Да ли стиже одштета након катастрофалног времена? Град Суботица објавио шта следи
Након великих штета које је недавно олујно невреме причинило на ратарским усевима, воћњацима и повртарским културама, Градска управа Суботице огласила се саопштењем у којем је појаснила како тече поступак процене штете и под којим условима пољопривредници могу очекивати евентуалну државну помоћ.
У саопштењу се подсећа да послове одбране од града у Републици Србији обавља Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ), који функционише под надзором Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Град Суботица, у оквиру својих надлежности, учествује у функционисању система противградне заштите суфинансирањем набавке противградних ракета и одржавањем простора на којима се налазе противградне станице.
Када је реч о процени последица невремена, Град наводи да се „у складу са законом и методологијом коју прописује министарство надлежно за пољопривреду врши прелиминарна процена оштећења од града на пољопривредним културама у року од седам дана од дана када је штета настала, а коначна процена доноси се у року од 45 дана од дана када је штета настала“.
Комисија за процену штете од града Града Суботице доставља прелиминарни извештај РХМЗ-у, а он садржи податке о укупно оштећеним површинама за сваку пољопривредну културу посебно, као и степену оштећења по свим захваћеним катастарским општинама.
Истовремено се ради и на коначном извештају, који ће обухватити анализу новчаног износа причињене штете по појединим пољопривредним културама на целокупном подручју захваћеном невременом, без обзира на проценат оштећења.
Из Градске управе посебно наглашавају да одлуку о евентуалној државној помоћи не доноси локална самоуправа. Према наводима из саопштења, поступак за доделу помоћи може бити покренут тек уколико Влада Републике Србије, на основу достављених извештаја надлежних органа, донесе одлуку о проглашењу елементарне непогоде.
- Уколико Влада Републике Србије на основу достављеног извештаја надлежног органа, чији ће саставни део бити и извештај Комисије за процену штете од града Града Суботице, донесе одлуку о елементарној непогоди, поступак ће се даље спроводити у складу са Законом о обнови након елементарне и друге непогоде - наводи се у саопштењу.
Тек у случају проглашења елементарне непогоде Град Суботица расписаће јавни позив грађанима за пријаву настале штете. Рок за пријаву, како се наводи, не може бити краћи од 15 нити дужи од 60 дана од дана објављивања позива.
Након пријаве штете следили би утврђивање, процена и верификација штете, а потом и поступак за остваривање права на државну помоћ. Врста помоћи, критеријуми за њену доделу и висина средстава одређивали би се посебним државним програмом помоћи и обнове који доноси Влада Републике Србије на предлог Министарства за јавна улагања.
Из Секретаријата за пољопривреду и заштиту животне средине поручују да се процена штете одвија у законом прописаним роковима и да ће јавност о наредним корацима бити благовремено обавештена.
Србија Данас/Subotičke.rs