Кристијан Шмит поднео оставку: Одлази са места високог представника за БиХ
Кристијан Шмит је поднео оставку на место високог представника за Босну и Херцеговину.
Шмит је обавестио Франкфуртер Allgemeine Зеитунг (ФАЗ) да ће одступити са дужности.
Раније је Istraga.ba објавила да Шмит разматра подношење оставке и да би одлуку о оставци требало ускоро да саопшти.
Овај немачки дипломата налази се под великим притиском власти САД-а које су му поставиле ултиматум – решавање питања државне имовине. Како преноси Истрага, Шмиту је чак запрећено увођењем санкција, односно стављањем на америчку црну листу уколико не одступи са позиције високог представника.
Како би избегао евентуалне последице, Шмит се поверио својим најближим сарадницима да ће одступити са позиције.
Према истим изворима, Шмитова оставка је, наводно договорена и на релацији Бања Лука–Вашингтон. Наводно, како тамошњи медији нагађају, то је био "део пакета договора америчких власти са Милорадом Додиком и његовим сарадницима када су Американци укинули санкције скоро свим званичницима из Републике Српске", али тако нешто није доказано.