Зашто Београд грца у гужвама? Наука има неочекивано објашњење - могу да настану и када нема видљивог разлога (ВИДЕО)
Да ли несвесно правимо застоје?
Јапански експеримент из 2008. на тест-стази код Токија по први пут је визуелно приказао ефекат "таласа" у саобраћају, познат и као "shockwave" гужва, која се јавља без очигледних препрека као што су несреће или препреке на путу. Експеримент је укључен 22 возача, који су константно возили брзином од 30 км/х у кругу. Међутим, чак и мала одступања у брзини и размаку између аутомобила изазвала су спонтано заустављање возила, чиме је настао талас гужве, који се потом "креће" уназад кроз колону, стварајући застој и додатно успоравање саобраћаја.
Такви саобраћајни таласи обично настају када возачи нагло закоче и убрзају, чиме дестабилизују ток саобраћаја. Ова појава може да се погорша током густог саобраћаја, као што су гужве у време шпица, али је примећено да чак и током умереног саобраћаја може доћи до формирања ових таласа. Научници верују да технологије као што су аутономна возила и интелигентни транспортни системи могу помоћи у смањењу ових ефеката кроз аутоматско регулисање брзине и растојања између возила, чиме би се стабилизовао ток саобраћаја.
Ова студија је пружила увид у то како мали поремећаји у вожњи могу да створе велике застоје и сугерисала решења која би могла да побољшају проток у будућности путем аутоматских система управљања брзином и удаљеношћу између возила.
"Shockwave" гужва приметна и на улицама Београда
Исти феномен може се приметити и на улицама Београда, где саобраћајне гужве често настају без видљивих разлога. Возачи на аутопуту или у центру града неретко наилазе на нагла успоравања, која су изазвана управо овим "таласним ефектом". Када један аутомобил успори, следећи мора да кочи, што се ланчано преноси кроз цео ток саобраћаја, стварајући неочекиване застоје.
Ово шаље поруку београдским возачима - чак и најмање промене у брзини могу довести до загушења. Уједначена вожња и избегавање наглих маневра могли би допринети растерећењу саобраћаја, док би саобраћајна сигнализација могла помоћи у одржавању доследности у брзинама, како би се смањили "невидљиви" застоји на улицама града.