Митрополит Јоаникије из Грачанице "Ово је један завет, да треба да негујемо љубав према Косову и Метохији"
Митополит црногорско - приморски Јоаникије поручио је данас на Видовдан, на литургији у манастиру Грачаница да је српски народ, нарочито на Косову и Метохији ''на великом распећу'' и истакао "да нас то не збуњује, јер када смо на распећу, знамо да смо на правом путу Христовом и вере православне".
- Косово распето има ту светост, има ту силу, има ту светињу. Да нас сабира, да нас уједињује, да нас просвећује и духовно и културно увек подиже. Ово је свеопште огњиште духовно и историјско српског народа - рекао митрополит Јоаникије.
Он је нагласио да не чуди што смо се данас сабрали са свих крајева православне васељене и свих српских земаља и истакао да ово треба да буде један завет - ''да негујемо ову љубав према Косову и његовим светињама, а посебно према распетом народу на Косову и Метохији''.
- Ево нашега владике Теодосија који нас све више подсећа на Косовца Јована, чува и ово свепоље Косово. И многи са њиме су на том узвишеном задатку да чувају дух, да чувају светињу, да чувају свету веру православну, да чувају наше огњиште на коме се сви грејемо - рекао је Јоаникије.
Он је додао да српске мајке рађају јунаке и да данас, како је навео, на Косову и Метохији имамо мајке Југовића које митрополит Теодосије сваке године одликује.
- И заиста, сваки Србин данас домаћин, и свака мајка Српкиња данас на Косову је на путу светога кнеза Лазара и мајке Југовића. И поменуо бих још неке косовске јунаке овога времена, а то су архимандрити, игумани, игуманије, монаси и монахиње, свештеници који деле и зло и добро са својим народом и показују велику храброст и велику љубав. Призренски богослови који се не плаше да у Призрену, у коме је омалило нашега народа - знамо сви каква је ситуација - али они уче ту духовну школу и дају велике и дивне плодове - казао је митрополит Јоаникије.
Литургији, поред неколико стотина верника из свих крајева Србије и региона, присуствују и представници Канцеларије за Косово и Метохију, заменици директора Канцеларије Милош Терзић и Душица Николић и помоћница директора Милена Парлић, представници Српске листе и локалних самоуправа.
Након литургије у манастиру Грачаница биће додељени ордени "Мајка девет Југовића" мајкама са четворо и више деце.
Обележавање Видовдана, једног од највећих српских верских и историјских празника, биће настављено на Газиместану, где ће у 13.00 часова бити служен парастос Косовским јунацима.