Вучић на отварању XXI Светског конгреса економиста у Сава центру: Оно што је за људе у Србији важно, ми смо у првом кварталу ове године четврта економија Европе по стопи раста!
Економисти из целог света у Београду.
Обраћање медијима после говора
Вучић каже да су данас у Београду многа важна светска имена, и истиче да су ту и носиоци Нобелових награда, и да је задовољан што је држава Србија помогла да они данас буду у Београду.
- Оно што је за људе у Србији важно, ми смо у првом кварталу ове године четврта економија Европе по стопи раста. Очекујемо да будемо у прва три до краја године, и верујем да ћемо следеће године бити број један по стопи раста. Оно што је још важно да потражимо нове изворе раста, у времену када долази мање инвестиција споља, пошто се сви затварају у своје кругове и гледају како да обезбеде своје интересе. Истовремено, мораћемо да водимо рачуна о енергији, нарочито електричној енергији, под два то је вода, очекујем да неких 35 одсто потреба за водом порасте до 2050. године, и многе земље ће имати несташице воде, и морамо се спремити за то. И оно треће је да морамо ићи у корак са иновативним технологијама, како бисмо убрзавали свој раст, и никако се не смемо задовољити тиме што ће нам ова и следеће године бити добре, већ морамо размишљати годинама унапред - рекао је он.
Председник додаје да имамо људе који знају много тога, али и много тога што тек треба да научимо, и каже да ће бити уложен огроман новац.
О скупу 27. јуна
Одговарајући на питање о великом скупу у Београду, он каже да Синиша и Ана воле да говоре детаље новинарима, а да је њему најважније шта ће бити изречено као план за будућност, шта је програм и шта мора да се уради у нашој земљи.
- Ја се припремам за то, радимо тешко и напорно, пред људе ћемо нешто 27, нешто 28. а нешто 29, то су дани када ћемо много тога да предочимо за будућност. Мислим да ће то људи разумети, да виде где је њихово место у овој земљи и да их то највише занима - рекао је он.
О лажима о звучном топу и Сарајево сафарију, председник каже да је чуо да су о Сарајево сафарију на Н1 рекли да се зна да је то лаж, и запитао је што раније нису то рекли.
- Они су промашили годину у оптужбама, шта треба сваки дан да излазим и демантујем. Како да престане та кампања, шта је то што противници могу да нам кажу. Да нам кажу да је боља плата од 300 евра него 1050? Да нам кажу да су боље мање пензије од већих? Да кажу да је боље када имате нула урађених пруга или када имате стотине километара пруга и путева. Да кажу да је боље да немамо стадионе него да имамо? Они су нула болница изградили за 12 година! Нула! Ми већ сада изградили преко 211 објеката, и гради се још 35. Пошто не можете то да кажете, онда морате да сипате мржњу. Имате своје платформе за мржњу, када оне то појачају, део људи мисли да је то истина - казао је Вучић.
Саво Манојловић је објавио снимак за хапшење, на ком се налази и име председника, и Вучић је још једном поручио да звучни топ није коришћен.
- Кажу да сам рекао ФБИ и ФСБ, не и једни и други су позвани, и ево ја позивам поново, и ФБИ, и све европске службе, тада због необјективности појединих из Европе, звали смо Американце и Русе. Бортников, шеф ФСБ је ставио свој потпис да тога није било. Ви нам реците коју службу да позовемо, ми ћемо је звати. И ко год да дође рећи ће вам да није било звучног топа. Не можете да измислите нешто што се није догодило. Сви ти који немају никакву подршку народа данас, морају да буду жешћи и снажнији у лажима против нас него сами "студенти" блокадери. Сви ће да се ређају, да глуме хероје, иако сви знају да није био звучни топ - казао је он.
Каже да једва чека да иде у затвор због звучног топа, и да би то било нешто насмешније на свету.
- Сви из сектора безбедности знају да је лаж. Ми мислимо и да знамо од кога је потекла, али оставићемо да тужилаштво ради свој посао - нагласио је председник.
Да не дај Боже победе они који су Србију разарали, за три дана би заборавили те приче, зато што знају да лажу, казао је Вучић.
Он је најоштрије осудио напад на аутомобил сина Динка Грухоњића.
- Свакако то осуђујем и захтевам од надлежних органа да хитно нађу починиоце. Србија мора бити сигурна за све људе. Могу да мислим све најгоре о идејама Динка Грухоњића, али то не значи да било ко има право да се са њим и његовом породицом тако обрачунава. А што се тиче његових претњи, то што је Грухоњић нама претио насиљем, никога на свету не оправдава да над њиме чини насиље. Ја знам да је бес прешао на другу страну. Видећете у суботу, биће најтоплији дан ове године, биће много људи, и на моју жалост, људи који су бесни због свих лажи и превара. Али ја то не желим, ја желим да видим људе који желе да саслушају пут у будућност. Ми смо сви једна породица! Не морамо ни ми да будемо у свему у праву, и не би то могло ни да се изводи како је извођено да ми нисмо показали небригу. Али свеједно, ми смо једна породица и морамо да живимо у миру. Свакако, најоштрије осуђујем свако насиље, а то што се тиче претњи то није ништа ново, да виде људи какав је њихов језик, али морате и разумети оца када види да се нешто догодило његовом сину, и који је тако реаговао - казао је Вучић.
Додаје да је и он човек од крви и меса, и да се трудио да не прети никоме, али да је то његова дужност као председника.
- Грухоњић није председник, он нема ту врсту дужности. А да се вратим на суботу, биће много тога занимљивог у суботу, и нећемо дуго да држимо скуп, биће један или два, три говорника максимално. Кратко ће да траје сам скуп, али биће важне поруке. А за нас су важне поруке и људи који дођу, имаће гласачке кутије где ће моћи да се изразе шта су највећи проблеми, али и да допишу шта они виде као највеће проблеме ако их не виде у тих 10 или 15 тачака. Дакле, свако ће имати тај део и оловку где може да запише, шта је оно најважније да решимо да би Србија могла да иде што брже напред. Обезбедићемо десетине хиљада боца са водом, цистерне, позивам људе да дођу. Имаћемо столице за најстарије, да могу да одморе, али постараћемо се да буде организована и лекарска помоћ. То су технички детаљи, и када то решимо, најважнија је порука, како идемо у будућност, а у будућност морамо ићи сви заједно, уједињени, а не подељени онако како су покушавали да нас поделе. То је оно против чега се боримо и што морамо да победимо - казао је председник.
Говор Вучића
Председник је прво пожелео добродошлицу свима, и захвалио се организаторима и учесницима који су дошли из целог света на конгрес.
- Професоре Влаховићу, уважени гости, припремили су три различита говора за мене. Сви су предугачки, морам искрено да вам кажем. Велико ми је задовољство да вас све данас поздравим - рекао је Вучић на почетку обраћања.
- Тема овогодишњег конгреса је глобална економска реалност. Живимо у времену у којем у воду падају разне претпоставке које су обликовале светску економију у последњих 30 година. Деценијама креатори политика и економисти су функционисали у окружењу које је деловало предвидљиво, данас свет јесте међусобно повезан али истовремено фрагментиран. И та контрадикција је у сржи разних изазова са којима се суочвамо и како се са тим сналазимо одредиће да ли смо успешни или не као политичари или експерти - рекао је Вучић.
Вучић истиче да је данас свет међусобно повезан, али и фрагментиран, и да је та контрадикција у сржи разних изазова.
- Желим да поделим са вама једно од мојих искустава, које се десило још 2021. године. Ишао сам у Давос, то је била једна од мојих 12 посета том швајцарском ризорту, и увек сам намеравао да слушам људе који су се обраћали публици у Давосу. Да бисте нешто причали са тим паметним људима, морате и да их слушате. Те године је гост био Си Ђинпинг, и ја сам видео на који начин су сви били запањени његовим говором, он је пригрлио глобализам, али је окренуо наопачке све вредности које смо ми тада знали, али сам чуо и европске лидере који су почели да говоре о протекционистичким мерама - рекао је председник, и додао да је то изненадило свет.
Европа данас гради механизме да штити своју економију и индустрију, зато што друге силе, САД и Кина, су доминантне у пољу модерних технологија, поручио је Вучић.
- Европа не може да прати такву тржишну трку. Тада сам схватио да ништа у будућности неће бити исто - рекао је председник.
Он је нагласио да је то знак за узбуну за све нас у Европи, и да Европа, каска за Кином и САД по разним питањима.
- Ако се не променимо, тај јаз ће се продубити у будућности. Србија, која је на раскршћу Европе, доживела је све те промене. Дуго година, мултиполарност је била одбацивана, а сада је то једноставно опис стварности. На почетку овог века економија Кине је била трилион долара, данас је она 22 трилиона! До 2030. године светска средња класа бројаће више од 5 милијарди људи, 70 одсто од тога у Азији. Те промене мењају географију глобалног раста, и можда највећа грешка коју можемо да направимо је да мислимо да се глобализација завршава. Не завршава се, већ се мења - казао је он.
Додаје да мале и средње земље морају да се повинују туђим правилима, и каже да расте неизвесност на тржиштима.
- Сведоци смо зато повратка индустријске политике, индустрија се поново сматра стратешким средствима, а не само економским. Појава Кине и њен успон као водећа производна економија је пример тог тренда. Али то се види по све јачем акценту на индустријску политику у САД, Европи и Индији - рекао је Вучић.
Председник каже да када је год питао Кристалину Георгијеву шта да радимо, да ли да агресивно инвестирамо или чувамо финансијске бафере, одговор је увек био да се очувају финансијски бафери.
- А онда да се улаже што више може. Још једно питање је питање АИ. Вештачка интелигенција има потенцијал да потпуно преобрази продуктивност, све. ММФ процењује да ће 40 одсто послова бити погођено АИ, и биће потребна помоћ радницима да се прилагоде. Нека од највећих ограничења следећих деценија ће бити физичка, последња истраживања кажу да ово неће бити само привремена криза. Имамо и несташице воде, са којима се суочава 4 милијарде људи. Суше коштају 300 милијарди годишње, угрожавају безбедност хране, пољопривреду и продубљују неједнакости - нагласио је он.
Вучић додаје да ће се удвостручити и потражња за струјом, и да ће дата центри трошити огромну енергију.
- У свету који се мења неке земље сматрају да је одговор у повлачењу иза политичких зидова. Србија је одабрала другачији пут, ми сматрамо да мале и средње земље успевају када праве сарадњу са различитим тржиштима. Када ме људи питају зашто је Србија успела да преузме у готово свим параметрима и да буде испред свих наших суседа, почевши од плата, до инвестиција, и мој одговор је увек био да је то зато што смо остали отворени и желели смо да привучемо свакога без неких великих баријера - рекао је председник.
Он истиче да је у периоду неизвесности експертиза важнија него икада, и да ће политика увек подразумевати супростављене приоритете, али да је одговорност стручњака да краткорочни притисак не спречава паметне дугорочне одлуке.
- Изазов није да се вратимо на стари свет, већ да схватимо свет онаквим какав јесте. Ако остваримо баланс, наредне деценије биће успешније, ако не успемо, све наше земље платиће цену - истакао је Вучић.
Председник на отварању XXI Светског конгреса економиста Међународне економске асоцијације
Председник Србије Александар Вучић присуствоваће данас у Београду свечаном отварању XXI Светског конгреса економиста Међународне економске асоцијације.
Подсетимо, Конгрес ће бити отворен у 10 часова у Сава Центру, саопштила је служба за сарадњу са медијима председника Републике.
Председник Србије Александар Вучић учествоваће данас на отварању XXI Светског конгреса економиста Међународне економске асоцијације у Београду, док га сутра очекује састанак са Кај-Фу Лијем, једним од водећих светских стручњака за вештачку интелигенцију. Два догађаја која окупљају најутицајније представнике економије и технологије додатно потврђују значај Србије на међународној сцени и њену улогу у разговорима о будућем економском и технолошком развоју.
Александар Вучић отвара XXI Светски конгрес економиста у Београду
Председник Србије Александар Вучић присуствоваће данас свечаном отварању XXI Светског конгреса економиста Међународне економске асоцијације, који се одржава у Београду.
Свечано отварање конгреса заказано је за 10 часова у Сава Центру, а очекује се присуство великог броја домаћих и међународних стручњака из области економије, финансија и развоја. Догађај представља једно од најзначајнијих светских окупљања економиста и прилику за размену искустава о актуелним глобалним економским изазовима.
Вучић са Кај-Фу Лијем о вештачкој интелигенцији
Председник Вучић ће данас у Београду угостити и једног од водећих светских стручњака за вештачку интелигенцију, Кај-Фу Лија.
Састанак је планиран за 9 часова у згради Генералног секретаријата председника Републике, а очекује се да ће једна од кључних тема разговора бити развој вештачке интелигенције, технолошке иновације и могућности за унапређење сарадње у области напредних технологија.
Долазак Кај-Фу Лија у Србију оцењује се као значајан догађај за домаћи технолошки и иновациони сектор, имајући у виду његов дугогодишњи рад у глобалној ИТ индустрији и допринос развоју вештачке интелигенције.