Музеј науке и технике у Београду: Чувар научне баштине и иновација
Музеј науке и технике већ 35 година истражује, чува и промовише научно-техничку баштину, спајајући традицију и иновације кроз изложбе, едукативне програме и међународне пројекте. Од оснивања до данас, постао је препознатљив центар знања и креативности, нудећи посетиоцима јединствен увид у историју и будућност науке и технике.
Музеј науке и технике – Чувар традиције и покретач иновација
Музеј науке и технике у Београду представља спој прошлости, садашњости и будућности, симболизујући како се традиција и иновације преплићу у научном и техничком наслеђу. Његова прича почиње 6. октобра 1988. године, када је потписан Самоуправни споразум о помагању припремних радова за оснивање Музеја. Захваљујући визији академика Александра Деспића и професора Милорада Ристића, следеће године донета је одлука о оснивању, чиме је постављен темељ за установу која ће чувати и промовисати научно-техничку баштину Србије.
Од прве изложбе "Човек и камен" 1990. године, припремљене у сарадњи с Природњачким музејом, до добијања сопственог простора 2005. године – некадашње општинске термоелектране на Дорћолу – Музеј је прошао пут развоја, претварајући индустријски објекат у модерну институцију културе.
Кроз бројне изложбе и истраживачки рад, Музеј осветљава историјски развој науке и технике, од раних достигнућа до савремених иновација. Поред очувања техничке и научне баштине, Музеј је постао и центар за популаризацију науке, организујући едукативне програме, радионице и интерактивне садржаје који инспиришу младе генерације.
Музеј данас – спој науке, технологије и креативности
Данас је Музеј науке и технике републичка установа културе матична за научна и техничка културна добра. Његова делатност не само да гради свест заједнице о значају и очувању техничке и научне баштине, већ и активно учествује у савременим пројектима и међународним сарадњама.
Музеј је реализовао више од 150 изложби у земљи и иностранству, а његови пројекти и публикације освајају престижне награде. Нека од најзапаженијих признања укључују награду за музеј године (2022), пројекат године "Лета пре нета" (2022) и публикацију године "Заувек у Београду изгубљени бродови" (2023).
Кроз Збирку музичких инструмената, Музеј примењује иновативан приступ заштити културне баштине – кроз активно коришћење експоната и одржавање концерата. Поред тога, издавачка делатност обухвата не само стручне и научне публикације, већ и садржаје намењене најмлађима, чиме се подстиче интересовање за науку од најранијег узраста.
Комбинујући традицију са савременим приступима, Музеј науке и технике наставља да чува, истражује и популаризује научно-техничку баштину, представљајући је на начин који инспирише и едукује све генерације.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.