Забрана уласка српске робе на КиМ свима донела само штету
Председник комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић изјавио је данас да су највећу штету од забране уласка српске робе на територију АП Косова и Метохије претпрели становници јужне српске покрајине, домаћи буџет и буџет привремених приштинских институција.
"Ништа суштински, сем опште штете, та одлука није донела", рекао је Одаловић за Танјуг.
Подсећа да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти водио кампању којом је покушавао да дискредитује српску робу говорећи да је она служила шпекулативној сврси.
"Само је заборавио да направи анализу да су највећи увозници те робе били управо албански трговци. Албанско становништво је навикло на 'Кравицу', плазму, на уља из Војводине, на наш грађевински материјал, жито и много тога", навео је Одаловић.
Додаје да је квалитет наше робе неспоран и да је због тога било сасвим очекивано да се та роба нађе у свакој робној кући или продавници на КиМ.
"Никоме није сметало то што је Курти својим потезом направио највећу штету прво трговцима, па онда и становништву. Курти је своју меру увео из политичких мотива, а из истих разлога је сада и укинуо", рекао је Одаловић.
Говорећи о предстојећим изборима у АП КиМ, истиче да је кључно јединство Срба како не би дошло до прерасподеле њихових гласова.
"Курти интензивно ради на стварању својих Срба, оних Срба који ће бити део институција које ће подржати њега. Он би тада био у пуном капацитету и пред међунарном заједницом би имао право да каже, - мене и Срби подржавају, шта је проблем", објашњава Одаловић.
Према његовим речима, дискутабилно је ко ће формирати власт и напомиње да ће се избори у Америци одржати пре косовских што је, како додаје, веома значајно.ж"Једини одговор када су у питању интереси и Србије на простору Косова и Метохије, али и српског народа, може да буде од Срба ако имају и покажу јединство. Све друго, бојим се да не ваља", истиче Одаловић.
Политиколог Огњен Гогић каже да српско становништво са територије Косова и Метохије није претерано одушевљено одлуком о укидању забране уласка српске робе у АП КиМ.
"И даље ће бити отежан долазак робе, тако да нисам сигуран да се сад очекују неке велике промене на тржишту. Мислим да људи имају скептицизам да ће та мера да заживи до краја и да су увек спремни на то да ће бити нека нова изигравања те мере", рекао је Гогић.
Додаје да је била грешка што су Срби напустили српске институције, јер је тиме олакшано централној власт да ради шта жели и на северу.
Гогић наводи да не постоји елементарна правна сигурност када је реч српској културној баштини на КиМ.
"Српске цркве и манастири налазе се на јако добрим локацијама. Имају велику земљу и шуме, што јесте атрактивно. Друго, постоји наратив албанизације, односно присвајање тих цркава и манастира као део косовско-албанско-византијског наслеђа. Та прича је добила замах последњих пар година", нагласио је Гогић за Танјуг.