Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

"ВЕЋИ ЈЕ РИЗИК ОД АСПИРИНА НЕГО ОД ВАКЦИНЕ" Неуробиолог открива: Које су најчешће нежељене нуспојаве?

16.01.2021. 07:51
Пише:
Србија Данас/Курир
vakcina Srbin
вакцина Србин / Извор: Профимедиа/илустрација

Све о ризицима постојећих вакцина

Најчешћа значајна нежељена нуспојава, неколико случајева на сваких милион доза, јесте запаљење раменог зглоба кад се вакцина убоде сувише високо на руци, па игла уђе у сам зглоб, каже др Милош Бабић, неуробиолог и молекуларни биолог из Сан Дијега

ВРХУНАЦ ТОЛЕРАНЦИЈЕ: Др Кон има нове информације о ПОПУШТАЊУ МЕРА!

ВРХУНАЦ ТОЛЕРАНЦИЈЕ: Др Кон има нове информације о ПОПУШТАЊУ МЕРА!

КИНЕСКА ВАКЦИНА ОД СУТРА КОД НАС: Нећете веровати колико доза Синофарм цепива стиже у Србију

КИНЕСКА ВАКЦИНА ОД СУТРА КОД НАС: Нећете веровати колико доза Синофарм цепива стиже у Србију

ПОЧИЊЕ ВАКЦИНАЦИЈА! Једна група грађана ће имати ПРЕДНОСТ у односу на остале

ПОЧИЊЕ ВАКЦИНАЦИЈА! Једна група грађана ће имати ПРЕДНОСТ у односу на остале

Чак и лоше вакцине могу изазвати врло мало проблема у поређењу са осталим лековима. Аспирин има много веће шансе да изазове непожељне последице него било која вакцина у употреби. Ако гледате одштете које се плаћају на судовима, најчешћа значајна нежељена нуспојава вакцина - неколико случајева на сваких милион доза у просеку - јесте запаљење раменог зглоба, које може да се деси кад се вакцина неправилно да, сувише високо на руци, па игла уђе у сам зглоб!

Ово у разговору каже др Милош Бабић, познати неуробиолог и молекуларни биолог из Сан Дијега, где годинама, између осталог, испитује и процесе настанка вируса.

Како да грађани Србије одаберу вакцину најадекватнију за њих и по ком критеријуму да бирају?

- Тренутно постоје само две категорије грађана за које се могу дати јасна упозорења. Прво, људи са тешким алергијама - они који су били у болници због анафилаксе и који морају да са собом свуда носе инјекцију адреналина - не смеју да приме „Фајзер-Бајонтекову“ вакцину. Друго, особе које пате од аутоимуних болести треба да консултују свог лекара специјалисту у вези са избором вакцине. За све остале више је проблем доступности него врсте вакцине. Вакцине ће до нас вероватно долазити постепено, у складу с темпом производње, што значи да људи ризикују инфекцију ако чекају неку одређену врсту вакцине. Ја бих, да живим у Србији, узео прву до које могу да дођем - догод је њој потврђена ефикасност и дозвољена употреба од стране Европске здравствене агенције (ЕМА) и нашег АЛИМС.

vakcinacija
вакцинација / Извор: Реутерс

Вакцине су направљене брзо. Чак и поједини научници изражавају бојазан због тога...

- Вакцине су произведене брзо пре свега због огромног улагања новца. У нормалним условима, имате постепене студије које се вуку годинама, са спором регрутацијом волонтера. Овај пут су уложене милијарде или десетине милијарди долара у ствари које се иначе мере у десетинама или стотинама милиона долара. Дакле, дословно десет до сто пута скупље него што је нормално, да би се брзо регрутовали учесници у студијама и организовали огромни интернационални центри за истраживања. Овде има врло много ствари које уопште нису урађене на брзину. САРС-ЦоВ-2 је врло близак сродник вируса САРС-1 и МЕРС, који су деценијама предмет истраживања. Да није било података који су мукотрпним радом годинама откривани о овим претходним коронавирусима и затим само потврђени у новом, чекали бисмо вакцину још годину или две минимално, чак и уз огромна улагања.

Како можемо бити сигурни да се накнадним истраживањима неће утврдити да вакцине остављају неке последице по здравље?

- Најтеже последице, које се дешавају једном на више милиона доза, углавном су повезане са изразито високом температуром и снажном имуном реакцијом у данима одмах након давања вакцине - што до сада није уочено код нових вакцина против ковида. Али проблем са целом овом поставком је што се у ситне нити расправља о свакој негативној могућности, а не узима се у обзир који су ризици одбијања вакцинације. У овом случају, то су ризици који долазе са инфекцијом. Вирус је сада ендемски и сви ћемо му бити изложени пре или касније. Ризици услед инфекције вирусом - смрт, трајна оштећења плућа, срца, бубрега, ризик да се вирус пренесе неком члану породице који затим умре - сада су добро познати и добро измерени, и далеко су већи него ризици које носе најгоре вакцине у историји. Нове вакцине против ковида би морале да буду стотинама пута лошије од најгорих икада забележених пре него што би ризик од примања вакцине постао већи од ризика које носи вируса.  

Процене: Имунитет стечен вакцинацијом трајаће више година

Колико ће трајати имунитет након вакцинације и да ли ће се временски период заштите разликовати у зависности од типа вакцине?

- То засад нико не зна, постоје само процене. Тренутно, на основу праћења титра антитела, процене су да би имунитет стечен вакцином требало да траје макар годину дана, вероватно више година. Код оних који су прележали вирус се документује све више случајева поновне заразе, тако да није јасно колико такав имунитет траје и који проценат ризикује реинфекцију. Да ли ће бити разлика у трајању имунитета између различитих вакцина, то је врло тешко предвидети.

Дуг пут: У нормалу тек кад се 80 одсто људи имунизује

Кад ћемо моћи да кажемо да смо завршили с коронавирусом и вратимо се у нормалу?

- У неку врсту нормале можемо да почнемо да се враћамо кад дођемо до око 80 одсто укупне отпорности. Овај број се своди на број људи који су прележали вирус и развили имунитет, плус број људи који се вакцинише и стекне имунитет вакцином. До тада, неки ниво мера ће остати неопходан.