Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

НОВИ "НОН ПЕЈПЕР" НА СТОЛУ: Албански портал објавио документ, ево шта је план Француске и Немачке за јужну покрајину

23.05.2021. 12:20
Пише:
Србија Danas/kosovo-online.com
Emanuel Makron i Angela Merkel
Емануел Макрон и Ангела Меркел / Извор: Фото: СД/илустрација/Профимедиа

Како наводи "Албанијан пост" документ је настао на иницијативу Немачке и Француске.

Портал "Албанијан пост" објавио је нови "нон пејпер" који говори о садржају првог састанка преседника Србије Александра Вучића и косовског премијера Аљбина Куртија, који би, према наводима тог медија, требало да буде одржан у Паризу у јуну.

"ФАЛСИФИКОВАЊЕ ИСТОРИЈЕ КОНСТАНТА ПРИШТИНСКЕ ИДЕОЛОГИЈЕ" Професор Танасковић прозрео подмукле потезе Приштине

"ФАЛСИФИКОВАЊЕ ИСТОРИЈЕ КОНСТАНТА ПРИШТИНСКЕ ИДЕОЛОГИЈЕ" Професор Танасковић прозрео подмукле потезе Приштине

НАЈНОВИЈА АГРЕСИЈА И ПОТПУНО ЛИЦЕМЕРЈЕ: Петковић одбрусио Куртију и другима из Приштине, они обмањују цео свет

НАЈНОВИЈА АГРЕСИЈА И ПОТПУНО ЛИЦЕМЕРЈЕ: Петковић одбрусио Куртију и другима из Приштине, они обмањују цео свет

ПУНА ЦРКВА СРБА У ПРИШТИНИ, КАКО СЕ НЕ ПАМТИ! Џаба лажној држави што покушава да присвоји баштине, ТО ЈЕ НАШЕ!

ПУНА ЦРКВА СРБА У ПРИШТИНИ, КАКО СЕ НЕ ПАМТИ! Џаба лажној држави што покушава да присвоји баштине, ТО ЈЕ НАШЕ!

У том документу прецизирано је не само време састанка, него и теме и циљеви нове рунде преговора, који је пројектован као завршница која би требало да траје до фебруара 2022.

Све би требало да се конкретизује до коначног споразума у ограниченим временским оквирима од око годину дана, конкретизује документ.

То је иницијатива Немачке и Француске, која за циљ има нормализацију односа Србије и Косова под покровитељством ЕУ, високог представника Жозефа Бореља и Мирослава Лајчака.

Нормализација односа између обе стране биће основана на основу мандата Генералне скупштине УУ Резолуција А/64/Л.65 /Рев. 1 која поздравља спремност Европске уније да олакша процес дијалога између страна. Резолуција не укључује ниједну другу страну као посредника у дијалогу.

У документу се наводи да се то врши уз подршку ЕУ и САД.

- Процес треба да се заснива на  елементима правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине, с циљем да се осигура нормализација односа поштујући Паришку повељу и Завршни акт из Хелсинкија и водеће принципе Контакт групе за решавање статуса Косова 2005, уз импементацију свих споразума постигнутих у Бриселском дијабегу - наводи се у документу.

Како се додаје, постизање споразума између две стране је од стратешког значаја за Европску унију и обе стране ће се руководити циљевима и принципима утврђеним Повељом Уједињених нација.

- Правно обавезујући споразум треба да обезбеди успостављање нових односа на Косову и у односима Београда и Приштине. Стране ће међусобно комуницирати као независне, суверене и равноправне државе у оквиру својих међународних граница. Свака страна ће поштовати, у складу са међународним правом, суверенитет, територијални мтегитет и независност друге стране.  Стране потврђују да ће регулисање својих граница и разграничење спровести заједничким договором, да ће спорове решавати мирним путем и уздржавати се од претње или употребе силе у складу са европским духом решавања спорова дијалогом - каже се у тексту.

Додаје се да ће ЕУ у име обе стране ангажовати независно тело које ће подржати процес дефинисања граница.

- Обе стране ће обезбедити примену Заједнице српских општина, као самоуправне структуре општина са српским већинским становништвом на Косову, као резултат Бриселског споразума из 2013. године. У складу са надлежностима датим Европском повељом о локалној самоуправи и косовским законима, општине учеснице би имале право да сарађују у колективном вршењу својих овлашћења путем удруживања. Заједница би имала потпуну надлежност у подручју економског развоја, образовања, здравства, урбаног и руралног планирања - прецизира документ.

"Нон пејпер" у једној од главних тачака предвиђа стварање аутономије за север Косова са проширеном самоуправом и са сопственим институцијама.

- Обе стране се слажу око успостављања Аутономног округа Северног Косова као посебне административне јединице регионалне самоуправе на Косову која има право да усваја законодавство у регионалној економији, финансијама, имовини, инфраструктури, култури, образовању, здравству, социјалној заштити, правди и европске сарадње у складу са Уставом Косова и законодавством о локалној самоуправи - наводи се у једној од главних тачака .

Према тим наводима, аутномни округ северног Косова обухватиће територије града Звечана и његових 35 села, Лепосавића и 72 села, Северне Митровице и оближњих катастарских зона и Зубин Поток и 63 околна села.

Тај аутономни округ "имаће гувернера који представља Владу Косова, Скупштину која представља народ и Извршно веће које ће бити заједничко тело Аутономног округа, Владе Косова, Владе Србије и Европске уније".

Друга тачка предвиђена немачко-француским документом је статус српских цркава.

- Српска православна црква биће призната, њена имовина биће неприкосновена и уживаће привилегован статус - наводи се у документу.

Такође је прецизирано да "Цркву и њену унутрашњу организацију треба признати као самоуправну организацију политичког и уставног система Косова, а власништво треба да буде неприкосновено и да ужива привилегован статус".

- Заштићена подручја треба да укључују више од 40 цркава и културних знаменитости. Православну цркву на Косову, као суштински део Српске православне цркве, у складу са уставним променама, требало би да води патријарх Српске православне цркве, који би требало да има седиште у Пећкој патријаршији - наведено је у "нон пејперу".

По ратификацији законског, обавезујућег споразума, Србија се неће противити захтеву Косова или његовом чланству у међународним мултилатералним и регионалним оргаризацијама, иституцијама и механизмима у којима је Србија већ чланица.

Такође је предвиђено стварање економске зоне као катализатора и подстицаја економског за са обе стране границе заснованог на концепту Европске регије, која би се протезала на регион Митровице и Новог Пазара.

Србија и Косово би наставили са идејом да "ниједна од њих не може представљати другу државу на међународном плану или деловати у име друге државе", наведено је у документу.

Истакнуто је да ће Србија и Косово поштовати суверенитет територија, потписивање овог документа значило би промену Устава и у Приштини и у Београду, а затим и међусобно признавање након уставних и територијалних преуређења.

Документ  указује и на неке друге тачке које би биле примењиване након постизања споразума, као што је размена сталних мисија  складу са Бечком конвенцијом о допломатским однлосима.

- Обе стране ће успоставити Савет за узајамно пријатељство који ће сваке године сазивати Владе две државе, како би се осигурала примена споразума, који је правно обавезујући и промовисала билатерална сарадња у свим областима од интереса - наводи се у документу.

Такође је предвиђено да високи представник Еуропске уније Ђузеп Борељ поднесе извештај, по закључењу правно обавезујућег споразума, у септембру 2022. Генералној скупштини УН на основу мандата предвиђеног Резолуцијом А1641.