Брнабић открила шта је био крајњи циљ афере "звучни топ": Све је било испланирано најмање месец и по раније
Брнабић тврди да је афера "звучни топ" имала унапред припремљен план.
Председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је случај звучног топа, планиран најмање месец и по дана пре скупа на Славији 15. марта, имао три циља - даљу дехуманизацију власти у Србији, изазивање грађанских сукоба и да се појача максимално страни притисак на Србију.
Брнабић је, на конференцији за медије у Дому Народне скупштине, казала да је први циљ била даља брутална дехуманизација председника Србије Александра Вучића, односно да се председник представи, додатно на све оно што су лагали о њему и његовој породици до тог тренутка, као неко ко није човек, већ монструм, као неко ко је ултимативно зло, као неко ко је убица и неко ко је спреман да пуца сопственом народу у леђа.
- Због тога је, поново у складу са тим јако добрим припремама, већ након првих 24 часа од те лажи да је употребљен звучни топ, у тој комуникационој практично стратегији, термин 'звучни топ' потпуно нестао. Једино што је остало и једино што се комуницирало грађанима Србије, региону, иностранству, било је да је Александар Вучић монструм који је пуцао сопственом народу у леђа - нагласила је Бнрабићева.
Према њеним речима, други циљ је био да се додатно подели друштво у Србији, да се додатно инспирише невероватна мржња и да се изазове максимална нетрпељивост према свим оним људима који се по нечему, неким ставовима, не слажу са блокадерима и имају различито мишљење, посебно на тему звучног топа.
Тиме су, како је додала, хтели да се и сви ти људи окарактеришу као нехумани, као људи без емпатије, без икакве солидарности, без саосећања.
- Требало је да се окарактеришу као 'ћацад' која подржавају убицу и монструма и као 'ћацад' која би такође, у складу са тим, била спремна да пуцају на блокадере, односно на све оне који се са њима не слажу - рекла је Брнабићева.
Други циљ је, како је навела, служио томе да се направи атмосфера у друштву у коме сваки, па и најмањи инцидент, у било ком тренутку, у било ком тренутку, изазове одмах шире грађанске сукобе и грађански рат.
Трећи циљ, како је казала Брнабићева, био је одговор ЕУ и појачање притисака на Србију из иностранства.
- Они су то дефинисали као 'масан одговор Брисела'. Шта то значи? Трећи циљ је био да се појача максимално страни притисак на Србију, да се пре свега председник Александар Вучић, а онда и читава власт у Србији, означи као злочиначки режим и да се ултимативно казни Србија, у смислу да се, као крајњи циљ затраже санкције Србији, да се земља изолује и да се тако директно пружи што већа подршка блокадерима из иностранства - казала је Брнабићева.