Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Није мотивисана национализом: Откривен циљ заједничке Декларације Србије и Републике Српске

08.08.2017. 10:03
Пише:
Србија Данас/РТС
Aleksandar Vučić
Александар Вучић / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић одгонетнуо мистерију

Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић рекао је за РТС да најављена Декалрација Србије и Републике Српске о опстанку српске нације и српског народа није мотивисана дневнополитичким потребама као ни великосрпским национализмом. Истиче да је циљ очување српског језика и културе, јер кад нема језика онда нема ни народа.

Србија и Република Српска доносе заједничку декларацију о деловању за ОПСТАНАК СРБА (ФОТО/ВИДЕО)

Добро је да је унутрашњи дијалог о КиМ почео, јер Србија мора одређене ствари да рашчисти сама са собом и да престане да живи у утопијама, каже Селаковић. Истиче да је циљ декларације очување српског језика и културе.

Селаковић наводи да опасност којој су изложени српски језик и култура није само у генерацијама Срба који су у расејању, већ је то видљиво и у окружењу, на територијама на којима Срби живе вековима, а на којима су угрожени језик и опстанак.

- Кад нема језика, нема ни народа - поручује Селаковић.

Nikola Selaković
Никола Селаковић / Извор: Фото: Танјуг/Раде Прелић

Додаје да ће бити предложене одређене мере које ће помоћи да се сачувају језик, писмо и идентитет.

Селаковић је навео и позитивно искуство из Швајцарске где је на "фантастичан одјек" наишао покушај српског министарства да се сачува српски језик кроз инцијативе путем амбасада.

Како је рекао, најнормалнија ствар у свету су институције као што су немачки Гетеов институт или шпански Институт Сервантес.

Цела Србија гледа ове слике: Стефановић у издању у каквом га нисте видели до сад (ФОТО)

- Зашто ми не бисмо имали наш институт - упитао је Селаковић.

Истиче да се иде ка томе да то буде декларативни и правни акт који ће усвојити највиша законодавна тела Србије и РС и додаје да није реч о питању које третира територијални статус Србије и РС.

- Србија је пример гаранције права мањина. Ништа више од тога не тражимо за Србе у другим државама региона - каже Селаковић.

Дијалог о КиМ се одвија на задовољавајућ начин

Говорећи о позиву председника Вучића на унутрашњи дијалог о Космету, Селаковић напомиње да је то најважније политичко питање.

Каже да је председник задовољан начином на који је његова иницијатива наишла на одјек у јавности.

Aleksandar Vučić
Александар Вучић / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Селаковић каже да се о тој теми говори и да су се досад у највећој мери чуле две врсте мишљења – она која кажу да је потребно одржавати статус кво и она која кажу да би Косово требало предати Албанцима.

- Ниједан ни други став нису добри, то су две крајности које не кореспондирају са реалним стањем. Реално стање је да статус кво тихим путем води ка нестајању Срба на КиМ. А овај други став није прихватљив. Шта да дамо Албанцима? Оно што је наше и оно где Срби чине већину - упитао је Селаковић.

Поручује да Србија мора одређене ствари да рашчисти сама са собом и да не живи у утопијама.

Ковачевић без дилеме о косовском дијалогу: Срби немају деце за још један рат!

- Дијалог је почео да се одвија на добар и задовољавајући начин - оценио је Селаковић и додао да би једног дана могао да уђе у институционализацију.

Објашњава да није реч о дијалогу где седе двоје, троје или 20 људи и причају, већ у њему учествују јавност, медији, академска заједница, невладине организације...

Хрватски зулум

Говорећи о таксама које је Хрватска увела на увоз пољопривредних производа из трећих земаља, Селаковић је подсетио да то није први пут да Хрватска покушава присилно да регулише економске токове политичким одлукама.

- То им се раније обило о главу и очекујем да буде тако и овог пута - навео је Селаковић.

Царински рат у најави! Влада Србије упозорила последњи пут: Хрвати, имате седам дана!

Када је реч о могућој посети Александра Вучића Загребу, Селаковић каже да је уверен да ће Вучић, као човек дијалога, прихватити позив уколико му га упути председница Колинда Грабар Китаровић.

Како каже, очекује да буду покренута питања која Загреб стално иницира, а то је положај хрватске мањине у Србији. Међутим, наводи да ће и председник Вучић покренути питање остваривања права српског народа у Хрватској и да ће инсистирати на испуњењу постигнутих договора.

Kolinda Grabar Kitarović
Колинда Грабар Китаровић / Извор: Профимедиа

Када је реч о могућој посети Вучића БиХ, Селаковић каже да још увек нема јасног позива, али подсећа да је Вучићу БиХ један од приоритета.

Никола Селаковић додаје и да се може очекивати посета турског председника Реџепа Тајипа Ердогана Србији са бројном делегацијом привредника и инвеститора.