Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ДОДИК СПРЕМА ПРЕВРАТ У БИХ, ПОДРЖАЋЕ ГА И ХРВАТИ?! Амери и Изетбеговић не могу да га спрече да растури Сарајево!

18.01.2018. 20:50
Пише:
Србија Данас/СпутнЈик
Milorad Dodik
Милорад Додик / Извор: Профимедиа

Спрема револуцију!

Ако Додик одлучи да се кандидује за Председништво БиХ и ако победи, имао би право као члан колективног шефа државе да тражи да се протокол њему прилагођава, сматра саветник председника РС Александар Врањеш.

Према мишљењу политиколога Александра Павића, изјава председника Републике Српске Милорада Додика да ће, ако постане члан Председништва БиХ, заклетву полагати у Бањалуци, а да ће на посао ићи у Источно Сарајево, те да ће број војника у Оружаним снагама БиХ смањити на 3.500, не представља изненађење јер он већ неко време шаље јасне поруке.

Павић прецизира да Додик тражи да се Босна и Херцеговина врати изворном Дејтону, а ти његови захтеви, иако оправдани, потпуно се игноришу. Штавише, истиче тај политиколог, и даље се оспорава чак и Дан Републике Српске а чују се и претње Бакира Изетбеговића да то тако неће моћи убудуће.

Миодраг Линта: Хрвати и даље ОТИМАЈУ српску имовину, Демократе никад нису учиниле било шта да то спрече

Dejton
Дејтон / Извор: Профимедиа

- Дакле, нити западне силе реагују прво на молбе, а онда и захтеве из Републике Српске да се врате изворне Дејтонске надлежности, нити бошњачке власти у Сарајеву уопште показују и назнаку да хоће било шта осим унитаризације Босне и Херцеговине милом или силом. И онда Додик ради логичне ствари - тврди Павић.

Председник Српске је оценио да Председништво БиХ не треба да буде неки политички монструм, него тело које ће вратити надлежности Републици Српској и навео да није против дејтонске БиХ, али јесте против ове БиХ, јер она није дејтонска, већ никаква БиХ.

- Ово нигде не иде, ово ће се суновратити. Моја улога је да избегнем било какву врсту насиља овде, али 'ово' је пропало. БиХ се не може држати на лепилу који се зове 'неколико амбициозних амбасадора који живе у Сарајеву'. Ја сам спреман на бази договора између нас, Бошњака, Хрвата, да се макну странци из договора - истакао је Додик.

Из свег гласа певали Пукни зоро и Ој, Косово: Погледајте како су Црногорци дочекали СРПСКУ НОВУ ГОДИНУ (ВИДЕО)

Milorad Dodik
Милорад Додик / Извор: Профимедиа

Додик, резонује Александар Павић, жели да Република Српска функционише и жели да што више умањи опструкције и блокаде из Сарајева, а исто тако не жели више да буде талац односа у самој Федерацији и то буквално застоја, парализе институција који тамо траје већ годинама.

- Тако да је потпуно јасно и логично са државног становишта зашто Додик ове потезе повлачи. Оно што је исто важно, јесте да је ово рекао јасно и гласно сада, тако да кад се буде гласало на предстојећим изборима народ ће тачно знати шта Додик има у плану, шта владајућа странка има у плану, шта им нуди. Тако да је то и отворено и поштено са његове стране - сугерише Павић.

Не може се очекивати да Додик буде стална мета напада, констатује његов саветник Александар Врањеш, а да с друге стране буде уз протокол који су они наметнули. Пре свега морамо да се стрпимо да видимо хоће ли господин Додик бити кандидат за члана Председништва, напомиње Врањеш, а ако се на то одлучи и ако победи, имао би право као члан колективног шефа државе да тражи да се протокол њему прилагођава.

- На то Додик има апсолутно право. То је у потпуности логично са његовим политичким ставовима, посебно кад знамо да је и Република Српска на удару и он лично већ годинама. И онда сад испада да су они нешто посебно изненађени зашто би Додик желео да на територији Републике Српске потписује заклетву -  јасан је Врањеш.

ДОДИК: Нисам против САД, ЕУ, било кога, али јесам против њиховог држања предавања у мојој земљи. Тако не може!

Milorad Dodik pozdravlja Treći pešadijski puk
Милорад Додик поздравља Трећи пешадијски пук / Извор: Србија Данас / Саша Џамбић

Председник Српске, додаје Врањеш, жели да на неки начин да већи значај Републици Српској у том процесу.

- То је у потпуности логично и сигуран сам да, ако би био изабран, нико неће имати могућности да му одузме то право јер ће он на крају крајева постати легитимни представник српског народа и Републике Српске у колективном заједничком председништву - указује Врањеш.

Шта год да уради Република Српска, а поготову Додик, према мишљењу политиколога Александра Павића Запад ће гледати негативно и једино на шта би Запад повољно гледао јесте да се у Републици Српској успостави таква власт која би прихватила унитаризацију Босне и Херцеговине и трајне промене Дејтона.

- Додику је јасно да, шта год да уради, Запад осуђује њега и Републику Српску какву је он замишљао и за коју очигледно има већинску подршку. Важно је да има бар неку прећутну подршку од неке друге велике силе или великих сила, тако да претпостављам да неко ко је искусан као Додик има то у виду - подвлачи Павић.

СВЕДОЧАНСТВО СТРАДАЊА И МУЧЕНИШТВА: Ликовни уметник поклања споменик зверски убијеном Слободану

Sarajevo
Сарајево / Извор: Профимедиа/илустрација

Што се реакција у самој БиХ тиче, Павић предвиђа да ако опет буде дошло до тога да Хрвати буду прегласани и да практично Бошњаци изаберу хрватског члана председништва, Хрвати ће тек онда поздравити оно што Додик буде радио јер ће видети да за њих будућност у таквој БиХ апсолутно не постоји јер су осуђени на перманентну мајоризацију и смањивање утицаја до коначног нестанка.

С друге стране Александар Врањеш напомиње да би то било унутрашње питање Босне и Херцеговине и да би сви представници међународне заједнице који прихватају Босну и Херцеговину као државу морали да се прилагођавају ономе што се одреди унутар земље.

- Другим речима, ако је господин Додик био члан Председништва, они би морали са великим поштовањем да се односе према њему као легално изабраном члану Председништва испред Републике Српске, ако се држе свог става да је за њих БиХ држава коју они признају - јасан је Врањеш.

Уколико би унутар Председништва дошло до неке промене протокола, међународна заједница уопште нема право да се пита и износи ставове, већ треба да поштује оно што је одлука и што је став у том случају члана председништва испред Републике Српске. Све друго би, наглашава Врањеш, било дипломатски непристојно.