Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

АМЕРИ БЕСПОМОЋНИ ПРЕД РУСКИМ И КИНЕСКИМ РАКЕТАМА: Пентагон напокон признао истину, немају чиме да се бране

30.08.2021. 09:02
Пише:
Србија Данас/Спутњик
američka vojska, Pentagon
америчка војска, Пентагон / Извор: Фото: Профимедиа/Илустрација

Москва је претекла Вашингтон у војној технологији

Амерички војници признали су да су беспомоћни против руског и кинеског стратешког нуклеарног наоружања. Агенција за противракетну одбрану (Missile Дефенсе Agency, МДА) објавила је да планира да направи нов многослојни систем противракетне одбране.

ОРУЖЈЕ "ДА СЕ СМРЗНЕШ" Погледајте топ листу најновијих "играчака" које Путин има у свом арсеналу (ВИДЕО)

ОРУЖЈЕ "ДА СЕ СМРЗНЕШ" Погледајте топ листу најновијих "играчака" које Путин има у свом арсеналу (ВИДЕО)

"ЧУВАР РЕДА" ЗАГРМЕО У КРАЉЕВУ! Свечано отворено такмичење војних полиција, свим срцем уз наше момке (ФОТО/ВИДЕО)

"ЧУВАР РЕДА" ЗАГРМЕО У КРАЉЕВУ! Свечано отворено такмичење војних полиција, свим срцем уз наше момке (ФОТО/ВИДЕО)

ОРУЖЈЕ ЗА КОЈИМ СУ "ОДЛЕПИЛИ" И РУСИ, И АМЕРИ: Невероватно је јефтино, а против њега практично не постоји одбрана

ОРУЖЈЕ ЗА КОЈИМ СУ "ОДЛЕПИЛИ" И РУСИ, И АМЕРИ: Невероватно је јефтино, а против њега практично не постоји одбрана

Вашингтон се нада да ће нови систем поуздано штитити територију земље у борби против најмодернијих ударних комплекса.

Системски проблеми комплекса

Са појавом најновијих руских средстава нуклеарног уздржавања, као што је руска супертешка интерконтинентална балистичка ракета "Сармат" и хиперсонични ракетни комплекс "Авангард", у Пентагону већ отворено говоре: Москва је претекла Вашингтон у војној технологији. Могућности националног система противракетне одбране (ПРО) су недовољне да би се бар делимично смањила потенцијална штета у случају трећег светског рата. У агенцији сматрају да је потребан други приступ.

Данас Америку од масовног напада интерконтиненталних балистичких ракета чува неколико десетина копнених противавионских ракета ГБМД (Копнена одбрана за пресретање ракета) које се налазе на Аљасци и у Калифорнији. Оне су предвиђене за хватање балистичких ракета на средњем делу путање у свемиру. Три стационарна радара ПАВЕ PAWS на важним стратешким правцима издају наредбе пресретачима који уништавају ракете и њихову муницију.

Овај систем је уведен 2005. године, али је тек половина циљева била погођена. Америчка влада је била незадовољна лошим резултатима и високом ценом ПРО.

Вашингтон је средином 2010. године потрошио скоро шест милијарди долара на развој нових делова за ракете према програму Редесигнед Kill Вехицле (РКВ). Међутим, 2019. године је пројекат обустављен. Према подацима из медија, пронађени су озбиљни недостаци на конструкцији, али је систем добио још једну шансу.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

У априлу 2020. године Пентагон је наручио да се направе пресретачи наредне генерације по програму Next-Generation Интерцептор (НГИ). У употребу ће ући највероватније у другој половини 2020-их. До тада ће о безбедности САД бринути друга средства, међу којима и елементи регионалне ПРО у разним деловима Земље.

Морски штит

Први ешалон перспективног система су бродови са противракетним системима "Иџис" и противракетама "Стандард", разарачи "Арли Берк" и крстарице "Тицондерога". Већина дежура у Тихом океану и представља мобилни штит против кинеских и севернокорејских ракета. Према новој концепцији Агенције за противракетну одбрану део бродова ће бити премештен поред америчке обале.

ruska vojska
руска војска / Извор: Фото: Профимедиа/Илустрација

Американци су у новембру прошле године испитали следећи тип пресретача "Стандард" СМ-3 Блок ИИА. Он је изнад Хаваја успешно уништио мету која имитира моноблоковску интерконтиненталну балистичку ракету. Ускоро ће модернизован "Стандард" примењивати против сложенијих балистичких циљева и средстава противракетне одбране.

САД не искључује могућност да се на њиховој територији лоцирају копнене варијанте система противракетне одбране "Иџис ашор". Сличне комплексе су американци поставили и у Пољској и Румунији. Планирали су да их поставе и у Јапану, али је Токио одбио. Претпоставља се да ће управо "Иџис" бити друга граница противракетне одбране.

Против хиперсоничности

Последња граница су копнени комплекси малог радијуса деловања, системи "THAAD". Сада се такви системи користе у Јужној Кореји и на територији Гуаму. Пре годину и по дана агенција је тражила 273 милиона долара за њихову модернизацију. "THAAD" ima задатак да пресреће блокове ракета на крајњем делу лета. Колико ће њих бити потребно да се покрије САД није познато.

- Најсложенији задатак, који је пред нама, је повезивање сва три слоја перспективне противракетне одбране у једну целину. Како би се искоординисале акције потребно је направити ефикасну комуникациону мрежу и интегрисати у систем комплексе ПВО "Патриот". Официри који руководе противракетном одбраном земље морају имати избор која средства могу да користе у једном или другом тренутку - рекао је директор Агенције за противракетну одбрану и вице-адмирал Џон Хил.

Модернизација ПРО још није завршена и Пентагон мора да реши низ проблема. Прво, није познато колико је бродова потребно, друго, за сада нема јединствене контроле многослојног система ПРО и треће, није доказана ефикасност перспективних комплекса против најновијег руског и кинеског наоружања.

Аналитичари америчког универзитета Хадсон су прошле недеље дошли до закључка да није тако лако повећати број ракета. Поред тога, Пентагон мора и да развија авијацију на рачун мобилних пресретача на савременим ловцима. Важну улогу ће имати и сателити орбиталне групе који ће пратити циљеве на свим деловима лета.

Према мишљењу експерата, савремена америчка ПРО може да уништи само релативно споре ракете које лете предвидљивом рутом. Конструкторима предстоји још да схвате како се уништавају маневарски борбени блокови који лете ка мети хиперсоничном брзином.