"Ми смо тај број људи скупили за Богородичин појас" Вучић: Ја сам верник, светиње се не плаћају
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да велики број грађана, посебно младих људи, који су сатима чекали да се поклоне Часном Појасу Пресвете Богородице, од 20. маја до 6. јуна, и мир са којим су чекали у реду за њега највећи утисак.
- У тим колонама народа било је много младих, чак и веома младих људи који су сами дошли, стајали по десет сати, по целу ноћ и по цео дан. Било је много људи из Београда, али и из Републике Српске. То је оно што сам приметио. За мене је утисак тај мир са којим су људи чекали, та нада, та вера, та љубав, та жеља коју су људи показали, да само дођу до храма и да могу да целивају Богородичин појас, рекао је Вучић за Радио Београд 1.
Он је говорећи о критикама и полемикама које су пратиле долазак светиње у Србију, међу којима и да је "тај појас његов" оценио да су поједини покушавали да "облате тај невероватан духовни догађај".
- Такве гадости су толико одвратне да немам речи. Чак су и злоупотребљавали речи људи који то нису ни рекли, извлачили ствари из контекста. Очигледно им је било толико важно да облате тај невероватан духовни догађај, рекао је Вучић.
Он је навео да је о значају доласка светиње разговарао са игуманом манастира Ватопед, оцем Јефремом.
- Када сам разговарао са оцем Јефремом, рекао ми је: 'Александре, не верујеш каква се чуда догађају, промениће ствари за Србију.' Одговорио сам да верујем у Бога, али да морам да се ослањам и на рационалне аргументе, рекао је Вучић.
Додао је да је међу првима дочекао светињу на аеродрому и да су јој се поклонили сви чланови његове породице.
- Уопште не желим да улазим у неке бесмислене приче, јер светиње се не плаћају. Светиње никада не можеш да купиш. То могу да говоре безбожници, они који не разумеју шта то значи. Који не знају шта је светиња, истакао је Вучић.
Према његовим речима, чињеница да се велики број људи окупио око верског догађаја показује одређене вредности друштва.
- Неки други могу да скупе толики број људи на опскурним концертима са нацистичким поздравима, а ми смо тај број људи скупили за Богородичин појас. И нико није вриштао, звиждао или ломио. Људи су стајали ћутке. То је било невероватно, рекао је Вучић.
Говорећи о Храму Светог Саве и народној легенди да према којој ће се Србија препородити када Срби заврше његову изградњу, истакао да не жели да себи приписује заслуге за изградњу те светиње.
- То је део рационалног посла који држава мора да уради. Наша генерација и владе у којима сам био председник и председник државе уложиле су убедљиво највише новца у завршетак Храма. Више у последњих 14 или 15 година него у претходних сто година, навео је Вучић.
Он је нагласио да завршетак Храма није подразумевао само грађевинске радове.
- Није исто подићи бетонске стубове и урадити мозаик најквалитетнији на свету. Зна се колико је то коштало. Платили смо то и ја се тиме поносим, рекао је.
Председник је подсетио и на обнову бројних верских објеката широм Србије.
- Обновили смо много цркава и манастира. Учествовао сам и у обнови исламских богомоља, од Алтун-алем џамије до других џамија, као и католичких и протестантских цркава на северу Србије и у Београду. Поносан сам на то. То није моја џамија, моја протестантска црква или моја црква - то припада грађанима ове земље, истакао је он.
Додао је да тиме није окајао грехе и да признаје да је грешан за разлику од, како је рекао, свих тих безгрешних што му свакога дана "соле памет" о свему. Говорећи о свом односу према вери, Вучић је рекао да себе сматра верујућим човеком.
- Ја сам веран човек, али нисам верник у смислу да идем на литургију сваке недеље, нити сваког месеца. Мој старији син иде, ћерка не иде. Људи су различити. То не значи да неко није верник, већ да су људи једноставно различити, додао је Вучић.
Танјуг