"Желели су да Путин оде" Трамп открио ко је ‘крив’ за рат у Украјини: Издвојио двојицу лидера којима се посебно диви
Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да рата у Украјини вероватно не би било да Запад није избацио Русију из Групе осам (Г8).
Он је у интервјуу за портал Аксиос рекао да бивши председник Сједињених Америчких Држава Барак Обама, као и још једна или две земље, нису желели руског председника Владимира Путина у тој групи.
- Желели су да Путин оде. Некада је био Г8. Било би много боље да је остало тако. Вероватно не бисте имали рат Русије и Украјине, рекао је Трамп.
Доналд Трамп изјавио је да је након рата са Ираном открио да "не постоје границе" његовој моћи.
У интервјуу за портал Аксиос, Трамп је више пута говорио о моћи кроз призму утицаја на друге лидере, наводећи да су му учесници самита Г7 веровали када је у шали рекао да је "он шеф", као и да га Израел веома поштује и да ће "радити оно што он каже".
Интервју је направљен након самита Г7 у француском граду Евијану, а уочи објављивања књиге новинара Меги Хаберман и Џонатана Свона следеће недеље, у којој открива да себе пореди са неким од најмоћнијих владара у историји, пише Аксиос.
Аутори књиге "Промена режима" (Региме Change), наводе да им је Трамп показао документ у којем се тврди да је као председник САД моћнији од историјских личности попут Атиле, Џингис-кана, Наполеона Бонапарте, Јосифа Стаљина, Мао Цедунга и Адолфа Хитлера.
Према наводима аутора, Трамп је наглас читао делове документа и објашњавао због чега су поједине историјске личности располагале мањом моћи од председника савремених Сједињених Америчких Држава.
- Нису имали авионе, зар не? Нису могли да путују унаоколо, рекао је Трамп говорећи о Александру Великом, римским царевима и Вилијаму Освајачу.
Хаберман и Свон оцењују да је посебно упечатљиво било то што је Трамп без нелагоде прихватио поређења са личностима које су мењале свет освајањима и влашћу заснованом на страху.
Говорећи о савременим лидерима, Трамп је као оне којима се највише диви издвојио кинеског председника Си Ђинпинга и индијског премијера Нарендру Модија, описујући Сија као човека који је "у потпуности посвећен послу", а Модија као "веома чврстог преговарача".
Трамп је, такође, изразио жаљење због одсуства председника Русије Владимира Путина са самита Г7, подсетивши да је Русија била чланица групе док није искључена "након припајања Крима 2014. године".
Осврћући се на савезничке односе, Трамп је рекао да без њега "Израел данас не би постојао" и додао да са израелским премијером Бењамином Нетањахуом има добар однос, али да га "понекад треба држати под контролом".
Извор: Танјуг