Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Zvečan

САТЕЛИТ ДАНАС ПАДА НА ЗЕМЉУ! Драма, биће и експлозије?! Путања му је изнад Балкана

21.02.2024. 16:48
Zemlja
Земља / Извор: Профимедиа

Према ЕСА-иној јучерашњој најави на друштвеној мрежи X, сателит је током свог пада требао прелетети преко Италије према западним обалама Норвешке. Међутим, у међувремену се процена путање променила па би требао прелетети мало источније од Хрватске.

Према објави Европске свемирске агенције (ЕСА) на друштвеној мрежи X, сателит ЕРС-2, који би данас требао пасти на Земљу, могао би се касније послеподне или вечерас видети из Хрватске јер ће у атмосферу ући на потезу који иде преко средишње Европе, пише Index.hr.

Доктор објашњава: Које су дугорочне последице употребе антибиотика?antibiotici

Доктор објашњава: Које су дугорочне последице употребе антибиотика?

Према ЕСА-иној јучерашњој најави на друштвеној мрежи X, сателит је током свог пада требао прелетети преко Италије према западним обалама Норвешке. Међутим, у међувремену се процена путање променила па би требао прелетети мало источније од Хрватске.

- Постоји добра (и веројатно последња) шанса да видимо ЕРС-2 из средишње Европе око 18:30 ЦЕТ вечерас (ЦЕТ је наше време, оп. а.). Где и када ће сателит бити видљив, зависи о вашој локацији и покривености наоблаком - поручила је јуче ЕСА.

Према страници која прати сателите, проћи ће изнад Хрватске

Но, страница N2YO.com, која прати преласке разних сателита по небу, дала је данас своју процену према којој ће ЕРС-2 проћи тачно преко Хрватске и средишње Европе према Шведској и Норвешкој. Према тој страници, ЕРС-2 би преко Хрватске требао прелетети око 17:55.

Новије временске процене ЕСА-е

Најновији израчуни ЕСА-иних стручњака предвиђају пак да би се улазак у атмосферу требао догодити нешто раније него што је то било најављено јуче на X-u, око 16:49. Међутим, треба узети у обзир да је временски прозор неизвесности /- 1.76 х.

Шта то значи за астрономе и ентузијасте из Хрватске?

Астроном аматер, водитељ Астрономског друштва Бескрај из Загреба Борис Штромар каже да ранија искуства с метеорима показују да би се изгарање делова сателита требало видети из Хрватске, чак и ако његова путања буде ишла нешто источније или западније.

- Било је већ раније случајева када су неки метеори падали над Италијом, но ми смо их могли видети из Хрватске и обратно - било је метеора које су италијански астрономи могли видети иако су пали над Хрватском. Дакле, ако имате двоглед или фотоапарат, припремите се за спектакл - рекао је Штромар.

- Како се ближи тренутак изгарања у атмосфери, тако се помало мења и путања јер на сателит утиче трење атмосфере, па се тачан тренутак и место изгарања заправо не зна с великом сигурношћу. Свакако треба пратити нове информације на повезницама, а ентузијасти нека дежурају око времена прелета. Ако буде среће, можда се успе ухватити тренутак експлозије и изгарања изнад Хрватске. Већа је вероватноћа да ће то бити негде изнад океана, но никад се не зна - поручио је наш астроном.

Где пратити нове најаве?

Како је најавила ЕСА, за сада се још увек не зна тачно време у којем бисмо требали окренути погледе према западу. Данас током дана процене ће постајати све прецизније. Најновије ЕСА-ине можете пратити на овом линку.

Где гледати?

Штромар каже да ће се сателит, ако буде летео источно или западно од Хрватске, видети над источним, односно западним хоризонтом.

- Ако експлодира у правом тренутку, његов бљесак би се из Хрватске могао видети чак и по дану. То не вреди нужно за изгарање појединачних делова након што се распадне. Занимљиво је то што ће се сателит кретати пуно спорије, можда и 10-ак пута, од метеора који кроз атмосферу Земље путују брзином од око 72 км у секунди - појаснио је Штромар.

Шта је ЕРС-2?

Сателит Еуропеан Ремоте Сенсинг 2 (ЕРС-2) Европске свемирске агенције (ЕСА), лансиран 21. априла 1995., био је један од најсофистициранијих сателита за посматрање Земље који је развила и лансирала Европа. Заједно са својим готово идентичним претходником, ЕРС-1, прикупљао је вредне податке о копненим површинама Земље, океанима и поларним капама. Одиграо је важну улогу у праћењу природних катастрофа као што су тешке поплаве и потреси у удаљеним подручјима.

Године 2011., након 16 година успешног рада, ЕСА је одлучила прекинути мисију ЕРС-2 и деорбитирати сателит. Проведен је низ од 66 маневара деорбитирања, при чему је искоришћено преостало гориво сателита и смањена његова просечна висина са 785 км на приближно 573 км. Овај је маневар значајно убрзао његово орбитално пропадање и смањио ризик од судара с другим сателитима или свемирским отпадом. Сви инструменти и електронички састави у њему су деактивирани, а унутрашње батерије испражњене како би се смањила фрагментација током поновног уласка.

Како се висина орбите ЕРС-2 смањује, он ће поновно ући у Земљину атмосферу када досегне висину од отприлике 80 км. Већина његових делова изгореће током поновног уласка, а већина оних који не изгоре пашће у океан.

Дуг преко 11 м, а тежак преко 2 т

ЕРС-2 је широк око 11.8 метара. Димензије његовог соларног панела су 11.7 x 2.4 метра, а антене САР 10 x 1 метар.

Његова укупна маса приликом лансирања била је 2516 килограма, но сада, након што је потрошио гориво, има масу од око 2294 килограма.

Занимљиво је напоменути да објекти сличне масе просечно у Земљину атмосферу улазе сваких недељу до две.

(Србија Danas/Index)