ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ О ОБОЈЕНОЈ РЕВОЛУЦИЈИ: Нико, па ни чланови моје породице, не знају кроз шта сам прошао 11, 12. и 13. марта! Никоме не плаћам рекет
Александар Вучић вечерас гостује на Информер ТВ, где говори о најважнијим темама за грађане Србије.
Вучић: "Знате одакле им идеја за налепнице? То је копија 5. октобра"
Упитан за оне који су се обогатили под Орбаном, а онда преко ноћи претрчали у Тису, рекао је:
- Све као 5. октобра. Све сам пратио с великом пажњом. Људи увек забораве на утицај онога што се зове "обојена револуција".
- Постоје ствари које не знају ни чланови моје породице, кроз шта сам прошао 11, 12. и 13. Сви су били у чуду како није "пао" Пионирски парк. Била је бригада Репчева. Кобре би држале објекат. Није спорно. Војска је увек за заштиту државног поретка и држала се како војска треба да се држи. Чували су и демонстранте, то је све у реду - каже он.
- Знате одакле им идеја за налепнице? То је копија 5. октобра. Као мала деца. Режисер исти, али се промениле околности, променило се филм. Кажу да смо ми копирали слоган "Србија побеђује", а тај слоган сам ја измислио још 2016. Мени се очи цакле кад говорим о Експу или ауто-путевима, а из њих избија само мржња, неког би да туширају осиромашеним уранијумом.
- Никад нисам пристао да платим рекет Миловану Бркићу. Он никад не би написао да ми је мајка проститутка, а отац Албанац, да сам пристао да му плаћам апанажу. Онда су дошли рекеташи на вишем нивоу.
Вучић је открио да су му 2012. западне амбасаде тражиле да задржи Шошкића на челу Народне банке Србије.
О лажи Жаклине Таталовић:
- То је била бела лаж, занимљива, нација се занимала три дана... Свако од нас је некад пожели да буде лепши и паметнији. Много су страшније лажи о повређеном или убијеном дечаку, звучном топу...
О Огњену Радоњићу, госту "Утиска недеље"
- Страшан ме страх обузме када видим да овакви људи некоме нешто предају.
- Да није Си Ђинпинг крив за 61 мртвог данас у фабрици ватромета?! - запитао је Вучић коментаришући Радоњићеве речи којима тврди да је држава крива за смрт људи у поплавама, паду хеликоптера...
- Где вам је на списку Ранко Панић? Њега се нисте сетили.
Како су лагали за Кинезе, морала да се огласи и кинеска амбасада. Направили су нам штету, јер је у Кину отишао телеграм, а они тамо не знају да то прича кретен. Да ли сам ја убио Оливера Ивановића? Немају шта да кажу, осим да мрзе све који су успешнији.
О Експу:
- Знате ли колико чезнем то да угледам?! Ја кад причам о томе, не могу да сачувам осмех на лицу. Рекао сам Терзићу и Љајићу, ко не разуме да људи траже комфор, можете да имате какве год хоћете навијаче, ко једном дође на Национални стадион, тешко ће долазити на друге. Саветујем и једнима и другима да буду као Милан и Интер, који су делили исти стадион, па га сад руше да граде нови.
Он је додао да ће се радити на Партизановом стадиону због Европског првенства за младе које Србија заједно организује са Албанијом.
- Дај Боже да нађемо приватног инвеститора да уложи 40-50 милиона у Арену да би она засијала.
Говорећи о изградњи метроа и протестима против тога, рекао је да то можда и може да разуме, али не може да разуме протесте против Природњачког музеја, акваријума, као и да људи звижде возу преко новог моста. Додао је да ће свакоме ко живи близу метро станице, цена квадрата порасти за 500 или 1.000 евра.
Мали Андрија се укључио у програм
Андрија Кнежевић се укључио у програм уживо како би поздравио председника.
Вучић га је питао да ли је увек расположен тако или само кад се укључује у програм, те ко га више слуша: тата или мама.
Позвао га је у вилу на Тари, да се прошетају.
Андрија му је предложио да одиграју партију шаха. Вучић је рекао да то могу на Тари, али да му мама не помаже.
- Договорено! Много си леп, паметан и васпитан. Поздрав за родитеље, целу породицу и за Башту - поручио је Вучић Андрији.
О политичару Владану Ђокићу, Вучић каже:
- Он је неко ко воли славу и воли моћ, ја сам разочаран његовим односом према дијалогу и држави и студентима, његовом односу према образовању а на људима је да то процене. Они су фаворити, имају 4 милиона налепница. Ми на то не можемо да одговоримо. Не допада ми се његово лице, савршено читам људе. Неки људи немају никакве идеале, једини идеал је да смениш некога ко је од тебе бољи? Кад сам одем, сви они ће да се туку око наслеђа. Уколико СНС не уреди своје редове где има најбољих домаћина и убедљива партија на југоистоку Европе, али имате 20 или 30 одсто оних који воле да рашире ноге и покажу сву своју моћ и иду са ротацијама, а ни ја не користим ротације. И кад чујем да их укључе, кажем да искључе. Мени виде два аутомобила, а ви видите људе који имају више од мене. Не можете да им објасните. Ако се СНС тога не ослободи, нестаће. Не због мене, него нису разумели шта народ од њих очекује. Кад оде Ивица Дачић неће 5 посто моћи да сањају. Извињавам се што им говорим истину. Ја нећу да се то деси СНС-у. Зато што ће сви други да се свађају око мог наслеђа.
О блокадерима
- Верујте ми да ће рећи да сам ја носио жуту патку, убеђиваће себе да су они изградили Београд на води, ево литијум. Сви они сад једва чекају литијум само да се дочепају власти. Истина је нешто што није наследна категорија. За то морате да се борито. То лупетање да воз не може да развије 200 на сат. Звиждали су на воз. Чудесно је како смо се из свега извукли, захваљујући о храбрости људи. О томе када се избори заврше и изађе књига. Нисам се ослањао на државне институције. Нисам се ослањао на бирократски апарат. Ослањао сам се на обичан народ и зато смо успели да то пребродимо. Србин је осетио из петних жила да му укину државу. И устао је.
Подсетио се времена када је био у СРС и када је остајао до касно у странци да ради. Истиче да је председник странке проф. др Војислав Шешељ вредно радио, али да је одлазио из странке и увек имао поподневни одмор како би увече до касно наставио да ради, док је он остајао у просторијама партије.
- Видео сам колико је новца још тада било уложено у рушење Милошевића, иако смо му били и већи опозиционари, али санитарним кордоном одвојени од опозиције која је била за рушење државе. Гледао сам сваког дана кроз прозор, останем до 6,7 увече, сам са још двоје људи, пишемо саопштења, радимо... Сваки дан сам гледао како иду кроз Француску улицу и ка Теразијама. Тада сам кренуо да се припремам. Петог октобра сам видео како изгледа кад најгори талог и шљам изађе на површину. Увек се све изводило и деловало преко државних органа.
- Ми данас имамо добре односе и са Ираном и са Израелом, пре неки дан сам причао са иранским амбасадором. Са Израелом причам свакодневно и сарађујемо. Кажу има фотографија да Вучић утоварам нешто у царго авион. Била су 3, а и сутрадан су била 2 а и наставиће се. Морам да одем у Лучане и прехраним породице радника. И у крушику морам да предам муницију јер ми имамо вишкове. А да то не дам, рекли би угашен је Крагујевац, Барич итд. Шта год да радиш не ваља. Ми смо нека од најмоћнијих оруђа у свету добили од Израела и тек ћемо. Ја се тиме хвалим и наставићу то да радим. Мене интересује само оно што је добро за грађане Србије. Ову земљу смо подигли из пепела. Ова земља је постигла добре резултате. Ова земља је 20 пута јача него што је била пре 20 година. Нико нас више неће напасти али морамо да даље јачамо и напредујемо.
- Ја сам знао када мораш нешто да попустиш јер нешто мораш. Мораш некад нешто да попустиш да сачуваш државу, да људи опстану, али суштину и супстанцу чуваш. Не можеш да не причаш. Јесам ли изгубио неку територију? Данас имате аутономаше који су подивљали зато што је Србија једна јединствена, уз све проблеме које имамо око Косова и Метохије. Вратили смо Косово и Метохију за преговарачки сто и даље имају проблема са тим. При томе нам економија не пати. Успели смо чудесне ствари. Са чим да идемо у рат? Сад имамо са чим, али нећу у рат јер хоћу да држава иде напред. Са им су они хтели? Са истопљеним тенковима? Зоље смо тада давали за џабе. Сада имамо за сваког војника, да му дамо да има тек онако. Нећу да причам шта све имамо, већ ситнице.
Пита Загреб зашто су направили војни савез с Приштином и Тираном.
- Што држите људе под својом контролом који су оптужени за тероризам у нашој земљи, који су под црвеном потерницом.
Истиче да се бори да Хрвати добију вртић у Таванкуту.
- Што да то не дамо? Двадесеторо деце ће ићи. Што да им не дамо то? Што да се понашамо на исти начин као они? Заказали су седницу и то је то. Питам и што коме смета жена са хиџабом. Да ли је ти дозвољена религија? Јесте. Имамо ли проблем са исламом? Немамо.
О животу у Србији
- Наша стопа раста је 3 осто, некад је просечна била 2,6 осто у свим тешким временима од Ковид-а до свега другог, 2,7 одсто, а код њих је просечна испод 0,5 осто. За толико сваке године, па кумулативно, ми смањујемо разлику између себе и најразвијенијих земаља. Нису они све богатији, а ми све сиромашнији, већ смо ми све богатији, а они помало богатији. Само да то имате у виду. И та разлика се драстично смањује. Наравно, далеко смо ми још од њих, посебно од Немаца, Француза, и ових најбогатијих земаља Холандије, Белгије и скандинавских земаља. Битно је и да променимо наш систем образовања. Баш ме брига ко ће да се љути, ево им прилике да гласају за оне који хоће статус quo. Ако нешто замерам влади сада, очекивао сам више амбиције да се нешто суштински промени. Код нас је све шизофрено. Кад су нам странци узели све у време блокадерско, па су онда лагали да је то у наше време, ми полако враћамо у наше руке ал сад ни то не ваља. Наше фирме могу да купују њихове, као што враћамо и духовно и нематеријално добро. Српски бизнисмени купују хрватске банке.
Каже да је тачно да они коју су најбогатији, они који су добили највише од државе, имају изражен механизам да хоће да кажу да нису добили ништа од државе.
- То су ти одбрамбени механизми и тврде да су они заслужни за то. То непризнавање их води у непризнавање туђих резултата, делимично у завист. Ту има моја грешка што према делу људи за које знам да не могу много допринесу развоју Србије, а они мисле да би били одлучујући фактор, а немам времена да слушам њихове тираде, ја на крају покажем део сопствене ароганције према неактивности и то ми ти људи замерају.
О одласку у Кину
- Биће посета од 5 или 6 дана, државна званична, где ће Си Ђинпинг сачекати у месец дана и Трампа и Путина и мене. Ја сам ту случајно залутао. Мене више воле од обојице али да не говорим у њихово име.
- Битно је и да променимо наш систем образовања. Баш ме брига ко ће да се љути, ево им прилике да гласају за оне који хоће статус quo. Ако нешто замерам влади сада, очекивао сам више амбиције да се нешто суштински промени. Код нас је све шизофрено. Кад су нам странци узели све у време блокадерско, па су онда лагали да је то у наше време, ми полако враћамо у наше руке ал сад ни то не ваља. Наше фирме могу да купују њихове, као што враћамо и духовно и нематеријално добро. Српски бизнисмени купују хрватске банке.
О глобалним дешавањима
Вучић се осврнуо и на актуелна светска дешавања.
Истиче да су се издвојиле Кина и САД, а Европа то покушава да прати кроз индустрију.
- Када све сагледате, видите да је последњи тренутак да Европа проба да ухвати корак са Кином и Америком. Ја мислим да је то веома тешко. Кина је испред и једних и других. Са њима не можете лако да се такмичите. Ти људи зарад повећања продуктивности неће тражити смањење радног времена. Они ће да траже да се ради више. Ми у Европи живимо најлепши живот. У западној Европи нешто боље него ми овде. Они су били 400 година испред нас. У Кини немате размаженост као фактор, ти људи имају циљ да се све врати на време из краја 16. почетком 17. века када су били доминантна сила. А наш је циљ у Европи живимо лепо и да то потраје. Са таквом продуктивношћу да ли ви стварно мислите да је то могуће, да победимо Кину?
- Видео сам неке иницијативе за измене закона о раду, али неће бити таквих измена. Траже сва могућа права а никакве одговорности. Немци ће ускоро упркос Зеленима, СПД-у, продужити радно време. Јер не желе да изгубе индустрију. Мораћемо да присутпимо реформама, нама је потребна мања Влада, мање министарстава. Процена је са ММФом ако буду трајале последице рата у Ирану и Украјини потрошити 2 милијарде у парама. Србија. Они кажу да размислимо јер ако сечемо акцизе, сечемо грану на којој седимо. Још много тога морамо да мењамо, уводимо роботику, дигитализацију унапређујемо.
О изборима
Вучић је почетку одмах коментарисао изборе који ће се одржати у наредном периоду.
- Одлука о томе биће за 10 дана. Нема замки када су избори у питању, ту народ одлучује какву будућност желе и коме ће их поверити. Држава није играчка. Бирајући своју будућност морате да изабере оне који ће на најбољи начин шитити интересе државе. Припремам један текст који ће изаћи у Куриру, програмски текст који није лако испунити. Биће интересантно да људи то прочитају. Избори су тренутак истине.
- Испод те налепнице које лепе не налази се ништа. Труде се да буду још бахатији, а већ су прилично. Нема садржаја, нема програма, све је превара. Имате једну групу која је грађански оријентисана. То људи у Србији умеју да препознају.
- Скочиле су нам цене лекова на годишњем нивоу, иако имам много похвала за здравствени сектор. Људи хоће да зараде више, не смете да им одузмете марже јер ћемо имати несташицу лекова. Али да ли смо могли да контролишемо да то буде на нивоу од 4 одсто, а не 8, могли смо. Али некога није било брига. Јер су ишли на одморе, на city-break одморе. Резултати које смо постигли су реално изузетни, у тешким околностима, много рада, много трпељивости. Данас када питате људе у бројним истраживањима, они кажу да резултати постоје. Правде није било довољно и за то је делимична кривица на нама, делимична кривица што стално морате да поштујете самосталност тужилаштва. Али где имамо највећу кривицу није то да ли је неко богат па нам то смета. Нисам завидан, поштујем људе који су богати. Али имам проблем што људи говоре на сваком месту и пишу ми, а ускоро ћу отворити један портал где ће људи моћи да ми пријаве бахате функционере. "Знаш ти ко сам ја", када то чујем, а то су људи који не чекају у реду, бахато паркирају, не понашају се пристојно у друштву, па супружници, браћа и сестре, разумем свакога коме није до расправе о резултатима. Тај портал боиће победа нас свима онима "знаш ти ко сам ја".
Председник је тим најавио да ће говорити о свим темама које су важне за грађане Србије.
Са председником Вучићем разговарају главни уредник Информера Драган Ј. Вучићевић, као и чувени новинар Миломир Марић, али и Петар Поповић Пепо, Андреа Весков, Нина Кубуровић и други.