Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

"БРИНЕ МЕ ЗАПАД" Вучевић истакао: Виде ЗСО као неку невладину организацију, отприлике као добровољно ватрогасно друштво

19.01.2023. 22:23
Пише:
Србија Danas/Euronews
Miloš Vučević
Милош Вучевић / Извор: Фото: Танјуг/Ненад Михајловиц

Министар одбране Милош Вучевић рекао је за Euronews Србија да га брине да Запад види Заједницу српских општина (ЗСО) као неку невладину организацију, отприлике као добровољно ватрогасно друштво. Он је то рекао одговарајући на питања о појачаном инсистирању Запада да се ЗСО формира, што је и један од кључних захтева Београда.

- То ме брине када чујем да Фондација Фридрих Еберт пише статут ЗСО. Немачка невладина организација пише статут ЗСО, а не пишу Срби са КиМ - рекао је Вучевић у емисији "Директно са Мињом Милетић".

ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ГРАЂАНИМА ИЗ ДАВОСА: Нека се други баве бесмислицама, ја ћу да радим озбиљне ствари (ВИДЕО)

ВУЧИЋ СЕ ОБРАТИО ГРАЂАНИМА ИЗ ДАВОСА: Нека се други баве бесмислицама, ја ћу да радим озбиљне ствари (ВИДЕО)

ВУЧИЋ РАЗВАЛИО ТАЈКУНСКЕ МЕДИЈЕ: На провокације о "последњој клупи" одговорио им жешће него икада (ВИДЕО)

ВУЧИЋ РАЗВАЛИО ТАЈКУНСКЕ МЕДИЈЕ: На провокације о "последњој клупи" одговорио им жешће него икада (ВИДЕО)

"ПОСТАЛИ СТЕ ТУЖИЛАЦ И СУДИЈА" Вучић брутално одговорио на провокативно питање о Путину

"ПОСТАЛИ СТЕ ТУЖИЛАЦ И СУДИЈА" Вучић брутално одговорио на провокативно питање о Путину

Упитан ко треба да пише тај статут и да ли га ми већ имамо написаног, он је рекао да Канцеларија за Косово и Метохију има капацитета, али да морају да се питају Срби са Косова.

- Није поента да се то формира да би се формирало, у Бриселском споразуму су дефинисане ствари које би требало да се разраде кроз статут, ми не причамо о невладиној организацији. ЗСО мора да има надлежности које су дефинисане кроз Бриселски споразум. Нема смисла да се то формира као тело где ће се састати десет председника општина да попију кафу... - рекао је он и додао да се пре свега инсистира на њиховим надлежностима по питању безбедности, структуре полицијских снага, судској надлежности, административним одлукама, извршној и законодавној власти.

На питање по чијим законима, Вучевић је одговорио: "Не могу по српским, по косовским. Да не лажемо грађане. Та администарција из Приштине тренутно управља том територијом. Осим система образовања и здравства који су под ингеренцијом централне државе, односно Републике Србије. Да не наседамо на јефтине трикове - биће ЗСО ево изволите статут, ми смо написали, убедићемо (Аљбина) Куртија - а дају нам ништа, само лепо упаковано. ЗСО мора да има своју структуру, мора да има и квалитет и квантинет, а не да је празно слово на папиру, али Курти је рекао колико сам ја разумео да њему не пада на памет да формира ЗСО какав год да је формат".

"Представници САД умеренији и тактичнији"

Вучевић је говорио и односу САД према Србији, као и о његовој ранијој изјави да је у последња три месеца по питању КиМ позиција САД била коректнија него неких европских држава. Упитан шта то конкретно значи, рекао да они нису напустили своју званичну политику и агенду у контексту независности Косова и да ту не буде ту заблуде.

- Они виде Косово као причу која је дефинисана у смислу независности те територије, али су показали слуха, такт и разумевања да чују српске аргументе. Мој је утисак да амерички представници јасно поручују да не желе никакву даљу ескалацију, даље сукобе на овим просторима, не желе нови пожар на тлу Европе - рекао је Вучевић.

Упитан да ли је тиме хтео да похвали САД или да упути критику европским партнерима, Вучевић је одговорио "ни једно ни друго, већ да обавести јавност Србије".

- Чињеница је, можда је то за мене нова околност, да су представници САД били умеренији, тактичнији. То је била порука (вишег саветника у Стејт департменту) Дерека Шолеа, хоће да гасе све потенцијалне пожаре и не желе да виде неко распламсавање. Амбасадор Хил је био врло коректан", рекао је Вучевић, додајући да нас САД у овом тренутку боље разуме од Европе.

Вучевић је последњу кризу на Косову оценио као веома напету и додао да је само један инцидент, онај у Штрпцу, могао можда да доведе до сукоба.

- Сва срећа да Стефан и Милош Стојановић у тој несрећи нису погинули. Када тако погине једно дете устане народ. Неко опали метак на косовску полицију или ови узврате... Незаустављиво - рекао је он.

Додао је и да се нада да је КФОР способан да заштити Србе на КиМ, и подсетио да они дају гаранције да јесте. На питање у каквим смо односима са КФОР-ом, рекао је да су они коректни и да је комуникација свакодневна.

- Они су нама отписали да нема потребе за уласком српских безбедносних снага на простор КиМ, да они имају довољно капацитета да брину о безбедности, али оно што нас брине у том одговору јесте да су се они фокусирали на север Косова, југ уопште ни не спомињу као проблематичан, а живот их је на нашу жалост демантовао истог тог дана када је пуцано на српског дечака и младића - рекао је Вучевић.

Miloš Vučević
Милош Вучевић / Извор: Фото: Инстаграм/милосвуцевиц_градонацелник/Принтсцреен

О решењу за Косово и санкцијама Русији

Према његовим речима, Приштина је процес дијалога дефинитивно напустила са доласком Аљбина Куртија, а на питање да ли је то само његова политика или су га неки охрабривали да тако поступа - одговара да јесу. Он је навео да је неспорно је да Курти има неки вид подршке да тако поступа, али да не мисли да су у питању САД. Говорећи о распрету косовског питања, он је рекао да су тешки састанци пред председником Србије Александром Вучићем и да то нису нимало пријатни разговори. Додао је и да није толики оптимиста.

"Дај Боже да мене време демантује, али то не значи да Србија капитулира. Дај Боже да може да дође до компромисног решења. То значи да обе стране морају нешто да уступе и обе стране морају нешто да добију", рекао је Вучевић.

Када је реч о санкцијама Русији, он је одговорио питањем.

- Санкције Русији зато што је извршила агресију на Украјину, а да признамо независност наше територије која је исто агресијом одузета. Интересантно. Шта они нама нуде колико ја разумем, они нама нуде неку перспективу и бољу будућност када се ми, ето, одрекнемо дела своје територије. Сваки минут и простора и времена да искористимо да чувамо своју државу и да не показујемо унапред своје карте и да користимо све могиће маневарске способности на суженом простору. До нас је да урадимо све што можемо да чувамо мир - рекао је он.

Вучевић се осврнуо тврдње да Вагнер регрутује борце у Србији и рекао да "те групације апсолутно нема на простору Србије", као и да их војно-безбедносна агенција не види ни у траговима.

"Заговорник сам неког вида обавезног војног рока, али о томе треба причати"

Вучевић је у емисији "Директно са Мињом Милетић" говорио и о обавезном служењу војног рока о чему се често говори последњих година. Упитан да ли је завршена анализа коју је најавио, рекао је да постоји прва студија ВС која је њега и затекла када је дошао на чело Министарства.

- То је сад једна полазна основа ка доносиоцима одлуке да ли идемо даље у поступак отварања јавне расправе. То није ствар о којој одлучујемо преко ноћи. Заговорник сам да се о томе прича отворено. Има људи који то подржавају, има људи којима је то призвук на деведесете или мисле да им нешто ускраћујете, одузимате, да се држава меша у нечије приватне животе... Немам проблем да кажем да сам заговорник неког вида обавезног војног рока. Треба да радимо на разради такозване активне резерве, то су људи који нису стално у касарнама, али су у посебном односу према јединицама и сталном су на располагању ВС - рекао је Вучевић.

Министар је објаснио да је циљ реформе специјалних јединица да се повећа број припадника специјалних јединица људима који тренутно нису у систему одбране.

- Нама није циљ да долази до преливања из једне јединице у другу или да из Жандармерије или САЈ-а крену у специјалне јединице Војске Србије - рекао је он.

Према извештају америчког сајта Глобал Фире Power војна снага Србије је на 58. месту од 145 земаља и најјача у региону. Ипак, на питање шта тај податак значи будући да смо окружени земљама чланицама НАТО, Вучевић је рекао да значи да је Србија на добром путу.

- Политичка одлука наше државе да будемо војно неутрални. Ми сами чувамо своје небо и територију и морамо улагати у нашу војску. Интересантно је колико се сви остали у региону и у Европи наоружавају. Не могу да кажем да је кренула трка у наоружању јер бих се сложио да трка није ни престала од Другог светског рата. Можда је то сада видљивије или су можда офанзивнији ти буџети. Једна Пољска издваја 27 милијарди евра само за војни буџет, то вам је готово два буџета целе Србије. Румунија има огроман војни буџет, Мађарска има страшан буџет - рекао је он.

Vojni rok
Војни рок / Извор: Фото: Профимедиа/илустрација

О проблемима у "Застава оружју": Ви сте део наменске индустрије, срам вас било

Вучевић је говорио и о проблемима који постоје у "Застави оружје", штрајку упозорења и тврдњама да су велики дугови, као и да је два пута прошао конкурс да директор није изабран. Упитан шта ће урадити по том питању, министар одбране је рекао да ће бити донета одлука у смислу састава и Управног одбора и да њих чека одлука око избора директора. Рекао је и да замера само једну ствар онима који су позивали на штрајк.

- За мене је неприхватљиво и непримерено да у моменту када ми не знамо шта ће се десити на КиМ, говорим о последњим данима прошле године, када је то кључало све, када смо били на ивици даље ескалације или смиривања, а да је дошло до ескалације нико жив не би знао како би то могло да се заврши, у том моменту ви кажете нисмо добили за пакетиће или не знам неке регресе или хоћемо овог директора. Ви сте део наменске индустрије, па срам вас било. Не можете то да радите. Ја све поштујем, али не можете то да радите у том тренутку. Ви у тренутку док је ВС у пуном статусу борбене готовости кажете ми смо незадовољни зато што нам је директор тај или овај - рекао је он.

Вучевић је истакао да су проблеми дубински, као и да у "Застава оружје" није испоручивала војсци све оно што је држава наручила из те фабрике. Одговор на питање ко је одговоран за то, како је додао, треба да да директор фабрике.

- Питајте што нису испоручили, ко им је тад био крив. Постоји тај синдром самоуправљања који је наслеђен пре свега у тој наменској индустрији, ви кад хоћете ту неког да дирате, истерате на чистину, они кажу стаће општина, блокираћемо пут, нећемо више радити. Са руководством смо разговарали. Председник је примио руководство пет фабрика из састава одбрамбене индустрије и ангажоване су екстерне ревизорске куће да ураде пресек стања и у неким је добро стање у некима је катастрофално. Да ви чујете тај број људи који дневно одсуствује са посла, то је да полудите. Сваки дан између 25 и 30 одсто запослених одсутно из фабрике... Питамо где су модуларне пушке за војску, где су пиштољи... - рекао је он.

На питање да ли их је питао, одговорио је да их је питао и председник и сви.

- Сад ће, ево, ту ће... То су заиста вишеслојни проблеми, није то проблем који можете пуцњем прстом да решите. Имамо део некадашње југословенске наменске индустрије која је димензионирана у капацитетима велике Југославије и велике ЈНА, имате наслеђене односе, ратове, санкције и технолошко назадовање војне индустрије, говорим о деведесетим годинама. Имате двехиљадите када уопште не знате шта ће бити и сада ревитализацију. Војска Србије мора бити на приоритетној листи у погледу снабдевања онога што се производи у нашој наменској индустрији. "Застава оружје" је тренутно најјалармантнија, што не значи да је у ФАП-у лако, у Петолетки, али у "Застави оружје" стално имате синдикате који се нешто боре, они примају посланике... - рекао је Вучевић.

Aleksandar-Vučić
Александар-Вучић / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

О изборима у СНС: Верујем да ћемо поново бирати Вучића

Упитан да ли се зна када ће бити унутарстраначки избори у Српској напредној странци, Вучевић је рекао да они трају већ два месеца и да се кренуло од месних и градских одбора, па све до скупштине и до конгреса странке.

Рекао је да верује да ће на конгресу странке, ако се буде бирао председник, бирати поново Александра Вучића или просто потврдити његов мандат и да не мисли да је ово моменат да мењају председника странке. На питање да ли ће грађани можда излазити на изборе ове године у Београду, рекао је да је могуће ако опозиција буде хтела. На констатацију да је опозиција то и тражила, он је одговорио:

- Како, они то мало траже, мало не траже. Нек само они траже званично, не бежимо од избора, али немојте онда да кажу ови се опет играју избора. Нек кажу лепо, јел хоће изборе или неће, кад их хоће, ми не бежимо од избора. Ако то буде договор опозиције и позиције, немамо проблем с тим. А, крајем ове и почетком следеће године улазимо у редован термин за локлане и покрајинске изборе - рекао је Вучевић.