МУП се огласио о ситуацији у Гучи: Због амонијака активиран систем "Пронађи ме"
Министарство унутрашњих послова обавештава јавност да је приликом ноћашњег активирања Система за хитно обавештавање грађана због цурења амонијака у Гучи дошло до неправилности у испоруци поруке, услед чега је код дела корисника обавештење достављено путем система „Пронађи ме“, уместо путем Система за хитно обавештавање грађана.
Захтев за активирање Система за хитно обавештавање грађана примљен је у 2.17 часова од Сектора за ванредне ситуације, а након извршене провере података, упозорење је у 2.27 часова активирано у складу са прописаном процедуром и прослеђено операторима мобилне телефоније. Оператори „Yettel“ и „А1“ упозорење су проследили путем Система за хитно обавештавање грађана, искључиво за подручје Гуче, за које је и било намењено, док је код дела корисника у мрежи „Телеком Србија“ порука грешком испоручена путем система „Пронађи ме“.
Министарство унутрашњих послова ће, у сарадњи са надлежним институцијама и операторима мобилне телефоније, предузети све неопходне мере како би се спречило понављање оваквих ситуација и обезбедило благовремено и поуздано информисање грађана у случајевима ванредних догађаја.
По пријави цурења амонијака у Гучи на лице места одмах су упућени припадници Сектора за ванредне ситуације који су, у сарадњи са другим надлежним службама, предузели све неопходне мере ради заштите грађана и стављања ситуације под контролу.
Седам лица је евакуисано, од којих су четири превезена у чачанску болницу. Претакање амонијака је успешно извршено, а интервенција ватрогасаца-спасилаца завршена је у 6.55 часова.