Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

РАСКРИНКАНА ПОЗАДИНА НАТО АГРЕСИЈЕ! Амерички обавештајац све ОБЈАСНИО, велика превара довела до ЗЛОЧИНА над српским народом

25.03.2024. 13:01
Пише:
Србија Данас/Косово online
Mark Šifaneli
Марк Шифанели / Извор: Фото: Косово Online

Некадашњи припадник америчких специјалних снага и члан Верификационе мисије Оебс на Косову 1998. и 1999. године Марк Шифанели оцењује за Косово онлајн да је НАТО интервенција на СРЈ пре 25 година показала да је ова Алијанса у основи политичка организација и оруђе којим манипулишу најјаче чланице.

-Бомбардовање тадашње СРЈ је показало да је Нато у својим коренима политичка организација и оруђе којим могу да манипулишу и злоупотребљавају најјаче чланице, и да је као такав подложан политичком ‘групном мишљењу’ и неизбежним грешкама ако се користи за било шта друго осим за строго одбрамбено средство одвраћања - каже Шифанели.

Он напомиње да Нато те грешке чини и данас.

-Погледајте данашње претње док, без логичног разлога, Нато покушава да повећа своје присуство до прага Русије. Која је поента, осим тога што води у ризик, реалну могућност, изазивања већег сукоба - наглашава Шифанели.

Као припадник Верификационе мисије Оебса, Шифанели је боравио на Косову 1998. и 1999. године. Са другим припадницима ове мисије Косово је напустио неколико дана пре бомбардовања.

Истиче да је свим познаваоцима прилика било јасно да рат неће трајати само неколико дана како су то најављивали званичници САД и Нато.

-Пре него што је започело бомбардовање Нато био сам у Загребу и гледао сам вести. И изнова и изнова су пуштали војне стручњаке који су говорили да ће Нато бомбардовање бити веома ефикасно зато што председник Милошевић треба да се бомбардује неколико дана и онда ће капитулирати, а Нато трупе ће ући. То су урадили у Босни. Дакле, требало је да се бомбардује неколико дана и то би му сачувало кредибилитет пред српским народом. Али, од почетка сам знао да Косово није Босна, да је потпуно другачији сценарио. Са 30.000 фита висине не можете да видите шта се догађа на тлу. И знао сам да прича о ‘неколико дана’ неће проћи. И наравно, 76-77 дана касније, свет је и даље посматрао, а Југославија није капитулирала - каже Шифанели.

Објашњава да тадашња поређења БиХ и Косова нису била реална из више разлога. Наводи да је суштинска разлика што је Босна 1992. године прогласила отцепљење из тадашње СФРЈ.

-Мислим и да су многе критике у Србији током босанског сукоба биле да Милошевић није учинио довољно да помогне босанским Србима. Косово је било другачије јер су га Срби сматрали 'колевком Србије' и српске вере, зар не? Косово никада није била независна држава или нација, иако су под Титом Косовари добили извесну аутономију у локалним пословима. До фебруара 1999. године са распоређивањем снага ВЈ дуж северне границе Косова било је јасно да ће, ако Нато нападне, ВЈ кренути на Косово да очисти УЧК - каже Шифанели.

Шифанели: Клинтонова администрација је измислила операцију “Потпоковица” да би бомбардовала СРЈ

Западни званичници су недуго након што је започето бомбардовање СРЈ, односно Нато операција “Заједничка сила”, предочили јавности да се то чини зато што постоје чврсти докази да су југословенске снаге безбедности испланирале и започеле операцију “Потковица” која је за циљ имала етничко чишћење Албанаца.

Ову информацију прво је пласирала Бугарска, да би је 7. априла 1999. немачки министар одбране Рудолф Шарпинг саопштио медијима.

Шифанели каже да је то била подвала, изговор за бомбардовање.

-Догађаји су се одвијали много другачије него што су представљени. Након што је бомбардовање почело администрација Била Клинтона је рекла да је то морало да се уради зато што је почела операција ‘Потковица’. Али, то није био разлог. Операција ‘Потковица’ је била намештаљка зато што је Нато био одлучан да бомбардује. Дакле, то је била подвала. Као обавештајни аналитичар и војник могао сам све повежем - каже Шифанели.

Наводи да је тврдња о постојању ове операције била или “смела лаж” или потпуна неспособност администрације тадашњег америчког председника Била Клинтона.

-Операција Потковица је колико сам могао да видим била неопходна како би се Нато одвратио од одлуке о бомбардовању, али и како би Србија задржала Косово тако што би кроз војну операцију поразила ОВК. То није био показатељ етничког чишћења - оцењује Шифанели.

Тврди да је до хуманитарне катастрофе на Косову дошло тек након почетка Нато бомбардовања.

-Посматрајте ствари само са логичке тачке гледишта. Пре него што је Нато почео да бомбардује није било 800.000 избеглица које су се сливале са Косова. Људи који су отишли као избеглице после почетка бомбардовања, не заборавите, били су косовски Албанци муслимани, косовски Албанци католици, Срби, Роми и други. Нико се није осећао сигурним, и то са добрим разлогом. Када читате званичне извештаје које је Оебс бележио у избегличким камповима, почињете да видите да су се, док су се дешавала убиства и полицијска злостављања, јединице ВЈ и полиције такође трудиле да обезбеде безбедност за све, сем оних који су били у УЧК. Нато авиони нису могли да зауставе борбу између ВЈ, МУП и УЧК или између заједница и грађана који су нападали своје суседе или се бранили - каже Шифанели.

Зато се Нато нашао у незавидној ситуацији јер му је - понестало мета.

-Најбоље чему се могао надати било је да настави да гађа циљеве у Београду, Подгорици и другим градовима како би изнудио капитулацију. То никоме на Косову није могло да помогне да би се избегло насиље. Притом, Нато авиони су бомбардовали вагон косовских Албанаца који су покушавали да са женама и децом на пусте Косово. Такође је погођен воз који је превозио бугарске и грчке цивиле који су покушавали да изађу из Југославије. Коначно, понестало је мета - каже Шифанели.

Догађаји из 1999. године данас се изучавају у америчким војним удбженицима

Објашњава да се неки догађаји из 1999. године данас изучавају у америчким војним удбженицима, попут протеста грађана на мостовима.

-Људи који су изашли да бране последњи мост преко Дунава тако што су имали журку на њему, спасили су га. Сада је у уџбеницима америчке војске тај догађај пример анализе ризика циљева - наводи Шифанели.

Аутор недавно објављене књиге “Потврђено - на задатку са Косовском верификационом мисијом” на питање да ли је тадашња Војска Југославије 1999. године надмудрила Нато, каже да су генерали ВЈ доносили рационалне одлуке, али да је Нато надмудрио сам себе.

-Мислим да је Нато надмудрио сам себе. То јест, мислим да су генерал Кларк и други веровали да ће Милошевић капитулирати након неколико дана - оцењује Шифанели.