеком истоку Русије.
Такође, званични одговор није стигао ни од Пентагона нити директора америчке обавештајне агенције.
Како је Северној Кореји ово успело?
Војни стручњак Јанг рекао је да су му његови безбедносни контакти у Украјини такође независно пријавили побољшања у најновијим серијама севернокорејских пројектила.
"Како производе ракете и добијају повратне информације од купаца – руске војске – стичу више искуства у прављењу поузданијих ракета", рекао је он.
Извори Реутерса и Јанг кажу да није јасно какве модификације је урадила Северна Кореја. Војни извор каже да форензичке анализе остатака нису установиле промене у дизајну ракета, додајући да је пронађено премало остатака за анализу.
Два могућа објашњења јесте да су ракете биле опремљене бољим системом навигације или механизмом управљања, који би олакшао маневрисање, наводи извор.
Према Јангу, други фактори који би могли да побољшају прецизност укључују боље информације о циљању, нове компоненте система за навођење које је обезбедила Русија и побољшања заснована на подацима и искуству које су севернокорејски научници прикупили у рату.
Раније током рата, ракете су биле све само не прецизне, падале су на километар до три километра од мете, међутим, наводно сада имају прецизност у радијусу од 50 до 100 метара, рекао је војни извор током интервјуа у Кијеву, који је вођен 27. јануара, излажући по први пут процене које раније нису обелодањене.
Исти извор је одбио да саопшти шта су конкретне биле мете, одакле су испаљиване ракете, као и датуме када су ракете испаљене, уз напомену да је у питању војна тајна.
Русија је почела да испаљује севернокорејске балистичке ракете К-23, К-23А и К-24 на Украјину крајем 2023. године и од тада је испалила око 100, рекао је извор.
Кијев тврди да је Русија добила милионе артиљеријских граната и на хиљаде војника из Пјонгјанга да помогне својим ратним напорима. Иначе, Северна Кореја проширује комплекс који производи ракете К-23, известио је Ројтерс у новембру. У фебруару 2024. главни украјински тужилац је бацио сумњу у поузданост мало познатог севернокорејског наоружања, рекавши да су само две од 24 ракете које су до тада испаљене биле "релативно прецизне".
Напредак у прецизности оружја појавио се изненада, рекао је извор, након месеци лоших лансирања. Нова процена заснована је на томе где су ракете - идентификоване као севернокорејске кроз испитивања на местима експлозије - пале у односу на претпостављену мету у близини, рекао је извор.
"Реутерс" наводи да није независно могао да потврди "процене извора".
Иако севернокорејске балистичке ракете чине само мали део руских ракетних удара, оне носе велику бојеву главу тежине до једне тоне и имају домет до 800 километара, рекао је војни извор. Искандер-М, еквивалентна руска ракета, носи мањи терет и има мањи домет од 500 километара.
Москва и Пјонгјанг брзо су се зближили од 2023. године када је тадашњи руски министар одбране посетио Северну Кореју. Две силе су прошле године потписале споразум о "Свеобухватном стратешком партнерству".
Када је тадашњи амерички државни секретар Ентони Блинкен посетио је Сеул у новембру, упозорио је да продубљивање веза Пјонгјанга са Москвом представљају претњу глобалним режимима неширења наоружања. Саветник за националну безбедност Јужне Кореје Шин Вон-сик рекао је у новембру да је Русија обезбедила Северној Кореји противваздушне ракете и опрему за противваздушну одбрану у замену за трупе и оружје.
Северна Кореја такође може да помогне финансијску подршку, као и свемирску технологију, саопштила је јужнокорејска обавештајна агенција.
- Северна Кореја добија нешто, закључио је Јанг.
Србија Данас/Реутерс