Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМ СРБИЈЕ НА ИЗДИСАЈУ! Скоро 10.000 људи у болницама, 3.100 лекара ван службе због короне

17.12.2020. 14:07
Пише:
Србија Данас/Блиц
korona virus
корона вирус / Извор: Фото: СД/Илустрација

Како је јуче изјавио директор Инфективне клинике КЦС др Горан Стевановић, у тој здравственој установи нема више слободне постеље.

Лекари недељама упозоравају да је здравствени систем пренапрегнут, дошли смо у ситуацију да се тражи место више у болницама - тренутно је хоспитализовано је чак 9.443 пацијената, на респираторима је 333 њих. Здравствени радници су и психички и физички преморени, а додатно забрињава чињеница да је све већи број њих заражен.

КАКО СЕ ПРОВЕРАВА ДА ЛИ ЈЕ ВАКЦИНА БЕЗБЕДНА? Стручњаци дали одговор на питање које занима све грађане

КАКО СЕ ПРОВЕРАВА ДА ЛИ ЈЕ ВАКЦИНА БЕЗБЕДНА? Стручњаци дали одговор на питање које занима све грађане

ДРАМАТИЧНО НА ЈУГУ СРБИЈЕ: У Пчињском округу од 318 узорака, 105 позитивно на корона вирус

ДРАМАТИЧНО НА ЈУГУ СРБИЈЕ: У Пчињском округу од 318 узорака, 105 позитивно на корона вирус

БЛИЖИ СЕ НИКОЉДАН, А ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Важно је да се придржавамо правила, цена може бити веома висока

БЛИЖИ СЕ НИКОЉДАН, А ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Важно је да се придржавамо правила, цена може бити веома висока

И као да живимо у паралелном свету: с једне стране исцрпљујућа даноноћна битка лекара да спасу сваки живот и стотине хиљада породица у Србији које страхују да ће изгубити неког ближњег, а с друге - скептици који и даље тврде да вирус корона не постоји и потпуно игноришу придржавање свих противепидемијских мера.

Да ли је неопходно да свако од нас дође у ситуацију да се бори за ваздух како би напокон схватили озбиљност и суровост овог вируса?

Бројке су неумољиве, ситуација више него алармантна, а питање свих питања гласи - која је то граница до које здравствени систем може да издржи притисак?

Наиме, како је јуче изјавио директор Инфективне клинике КЦС др Горан Стевановић, у тој здравственој установи нема више слободне постеље.

- Велика је навала на пацијената на ковид болнице, на Инфективној клиници места више нема. Чим се ослободи један кревет, одмах се попуни и тако је у свим ковид болницама - рекао је др Стевановић после састанка директора ковид болница у Србији.

Истакао је да је посебан проблем то што увече и током ноћних сати расте број људи са симптомима.

- Људи трпе цео дан, па им се увече изгледа интензивирају тегобе, па током ноћи појачано долазе у болнице, а тада је све теже организовати. Ноћи су нам најтеже због организовања транспорта пацијената и проналаска слободних места - указао је др Стевановић.

Истакао да се ситуација не смриује, као и да је врло велики број пацијената са тешким клиничким сликама.

goran-stevanović
горан-стевановић / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

- Тражи се место више, али још увек успевамо да сместимо све пацијенте. Чекања су огромна, гужве још веће. Да ли можемо правовремено и брзо да збринемо све болеснике - не, не можемо. Апелујем на све пацијене у тријажним центрима, ја знам да је тешко, али ово је граница пропусности здравственог система у овом тренутку. Брже и више од овог не можемо - истакао је др Стевановић.

Капацитети у КЦ Ниш близу максимума

Као један од градова у Србији са највећим бројем заражених истиче се и Ниш, а капацитети у Клиничком центру у овом граду су готово максимално попуњени.

Како је за РТС рекао проф. др Горан Станојевић, помоћник генералног директора КЦ Ниш, у овој установи хоспитализовано је 375 пацијената, а јединице интензивне неге су препуне.

Такође, указао је да је пуна и војна болница и да засад има тек неколико слободних места. Велики проблем је, истакао је проф. др Станојевић, што је оболело 97 запослених у Клиничком центру од којих 26 лекара.

- Ситуација је доста тешка, боримо се и покушавамо да издржавамо ударе - казао је проф. др Станојевић.

Да ли не знате баш никог ко је заражен?

У ситуацији када је у болницама више од 9.000 заражених вирусом корона, када се повећава број умрлих и број пацијената на респиратору не може се рећи да је ситуација добра, истакао је јуче члан Кризног штаба проф. др Мијомир Пелемиш.

- Здравствени радници су уморни, капацитети су пуни, али се увек нађе место за сваког пацијента. Нико неће остати без места, а оно што треба да буде главна порука данас одавде, јесте здрав разум. На крају долази нам и вакцина, а до ње нема ништа до строгог придржавања мера - истакао је проф. др Пелемиш.

korona virus
корона вирус / Извор: Реутерс

Како је рекао, волео би да види бар једну особу која не познаје никог ко је заражен.

- Вирус је ушао у породице, заражене су целе породице, то се дешава и здравственим раднциима. Не остаје нам ништа друго осим да схватимо да морамо да се придржавамо мера - подвукао је он.

Вирус корона јесте мутирао, казао је проф. др Пелемиш, али се ништа није променило.

- Све је више тешких пацијената, јер је много људи заражено, а и многи се лече код куће, дођу касно код лекара. Неки лекари, морам и то да кажем, лече пацијенте у кућним условима, а за то нису квалификовани - упозорио је проф. др Пелемиш.

"Ван строја" око 3.100 медицинара

Из дана у дан све је већи број заражених здравстврених радника, а на то је недавно указала заменица директора Инфективне клинике КЦС др Ивана Милошевић, додајући да су и лекари на респираторима због короне и да се страшно брине за своје колеге.

- Да ли је важније да се оде на скијање или дочек Нове године или да останемо здрави. Немојте се излагати вирусу, молим вас поштујте мере, не можемо још дуго овако да издржимо - апеловала је Милошевић.

Како је у недељу саопштено из Министарства здравља, у Србији је "ван строја" око 3.100 здравствених радника. Они су у изолацији због позитивног теста на вирус корона или су имали ризичне контакте. Велика већина заражених здравствених радника је на кућном лечењу, док су 83 примљени на болничко лечење због озбиљности клиничке слике.

Будући да лекари данима упозоравају да је систем пренапрегнут, нема сумње да свако „искакање“ здравствених радника због болести представља озбиљан организациони проблем за ковид болнице.

korona virus
корона вирус / Извор: Реутерс

Управо је о томе говорио потпуковник др Иво Удовичић, командант ВМЦ Карабурма, истакавши да ковид болница на Карабурми има доста проблема у раду, јер је добар део здравственог особља заражен, што са ВМА, што из цивилног система.

- У једном тренутку имали смо 15 лекара на лечењу, што са ВМА, што из околине. Најтеже је када лечите неког кога добро познајете, ко је са вама радио у ковид систему, ко је вама близак. То све треба преживети - рекао је Удовичић.

Због свега овога намеће се логично питање - докле систем може да издржи и ко ће да нас лечи ако све већи број лекара, медицинских сестара и техничара захтева исту здравствену негу услед болести.

С друге стране, након деветомесечне исцрпљујуће борбе против короне, питамо се како је могуће да и даље постоје људи који тврде да ковид-19 не постоји? Како је могуће да постоје људи који не маре себе да заштите и притом немају трунку саосећања да не угрозе животе других?

Требало би да нам је свима јасно да вирус не бира - ни пол, ни годиште, ни професију, нити боју коже. Сви смо угрожени. А потребно је да пружимо само мрвицу удела у овој борби - да носимо маске, држимо дистанцу и избегавамо окупљања још неко време. Није толико тешко, зар не?