Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

БОЛНИЦЕ ЋЕ ОД САДА МОЋИ ОНКОЛОШКИМ ПАЦИЈЕНТИМА ДА ДАЈУ ИНОВАТИВНЕ ТЕРАПИЈЕ: Настављају се улагања у све аспекте здравства

06.03.2024. 15:23
Пише:
Србија Данас/Тањуг
Sanja Radojević Škodrić
Сања Радојевић Шкодрић / Извор: Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Последња листа усвојена је на влади прошле недеље и на њој се налази укупно 58 лекова.

Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић изјавила је данас да се максимално ради да се великом броју болница у Србији омогући да онколошким пацијентима дају иновативне терапије, које су до сада могли да добијају само на терцијалном нивоу. 

ГРАДСКИ ВРТИЋ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ ДОБИЈА ТРИ ДЕЧИЈА ИГРАЛИШТА: Влада Србије за пројекат издвојила пет и по милионаVrtić

ГРАДСКИ ВРТИЋ У ВЕЛИКОЈ ПЛАНИ ДОБИЈА ТРИ ДЕЧИЈА ИГРАЛИШТА: Влада Србије за пројекат издвојила пет и по милиона

СВЕ ЗА ЉУБАВ! Младић најлепшим могућим гестом ОДУШЕВИО Србију, његова трудна девојка памтиће ОВО до краја живота! (ВИДЕО)divan gest

СВЕ ЗА ЉУБАВ! Младић најлепшим могућим гестом ОДУШЕВИО Србију, његова трудна девојка памтиће ОВО до краја живота! (ВИДЕО)

Велика Плана добија још седам лекара: МИНИСТАРКА ДАНИЦА ГРУЈИЧИЋ ИСПУНИЛА ОБЕЋАЊЕLekari

Велика Плана добија још седам лекара: МИНИСТАРКА ДАНИЦА ГРУЈИЧИЋ ИСПУНИЛА ОБЕЋАЊЕ

- До сада је то углавном била могућност на терцијалном нивоу, дакле у клиничким центрима, клиничко-болничким центрима, евентуално већим болницама, а сада максимално радимо на томе да готово све болнице у Србији које испуњавају услове имају могућност да дају иновативну терапију, како пацијенти не би морали сваки пут да иду у неко друго место, већ да могу да иду на редовне контроле и терапију у свом месту - рекла је Радојевић Шкодрић за Танјуг на Копаоник бизнис форуму.

Шкодрић је нагласила и да се настављају улагања у све аспекте здравства, нарочито у савремену опрему, као што је најавио председник Србије у плановима "Скок до 2027". 

Улагаће се у дијагностичке центре и иновативне лекове, као и лекове за ретке болести, рекла је она и навела да су улагања важна због превенције.

- Превенција и рани скринизи су једини начин борбе са свим, а нарочито са тешким болестима. Услов за ту борбу јесте постојање опреме, добре иновативне дијагностике и иновативних лекова и наравно капацитета болнице које имамо захваљујући дугогодишњим реконструкцијама у последњих десет година - рекла је директорка РФЗО. 

Подсетила је када су у питању иновативни лекови, да је последња листа усвојена на влади прошле недеље и да се укупно на њој налази 58 лекова.

Bolnica
Болница / Извор: Профимедиа

- Од тога 22 су иновативна лека, и то од тих 22 - 17 је чак за онколошке пацијенте - навела је она и додала да издваја онколошке пацијенте зато што смо сви сведоци епидемије малигних болести, и што знамо да је раст ширење епидемије, нажалост, најављен до 2030. године, што је проблем и за најразвијеније земље које више не знају како да се боре са тим изазовима.

Како каже, јако је важно што се на тој листи налази велики број онколошких лекова и што је то како кажу стручњаци заиста највећи скок у историји српског здравства када је у питању онкологија. 

Нагласила је да су последњих година улагања у здравствени систем већа него икада и то у све области здравственог система - од инфраструктуре, реконструкције, изградње нових болница, нових клиничких центара, преко набавке савремене опреме и то не само савремене опреме тамо где не постоји тренутно, него се интензивно ради на обнављању старе опреме. 

- Максимално се улаже у лекове, то је револуција у улагању за иновативне лекове, али исто тако специфичне лекове за ретке болести - рекла је она и подсетила да се континуирано повећавају и плате здравственим радницима.

Додала је и да се запошљавају здравствени радници, 2014. године запослено је 39.000 лекара и других здравствених радника, плус по основу COVID-a додатних 8.500.

Према њеним речима, озбиљно финасијско улагање је и у области специјаизације - Планирамо и даље улагање у све ове аспекте нарочито у кадар који нам је дефинитивно проблем од лекара опште медицине, од средњих стручног кадра па до специјалиста и субспецијалиста - рекла је она и подсетила да је потребно десет година да бисмо добили једног озбиљног експерта, специјалисту са искуством. 

Према њеним речима, на ово највеће до сада улагање указује и буџет који ове године износи 545 милијарди укупно за здравство, док је прошле године било 520 милијарди. 

bolnica
болница / Извор: Профимедиа

- Када је у питању буџет Републичког фонда, он износи 505 милијарди динара, што је за седам одсто више него прошле године. Укупно буџет је повећан последњих пет година за чак 80 одсто. Највише издвајања из буџета Републичког фонда је за лекове, уколико се не рачунају плате здравственим радницима и што износи ове године 100 милијарди - дупло више него пре пет година - казала је Шкодрић. 

Подсетила је да се само за лекове на рецепт  издваја више за 40 одсто. - Када су у питању лекови за ретке болести, ту од 2012. године имамо заиста огроман напредак, а 2012. године подсећиту ћу да је први пут препознате ретке болести и на предлог председника Вучића је издвојен буџет од 130 милиона, да би већ 2023. завршили са 7,2 милијарде - навела је она и додала да је само у односу на 2019. кад је био 2,2 милијарде, буџет за ретке болести је повећан 3,5 пута. 

Нагласила је да је заиста у иновативним лековима огромна револуција у последњих шест година. - У периоду од 2017. до 2019. када је држава донела озбиљну стратегију за стављање иновативних лекова на листу лекова и уопште увођење, а то су лекови за најтеже болести, у периоду две године, 2017. и 2019. издвојено је 1,4 милијарде, већ 2020. године 2,8 милијарди, 2023. 5,8 милијарди и ево сад завршавамо са додатних 6,2 милијарде на последњој листи - навела је директорка РФЗО за Танјуг на Копаонику где је учествовала на панелу Копаоник бизнис форума Преиспитивање финасирања здравствене заштите на основу података, који је био 36. и последњи панел.

(Србија Данас/Тањуг)