Трамп разбеснео Путина "Нису испунили договор"
Русија је оптужила Сједињене Америчке Државе да нису испуниле "договоре" постигнуте између руског председника Владимира Путина и Доналда Трампа на самиту одржаном прошлог августа на Аљасци, што указује на растуће незадовољство у Москви.
У размаку од само три дана, тројица високих руских званичника изјавила су, не наводећи појединости, да Вашингтон није испунио оно што је било договорено.
Њихове изјаве уследиле су након појачаних украјинских напада дроновима дубоко на руској територији, укључујући два напада прошле седмице на московску рафинерију нафте, као и након састанка групе Г7, на којем је украјински председник Володимир Зеленски рекао Трампу и другим западним лидерима да Кијев преузима иницијативу у рату.
Откако је Трамп прошле године почео да покушава да оконча рат у Украјини, повремено критикујући Путина, али чешће оптужујући Зеленског да није спреман да постигне договор, Кремљ је више пута изражавао захвалност за његове напоре.
Након самита на Аљасци, руски званичници често су говорили о "духу Енкориџа", што је, према аналитичарима, својеврсна скраћеница за руску тврдњу да Трамп показује разумевање за њихов кључни захтев – да Украјина препусти цео Донбас у замену за замрзавање линије фронта на другим подручјима.
Сједињене Америчке Државе никада нису прецизирале да ли је било шта конкретно договорено, а савезници нису били уверени да је Трамп постигао значајан успех тиме што је Путину приредио срдачан дочек.
Шта су Руси рекли последњих дана?
У првој од неколико изјава високих званичника о том сусрету, Путинов саветник Јуриј Ушаков рекао је у недељу да је само једна страна остала посвећена постигнутим договорима.
- Док друга страна, како сада изгледа, није била у потпуности способна да испуни свој део - нагласио је он.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров данас је сугерисао да је самит можда био амерички "маневар за куповину времена како би се кијевски режим поново наоружао".