Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

"СРПСКО ПИТАЊЕ" УНЕЛО РАСКОЛ! Нови сукоб Милатовића и Спајића унутар Покрета Европа сад, нова Влада и даље на чекању

30.08.2023. 11:29
Пише:
Србија Данас
milatovic
милатовиц / Извор: Фото: Србија Данас

Тензије унутар изборних победника.

Састављање нове владе у Подгорици још више је затегло односе између председника Црне Горе Јакова Милатовића и мандатара Милојка Спајића, који су истовремено и лидери Покрета "Европа сад".

СРБА ОПЕТ НЕМА У ВЛАДИ ЦРНЕ ГОРЕ, ОГЛАСИО СЕ МАНДИЋ: Спајић не верује ЗБЦГ, али верује ДПС-у!

СРБА ОПЕТ НЕМА У ВЛАДИ ЦРНЕ ГОРЕ, ОГЛАСИО СЕ МАНДИЋ: Спајић не верује ЗБЦГ, али верује ДПС-у!

НАКОН ШТО ЈЕ СРБИМА СТАВЉЕНА РАМПА ОГЛАСИО СЕ ДАНИЛОВИЋ: Нећемо бити део нове владе! Спајићу, врати формирање већине на почетак

НАКОН ШТО ЈЕ СРБИМА СТАВЉЕНА РАМПА ОГЛАСИО СЕ ДАНИЛОВИЋ: Нећемо бити део нове владе! Спајићу, врати формирање већине на почетак

"У ПЕС ПОСТОЈЕ РАЗЛИЧИТА МИШЉЕЊА!" Милатовићева изјава узбуркала црногорску јавност: Не дели став са Спајићем?!

"У ПЕС ПОСТОЈЕ РАЗЛИЧИТА МИШЉЕЊА!" Милатовићева изјава узбуркала црногорску јавност: Не дели став са Спајићем?!

Њих двојица овога пута су заратила због одлуке Спајића да врата кабинета затвори за просрпски блок за будућност Црне Горе - док шеф државе инсистира да се испоштује изборна воља грађана и направи што шира коалиција.

Указујући на сарадњу ПЕС са савезом ЗБЦГ, Демократама, као и Грађанским покретом УРА, Милатовић је подсетио да је тај пут трасиран још у време другог круга председничких избора када је он успео да победи Мила Ђукановића захваљујући гласовима присталица поменутих политичких актера.

- Да ли неко скреће са тог пута грађани нека процене - поручио је Милатовић, очигледно алудирајући на свог партијског колегу, који је подршку за формирање владе нашао у снагама које су деценијама биле "десно крило" бившег режима Мила Ђукановића.

Као да се понавља прича у Црној Гори из 1997. године када је пукло у јединственој ДПС, а њени носиоци Момир Булатовић и Ђукановић отишли на две стране.

Али, док је дотад јединствена партија (изашла из крила СКЈ) у то време имала иза себе осам година "стажа" у власти, овај раздор у ПЕС долази пре него што су уопште успели да преузму кормило.

Милатовић и Спајић већ два и по месеца немају комуникацију, а да међу њима не штима показало је одсуство председника на кључној седници главног одбора ПЕС, минуле суботе у Подгорици, на којој је главна тема било формирање нове извршне власти.

Мимоилажења овог двојца почела су у Беранама на локалним изборима када је њихова изборна листа "Беране сад" , иако погурана маркетиншким пројектом "Европа сад", доживела дебакл.

Жестока свађа догодила се средином маја око састава изборне листе за парламентарне изборе који су се одржали 11. јуна.

Спајић је на седници председништва саопштио "своје" фаворите без ширих страначких консултација, што је подигло притисак Милатовићу који је наводно критиковао Милојка и начин на који је списак скројен.

Разменили су доста тешких речи након којих је Спајић напустио седницу.

Кулминација њиховог разлаза догодила се 13. јула, када је Милатовић организовао пријем поводом Дана државности, али њему није присуствовао Спајић. ,

Потом је председник државе најавио консултације о будућој влади са свим партијама, чиме је практично директно ударио у посао Спајића као мандатара.

Међутим, ни Милојко му није остао дужан јер је потпуно изоловао све људе блиске Милатовићу из преговора и рада ПЕС. Екипа око Милатовића тврди да негативну кампању на друштвеним мрежама о њему управо започињу "ботови" блиски Спајићу.

И после свега, 10. августа Милатовић је доделио Спајићу мандат за састав нове владе. Рок је 90 дана да се Скупштини предложи персонални састав и програм. Државни парламент има 81 посланика, а влада треба да добије подршку најмање 41 народног изабраника. Иако је мандатар после седнице ГО ПЕС саопштио да има подршку 44 посланика за владу у којој неће бити представника Срба (коалиција ЗБЦГ), дошло је до осипања подршке чак и странака које су биле на њиховој листи.

Пољуљали су се односи и у унутар самог Покрета, јер на главном одбору није било јединства око тога да у нову извршну власт уђу партије које су деценијама биле савезници режиму Ђукановића - Бошњачка странка и Хрватска грађанска иницијатива, уз подршку Мехмета Зенке, посланика Демократске уније Албанаца која је била на листи "Заједно" ДПС. Успротивили су се и коалициони партнери Уједињена Црна Гора и Алтернатива. Остало је да се одреде још Цивис и Новска листа.

Осим Демократа у Спајићев тим су ушли и представници СНП. Међутим, због огромног незадовољства чланства и бирача очекује се ових дана седница главног одбора те партије на којој ће се одлучити да ли би у овим околностима они уопште требало да буду у извршној власти.