Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПЛАКАЊЕ, ВРИШТАЊЕ И СЦЕНЕ: Сви детаљи са суђења Зорану Марјановићу, ово је обележило пресуду деценије (ФОТО/ВИДЕО)

22.07.2022. 15:51
Пише:
Србија Данас
Zoran Marjanović
Зоран Марјановић / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Зоран Марјановић осуђен је данас на 40 година затвора због убиства супруге Јелене Марјановић 2016. године на насипу у Борчи.

Суд је донео једногласну одлуку да Зорана Марјановића казни максималном казном јер је супругу Јелену Марјановић лишио живота на свиреп и подмукао начин 2. априла 2016. године на насипу у Борчи.

Саопштено је да ће Марјановић бити спроведен у притовор, а да ће му у казну бити урачунато време које је раније провео у притвору. Притвор је одређен по законском основу због дужине казне, као и узнемирења јавности јер је, како је судија истакла, Марјановић о смрти своје супруге неретко говорио у медијима.

"ОВО ЈЕ ТРАВА ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА МОЈА МАМА" Мала Јана била кључни сведок Јелениног убиства - од њених цртежа подилази језа (ФОТО/ВИДЕО)

"ОВО ЈЕ ТРАВА ГДЕ ЈЕ НЕСТАЛА МОЈА МАМА" Мала Јана била кључни сведок Јелениног убиства - од њених цртежа подилази језа (ФОТО/ВИДЕО)

МАРЈАНОВИЋ И ДАЉЕ У ПОЛИЦИЈСКОЈ СТАНИЦИ: Пратили га девојка, брат и син, а ево где се сада налазе

МАРЈАНОВИЋ И ДАЉЕ У ПОЛИЦИЈСКОЈ СТАНИЦИ: Пратили га девојка, брат и син, а ево где се сада налазе

ШАРИЋЕВОМ ПОЛИЦАЈЦУ ОДРЕЂЕН ПРИТВОР: Овако се Данило Стојановић бранио на саслушању

ШАРИЋЕВОМ ПОЛИЦАЈЦУ ОДРЕЂЕН ПРИТВОР: Овако се Данило Стојановић бранио на саслушању

Међутим, Марјановић је са породицом изашао из суда и отишао кући у Борчу.

Марјановић је, недуго потом ухапшен и одведен у притвор.

При изјашњењу суда да је Марјановић крив, његов бранилац Стефан Јокић напустио је судницу, а приликом објаве дужине трајања казне исто је учинио и други бранилац Никола Думнић. Обојица су истакли да је пресуда срамотна.

У суду је бурно реаговала и Марјановићева партнерка, која је рекла да суд треба да буде срамота јер је Зоран невин, а потом је испраћена из суднице.

- Зоран Марјановић се "мерцедесом" са супругом и ћерком довезао на насип код рампе Стадион. Јелена је кренула на насип да трчи, а Зоран ју је сустигао, искористио њено поверење и намамио је да се спусти ка каналу - рекла је судија Јелена Шкулић.

Убиство извршено 20 минута након доласка на насип

У пресуди је наведено да је Јелени приликом бежања спала патика, испао мобилни и гумица за косу са ишчупаним праменом косе, као и да јој је Марјановић стргао горњи део тренерке када је ушла у канал с водом.

Притом јој је, како је речено, нанео вишеструке повреде главе које су безусловне смртоносне повреде. Она је имала повреде и у прееделу лица, руку и ногу, као и трупа.

- Све повреде су безусловно смртне повреде, а с обзиром на то да је дошло до нагњечења мозга, смрт је насилна. Јелена је била жива када је доспела у воду у каналу, што показују докази да је удахнула воду и биљне материје које су се у њој налазиле - истакла је судија.

Како је додала, убиство је извршено на подмукао начин јер је Марјановић свесно искључио мобилни телефон да би га након убиства поново укључио. Такође је "исти дан пријавио нестанак и кренуо у потрагу с полицијом како би прикрио дело".

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

У пресуди је наведено да је "несумњиво да су Марјановићи на насип дошли 20 минута пре убиства".

- Јеленин телефон је регистрован од поласка од куће до доласка на насип и дужином насипа. Напад се десио мање од 20 минута након доласка на насип, када је њен мобилни прешао у стање мировања. Зоранов телефон је био недоступан 26 минута, а потом се регистровао у близини места убиства - рекла је Шкулић.

Она је навела да се његов телефон није налазио у стању мировања као што је тврдила одбрана, јер мобилни и у том стању региструје промену локације. Код Марјановићевог телефона тога, како је навела, нема, а он је за то време прешао око 1.000 метара.

- Јеленин телефон је и у стању мировања имао више логова. Теза одбране је немогућа. Њихов стручни саветник је рекао да се региструје промена локације и у стању мировања телефона. Изостала регистрација локације била би могућа само ако се 1.000 метара кретао кроз "мртву зону". Она није на врху насипа, а оптузени је више пута тврдио да није силазио са насипа - објаснила је судија.

Морали да се сретну

Пресуда наводи да је сусрет Зорана и Јелене Марјановић на насипу био неизбежан.

- Немогуће је да није ни видео ни чуо да је Јелену неко напао. Рекао је да је са ћерком за Јеленом кренуо након 20 минута, али то је укупно време од кад се она попела на насип до момента када је њен телефон прешао у стање мировања - додала је Шкулић.

Суд је истакао да сматра да није тачно резоновање одбране да Марјановић своју супругу звао кад је стигао до краја насипа и видео да је нема.

- Нетачно је да је био узнемирен када се Јелена није први пут јавила на телефон јер је пред судом рекао да је умела да се не јавља кад трчи. Нису видели да их је неко пратио. Немогуће је да их је неко пратио до насипа, па отишао на његов други крај и кренуо Јелени у сусрет у нади да ће на насипу да буде сама - истакла је судија.

Zoran Marjanović
Зоран Марјановић / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

Додала је да је "јасно да треће лице није могло да изврши убиство" јер нико није могао да зна да је Јелена прво хтела да трчи код Лабудовог језера, али се због гужве предомислила и отишла на насип.

Начин убиства указује на то да је извршилац према остећеној имао јаке емоције и да је циљ напада било веће насиље од самог наношења повреда. Одбрана је приказала мигранте као крволочне људе који усред дана са штанглом чекају било коју жртву. Према речима сведока, на насипу није било особа друге боје коже или особа које су се понашале чудно. Сам Марјановић је рекао да није уочио ниједно лице чудног понашања или изгледа - наведено је у пресуди.

"Зоран једини био блатњав"

Судија је напоменула да је после убиства "једини блатњав био оптужени Зоран Марјановић".

- Није рекао ни теч о томе одакле му блато на панталонама. Како то да његов брат, отац или било ко други које учествовао у потрази није био блатњав? Да би имао трагове блата какве је имао морао би да се ваља по насипу, а он то није радио - навела је судија.

Његове наводе, како додаје, нису потврдили сведоци.

Није обичај да жена која држи до изгледа трчи по барама и блату и притом се испрља као Зоран - додала је Шкулић и рекла да блато са насипа није исто као блато из канала и да се од свих анализираних узорака земље поклапају само они из канала и са Марјановићевих панталона.

Судија је додала да је Марјановић покушао да оправда блато на панталонама рекавши да је сутрадан силазио у канал да тражи супругу, а да је блато на одећи имао у дану убиства.

- Такође, Јелена није бежала ка мужу и детету. Покушала је да изађе из канала. Трагове крви на гранама са друге стране канала оставила је оштећена Јелена покушвајући да се избави. Лева патика са друге стране канала одбачена је од стране извршиоца како би се заварао траг. Теза одбране да је убица мокар, крвав и блатњав, једном туком држећи патику, другом је ударајући, а трећом скидајући бурму изашао на другу страну канала - додала је Шкулић.

Она је истакла да је немогуће да убица трчи за Јеленом, а успут скупља њене ствари које су јој испале и баца на другу страну канала.

- Јеленин убица остао је са стране канала на којој је све време био Зоран Марјановић. Суд није био ни у каквој сумњи. Чврсто је уверење суда да је оптужени убио оштећену. Суд подсећа да ниједан злочин није савршен, те ово није савршени злочин, већ тешко убиство - истакла је.

Приликом доношења пресуде, узето је у обзир да Марјановић није раније осуђиван, као и да је отац двоје деце.

Као отежавајуће околности узети су време, место и нацин извршења убиства, држање Зорана Марјановића и његов однос према жртви, као и "потпуно симулирање забринутости".

Суд је истакао да је изречена казна сразмерна извршеном делу и његовим последицама.

Одбрана има право жалбе на пресуду у року од 15 дана.

Суђење је, да подсетимо, почело крајем 2019. године.

На претходном суђењу изнете су завршне речи у оквиру којих је заменик вишег јавног тужиоца Никола Ускоковић за Марјановића зражио казну од 40 година затвора.

- Предлажем да суд окривљеног огласи кривим за кривично дело тешко убиство и осуди на максималну казну затвора, као и да му одреди притвор, с обзиром на то да је за кривично дело за које му је стављено на терет прописана казна затвора преко 10 година, а начин извршења и тежина последице кривичног дела су довели до узнемирења јавности која може угрозити несметано и правично вођење кривичног поступка. Узнемирење јавности траје у континуитету, од момента извршеног кривичног дела, па и у овом моменту доношења првостепене пресуде - навео је тужилац.

Он је истакао да остаје при свим наводма оптужнице и да је неопходно доношење осуђујуће пресуде.

- На основу доказа доказано је да је Зоран Марјановић извршио убиство на насипу у Борчи и на свиреп и подмукао начин убио своју супругу и нанео јој смртне повреде. Он је био у стању урачунљивости, његове способности биле су очуване. Није регистрована душевна болест, алкохол или психоактивне супстанце. У питању је директан умишљај, он је био свестан да осам удараца у главу могу да буду смртоносни. У налазима обдукције наведено је да су повреде које су описане нанесене за време живота једна за другом, у кратком временском року - додао је Ускоковић.

Један од адвоката Зорана Марјановића Никола Думнић рекао је да "Марјановић против себе није имао само тужилаштво, већ и полицију која је истрагу усмерила ка њему, скривајући доказе".

- Тужилац је питао зашто је Марјановић био толико узнемирен 20 минута након нестанка супруге. Био је узнемирен јер је видео крај насипа, али не и супругу. Терет доказивања пребачен је са тужиоца на окривљеног. Морао је да доказује невиност, уместо да тужилац доказује кривицу. Марјановић је имао најгоре оружје - истину, како објективних доказа нема - рекао је Думнић.

Он је додао да Марјановић није одговарао на питања вештака јер је анализа блата урађена после саслушања.

- Само је један узорак који се поклапа са блатом са панталона и он је са места у близини места злочина. Вештаци су навели да је хемијски и минерални састав земље подложан променама. Вештак је одрично одговорио на питање да ли зна какав је био састав земље на дан убиства. Вештаци су навели да земља са раличитих места може да има исти састав. Само на основу визуелног утиска одбачен је траг са друге стране канала, а траг крви је на другу страну канала пренео извршилац убиства и можда је тамо оставио неки свој траг - објаснио је Думнић.

Тужилаштво терети Зорана Марјановића да је 2. априла 2016. године убио супругу Јелену на насипу у Борчи, док је у непосредној близини места злочина била и њихова малолетна ћерка, која је тог поподнева са њима дошла на насип Црвенка у Борчи.

Оптужен је за кривично дело тешко убиство, за које је запрећена казна затвора до 40 година и брани се са слободе.

Он је на почетку суђења у новембру 2019. године детаљно изнео своју одбрану, негирајући да је убио супругу, која се бавила певањем народне музике.

Марјановићу је прошле године суд вратио пуно старатељство над дететом, које му је одузето после смрти супруге.

Он се од 12. јуна 2018. брани са слободе, пошто му је тог дана Апелациони суд укинуо притвор, у ком је био 10 месеци. Био је ухапшен 15. септембра 2017. године, годину и по дана након убиства.

И пре тога је био привођен, али је након испитивања у полицији и на полиграфу пуштан због недостатка доказа.

Пре хапшења је у више наврата у медијима говорио о убиству, учествовао је у једном телевизијском ријалити програму.

БОНУС ВИДЕО: Интервентна одводи Зорана Марјановића