"Читав регион претворићемо у пакао" Иран прети свима, уколико САД затвори Ормуски мореуз
Високи командант Иранске револуционарне гарде (ИРГЦ) запретио је да ће "читав регион претворити у пакао" ако Сједињене Државе дестабилизују Ормуски мореуз, преноси државни медиј WANA у четвртак.
- Да ли ћете учинити свети Ормуски мореуз несигурним? Ми ћемо цео регион претворити у пакао за вас, из Ирана - изјавио је бригадни генерал Маџид Мусави, командант Ваздушно-космичких снага ИРГЦ-а.
Мусави је такође додао да је његова изјава директан одговор на недавне америчке нападе у региону и да ће Иран одлучно деловати ако се непријатељске акције наставе.
Његове изјаве уследиле су након што је ирански војни Катам ал-Анбија Централни штаб саопштио да ће Ормуски мореуз бити потпуно затворен за све бродове и да ће свако пловило које покуша пролаз бити гађано.
Америчка Централна команда (ЦЕНТЦОМ) демантовала је да је Ормуски мореуз затворен, наводећи да "комерцијални бродови и даље несметано плове кроз мореуз" у објави на мрежи X (Twitter). Иран је касније оспорио ову тврдњу.