ХРВАТСКА "КОСЕ ЧУПА" ЗБОГ ВАКЦИНА: Док светски медији хвале Србију, у Хрватској "пукла" и платформа за вакцинацију
Потпуни крах хрватске платформе за пријављивање на вакцинацију
Док светски медији на сва уста хвале успешност вакцинације у Србији, посебан осврт се даје и на електронски систем за пријаву преко портала еУправа који је једноставан и лак за употребу и преко ког се чак могу пријавити и страни држављани, било да имају стални боравак у нашој земљи или да нису овде пријављени. Србија је досад вакцинисала преко 30.000 странаца, донирала вакцине региону а број странаца који су исказали интересовање за вакцинацију у нашој земљи прелази 50.000 пријава. Са друге стране, у Хрваткој је тотални колапс вакцинације.
НОЋАС ЈЕ МОСТАР ГОРЕО: Нереди и дивљање навијача и хапшења полиције (ВИДЕО)
СЈАЈНА ВЕСТ! Грађани Србије могу без тестова ући у Црну Гору!
КОРОНА УШЛА У ХРВАТСКУ ВЛАДУ! Потпредседник Борис Милошевић позитиван на вирус, познато како се осећа
Помпезно најваљиван почетак вакцинације у Хрватској крајем прошле године претворио се у потпуни фијаско најмлађе чланице Европске уније. Хрватска се највише вакцина наручила од АстраЗенеке што је у старту створило велике проблеме. Вакцине су касниле, стизале у малим количинама, а притом је земљу погодио и земљотрес у самом почетку вакцинације у тој земљи па су прве количине цепива преусмерене одмах у то подручје.
И таман кад се чинило да ће све поћи како треба, десио се нови слом.
Онлајн платформа Цијеписе, која је требало да функционише на истом приницпу као српска, почела је са радом 1. марта и лично је представљена од стране хрватског министра здравства Вилија Бероша на конференцији кризног штаба. У првим данима платформа је прво "пала" и било јој је немогуће приступити. Потом је послата конфузна порука да сви могу да се пријаве за вакцинацију преко породичних лекара једнако као и преко платформе па људи више нису знали где тачно да се пријављују.
До данас, према подацима хрватског Министарства здравства, само 2.7 одсто људи који су се пријавили преко платформе Цијеписе.хр добило је позив на вакцинацију, нешто више од 5.300 пријављених. Досад се преко платформе пријавило око 198.000 људи. И ти који су добијали позив на вакцинацију, добили би га касно увече за ранојутарњи термин па многи од њих нису ни успели да се организују да дођу на цепљење.
И сам почетак масовне вакцинације на загребачком Велесајму претворио се у фијаско јер се први пробни дан вакцинације појавио мали број људи.
Потом се десио други фијаско - првог радног дана, у понедељак, врата загребачког Велесајма који је најмасовнији пункт за вакцинацију у Хрватској остала су затворена све до 14 часова, а да људе нико није обавестио да не долазе на цепљење. Неколико стотина људи је чекало узалуд пред затвореним вратима пункта.
Саму платформу Цијепи се Град Загреб је користио само један једини дан. Од четири жупаније које су биле укључене у рад платформе, нити једна је више не користи. Чак је и сам директор загребачког Завода за јавно здравље Звонимир Шостар упутио људе да се за вакцинацију пријављују само преко породичних лекара.
Да ствар буде још невероватније, сама платформа Цијеписе.хр показује само иницијале грађана који су се пријавили па кад људи добију позив на пункту за вакцинацију се дуго чека и проверава да ли се подаци подадурају са онима који су унесени на платформу. Другим речима, оно што се у Србији обави у пет минута и једном кораку у Хрватској се претвара у агонију која траје данима и не даје никакав резултат.
Опозиција, бесна на министра Бероша, данима тражи његову смену. Министар здравства је Пленковићев кадар па је хрватски премијер одлучио да му ипак да још једну шансу, под условом да спроведе масовну вакцинацију како треба јер о томе зависи не само здравље грађана већ и цела туристичка сезона. Туризам чини 25 одсто хрватског БДП-а и држава је потпуно зависна о успешности туристичке сезоне.
Можда и најфасцинантнији део колапса платформе Цијеписе.хр је у томе што платформа има грешку и не препознаје старост корисника. То је довело до ситуације, у самом почетку рада, да су на вакцинацију позивани прво људи млађи од 30 година. Неки од њих су одустали али се сада не зна шта ће бити са њима и да ли ће икада више бити поново позвани на вакцинацију.
Да подсетимо, српска платформа функционише тако да свако ко пропусти термин за вакцинацију не пријављује се поново него изабере опцију "пропуштен термин" и добија нови датум, а постоји и могућност да тај термин изабере како му одговара.
Што је још невероватније, људе који се пријаве на хрватској платформи цијеписе.хр систем не обавештава аутоматски путем смс поруке, како би се отклонила могућност да мејл са обавештењем заврши у спаму већ их оператери лично зову. То је створило додатни хаос у обавештавању заинтересованих за вакцинацију.
У Хрватској, на све то, расту бројеви заражених па је тако ова земља јуче забележила 2.535 новоинфицираних корона вирусом, а преминула је 31 особа.
Закључно с 23. априлом, према подацима хрватског кризног штаба, утрошена је 770.221 доза, а цепљене су 611.792 особе. Првом дозом вакцинисано је 450.976 особа, док је другом дозом цепљено 158.429 особа. За 2.387 особа нема података којом дозом су цепљење.
Поређења ради, само у Београду досад су вакцинисано 583.844 особе што чини 41,9 одсто пунолетног становништва наше престонице.
У Србији је досад дато више од три милиона доза вакцина против корона вируса.