НИКОМЕ НЕЋЕ БИТИ ДОБРО: Како да преживимо пад температуре са 30 на 10 степени?! Лекари у приправности, добро прочитајте ове савете
Низ рекордно топлих месеци се коначно завршио и после скоро 90 дана најтоплијег лета температуре су пале, последњих дана је освежило и коначно је пала и киша што је за већину људи значило огромно олакшање. Али у четвртак ћемо имати температуре негде и до 30 степени, а онда преко ноћи следи пад на само 10! Никоме неће бити добро!
Током четири овогодишња топлотна таласа, готово да нема особе која није осећала премор, исцрпљеност, поспаност, нервозу и друге тегобе. Екстремно високе температуру су отежавале свакодневицу, у великим градовима биле су изузетно напорне и ноћи, јер су се тропске ноћи низале једна за другом због чега многи нису ока склопили данима.
Свима је лакнуло, али многи људи су сада осетљивији на промену
Специјалиста социјалне медицине др Зорица В. Драгаш, каже за „Блиц“ да многи сада кажу да су само одахнули.
- Ко има нормалан крвни притисак и све остало, само је одахнуо и рекао да коначно није претопло. Међутим, ако особа има варијабилни крвни притисак, неку менталну болест или поремећај, можда и нерегулисану шећерну болест, онда је ипак осетљивији због промене времена и пада температуре за скоро 20 степени – каже др Зорица В. Драгаш.
Хроничним болесницима поручује да се придржавају својих терапија, и ако осећате да нешто није у реду терапијом најбоље је да се посаветују са лекаром да ли да и у којој мери да промене дозу или лек.
Симптоми који се најчешће јављају због промене времена
Међу симптомима због наглих промена времена су и:
- убрзани рад срца
- отежано дисање
- психолошки симптоми попут несанице, анксиозности, депресије
Савет биопрогностичара РХМЗ
Према биопрогнози РХМЗ, хронично оболелим особама и метеоропатама се саветује опрезност услед неповолјних биометеоролошких прилика. Тегобе данас могу имати астматичари и срчани болесници. У јачој форми су изражени:
- нервоза
- реуматски болови
- главоболја
У саобраћају је неопходна додатна пажња.
У четвртак се очекује последњи летњи дан ове године, и биометеоролошке прилике ће утицати релативно неповолјно на већину хроничних болесника. Особе са осетлјивим нервним системом и срчаним проблемима, као и астматичари могу осетити изражене тегобе. Могуће је променлјиво расположење и главоболја и препоручује се додатна пажња у саобраћају.
А већ у петак ће поново захладнети и то драстично, а за викенд се очекује да буде 10 до 15 степени, док ће само дан пре бити до чак 30!
Како се припремити за промену времена и захлађење
Др Драгаш напомиње да је јако важно да се припремимо за промене времена. Било би добро да постоји систем обавештавања о тим променама и непогодама, али свако треба да прати прогнозу како би се прилагодио температурним разликама и олакшао себи потешкоће.
- Ако знамо да ће бити наглих промена времена, да ће температура поново да скочи до 30 степени, а затим да нагло преко ноћи падне за 20 степени, онда бисмо могли да се припремимо. Старији људи који имају проблеме са повишеним крвним притиском, аритмијама срца, ако им је тешко да заспу, ако већ нису увели да поподне не пију кафу нека је не пију ни даље, као ни алкохол и друге стимулансе. Треба да омогуће себи добар окрепљујући сан, да се одморе. Храна треба да буде прилагођена и не треба се преједати – саветује др Зорица В. Драгаш.
Она истиче да треба редовно да пијемо течност, да не дозволимо да осетимо жеђ. Сува уста и уморне очи су знаци да је неопходно направити паузу, попити воде или чаја са мало меда и лимуна.
Менталне и психичке припреме за скок и нагли пад температуре
- Увек треба да буде свеж и пријатан ваздух у просторији. Треба луфтирати када је најпогодније време за то. Људи који имају плућне болести и болести дисајних путева, астму, нека на време узимају терапију као и сви хронични болесници. Потребна је ментална и психичка припрема за све то, и на прехладно, претопло, на маглу, кишу или снег. Сви хронични болесници знају шта им највише смета и ако имају нешто да обаве нека то обаве данас, а не у четвртак када ће температура поново да скочи до летњих 30 степени – саветује др Зорица В. Драгаш.
Напомиње да треба имати на уму да драстичне промене времена, као што је предстојећа, нису трајне, и да ћемо се опет ускоро приближити просечним вредностима.
- Зато треба себе ментално смирити и не треба дозволити да нас свака вест потресе или узнемири. Када видимо прогнозу треба да размислимо шта је оно што можемо да урадимо да би себи олакшали. Не треба заборавити прилагођено слојевито облачење, да нам ујутру не буде хладно, да у току дана можемо да скинемо нешто од гардеробе да се не би презнојавали ако отопли. Важна је обућа, да не буде водопропусна, да је комотна и топла, да омогућава нормалну циркулацију крви у стопалима. Не смемо занемарити физичку активност, али када је прикладно време за то. Довољно је отићи у шетњу у парк. Мора се сачувати добра физичка кондиција јер она обезбеђује бољу психичку кондицију. Можемо радити и вежбе код куће. Покушајте из свега да извучете најбоље – поручује др Зорица В. Драгаш.
"Природа вежба наше крвне судове"
Како је раније изјавио за „Блиц“ др Небојша Тасић, помоћник директора Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ и председник Удружења центара за хипертензију, превенцију инфаркта и шлога (ХИСПА), сведоци смо последњих година честих осцилација температуре.
- На неки начин природа вежба наше крвне судове током дана и ноћи. То значи да када је температуре виша крвни судови се шире, знојимо се и треба да уносимо веће количине течности. Већ у поподневним и ноћним часовима долази до невероватног пада и многи организми не стигну да се адаптирају на те промене. Хронични болесници, болесници са дијабетесом, хипертензијом, са реуматским обољењима, онколошки болесници и други, као и кардиоваскуларни то тешко поднесе. Имају низ симптома, од јаког умора и малаксалости, често се жале на безвољност, апатију као део хроничног умора који може потрајати и до више недеља – рекао је др Небојша Тасић.
Србија Данас/Блиц/Аутор: Биљана Вучковић