Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПО ВАКЦИНУ И БЕЗ ПРИЈАВЕ: Отварају се нови пунктови, за најстарије није потребно заказивање имунизације

10.03.2021. 10:10
Пише:
Србија Данас/Новости
Vakcinacija
Вакцинација / Извор: Фото: Профимедиа/илустрација

Прву дозу вакцине за недељу дана примило је 85.000, а другу 100.000 људи

У још десетак градова припремају се пунктови за масовну имунизацију, на којима ће грађани моћи да приме вакцину без претходне пријаве.

Овакво хватање залета у масовној имунизацији, по чијем обухвату је Србија друга у Европи, почело је у уторак у два града: Сремској Митровици и Крушевцу.

ОРЛ специјалиста саветује: Ово је најбољи начин да ПОБЕДИТЕ КАШАЉ!

ОРЛ специјалиста саветује: Ово је најбољи начин да ПОБЕДИТЕ КАШАЉ!

ГЛАВНИ АДУТ У БОРБИ ПРОТИВ НОВИХ СОЈЕВА КОРОНЕ: Кључ победе лежи у њима!

ГЛАВНИ АДУТ У БОРБИ ПРОТИВ НОВИХ СОЈЕВА КОРОНЕ: Кључ победе лежи у њима!

СВЕ ТЕЖА КОРОНА СИТУАЦИЈА У ЗЛАТИБОРСКОМ ОКРУГУ: У болницама 113 пацијената, више од 10 на респиратору

СВЕ ТЕЖА КОРОНА СИТУАЦИЈА У ЗЛАТИБОРСКОМ ОКРУГУ: У болницама 113 пацијената, више од 10 на респиратору

Почетна идеја да се отварањем таквих пунктова имунизација приближи сениорима и да се ту вакцинишу старији од 60 година, сада се развија даље, па се разматрају могућности да се на овим пунктовима вакцинишу сви који то желе, а подаци са пунктова ће бити унети у базу е-управе, како би се "пратио" пут сваке вакцине и број вакцинисаних.

У Србији је, према последњим подацима Владе Србије, обављено укупно 1.704.790 вакцинација, а другу дозу примиле су 623.424 особе. По броју ревакцинисаних на милион становника Србија је прва у Европи.

Прву дозу вакцине за недељу дана примило је 85.000, а другу 100.000 људи. Међутим, вакцинација није уједначено прихваћена у целој Србији као најефикаснија мера заштите од ковида.

Док је, рецимо, у београдској општини Стари град вакцинисано више од 60 одсто старијих од 75 година, у Прешеву 55,09, у Тутину је у овој старосној групи пелцовано тек 9,4 одсто становника.

Зато Влада инсистира да тимови за вакцинацију изађу на терен, како би се процес имунизације грађанима што више олакшао.

Попуњено хиљаду кревета

- Болнице су пуне. "Батајница" је попунила своје капацитете од 1.000 кревета. Земунска болница је, такође, попунила капацитете, више од 350 кревета. У болници "Др Драгиша Мишовић" радимо на максимуму капацитета - каже др Савић.

- У испомоћ нам, захваљујући Министарству здравља, стиже седам лекара и 30 медицинских техничара - додао је он. 

Тако је у уторак у Крушевцу на више пунктова почела вакцинација без заказивања, за старије од 60 година, а наредних дана биће настављена и за млађе од 60 година. Исто је и у Сремској Митровици, а предвиђено је да буде спроведена имунизација и у свим околним селима.

- Град је обезбедио сва неопходна средства, као и немедицинско људство, јер је циљ да се здравствени радници усмере искључиво на свој посао, који обухвата преглед и саму вакцинацију, а све остало на себе преузима локална самоуправа, са својим волонтерима, који су се пријавили за овај историјски важан посао - рекао је Мирослав Јокић, руководилац стручно-оперативног тима за имунизацију у Сремској Митровици.

На пункту у Митровици у уторак се давала "Синофармова" и "Астра Зенекина" вакцина.

Велики притисак на болнице се наставља, па се из Београда пацијенти транспортују и у Крушевац:

- У ковид-болници у Крушевцу имамо 180 пацијената, од којих је више од 40 из Београда - каже директор др Владан Цветановић.

- Још имамо места. Први пацијенти из Београда стигли су нам у понедељак касно по подне. Наставићемо са пријемом нових докле год будемо имали слободних кревета. Капацитет од 500 места могао би да буде попуњен у наредна два до три дана, уколико се овакав тренд пораста броја заражених настави - додао је он. 

У ову болницу довозе пацијенте из целе Србије, а и лекари и сестре који ту раде су из разних крајева наше земље. Највише их је из Ниша, али ту су и они из Ћуприје, Параћина, Врања, Сокобање, Јагодине... На ковид-одељењима Опште болнице у Крушевцу је на лечењу 118 пацијената са симптомима ковида.

Највећи је притисак на болнице у Београду. Заменик директора КБЦ "Др Драгиша Мишовић" Предраг Савић каже да је претходна ноћ између понедељка и уторка била изузетно тешка и да су у року од 24 сата у ту болницу примљена 24 пацијента оболела од ковида.

- Нови пацијенти имају тежу клиничку слику - рекао је Савић.

- Тешка клиничка слика сада се развија врло брзо након појаве првих симптома. При самом пријему, то су прогресивне обостране упале плућа, тако да се и током лечења стање неких пацијената погоршава, али на срећу, оболели још добро реагују на терапију. У "Мишовићу" је смештено и 14 деце и 11 трудница, који су оболели од ковида - објашњава.

Најмлађи пацијент са ковидом у "Мишовићу" има 35, а најстарији 95 година.