СЛОБОДА МЕДИЈА
Да ли је угрожена независност јавног сервиса? Грађани протестују широм улица главног града "Стање је озбиљно"
Хиљаде Чеха протестовало је данас поново, пред зградом Чешке телевизије у Прагу, због плана владе премијера Андреја Бабиша да укине претплату радио и тв јавног сервиса и од наредне године почне да их финансира из буџета, свотом мањом за 15 одсто од досадашње, једнаком оној из далеке 2008. године.
Тај предлог измена закона о финансирању без јавне расправе усвојила је ове седмице влада, а жестоко га је критиковала чешка опозиција и најавила да ће се обратити Уставном суду Чешке. ; Иако премијер Бабиш и министар културе Ото Клемпирж одбијају оптужбе да тиме намеравају да ставе јавни сервис под своју контролу, одбацили су предлоге да се усвоје уставне гаранције да Чешка телевизија (ЧТ) и Чешки радио (ЧРо) остају независни.
- Нећемо вам фарбати ствари у ружичасто. Стање је озбиљно. Истовремено можемо рећи да има наде зато што је наша земља пуна људи који не желе са овиме да се помире и гласно ћа стављати политичарима до знања да ово није нормално и да ћемо учинити све да медији не доспеју у руке политичара - казао је данас демонстрантима Микулаш Минарж из грађанске инцијативе Милион тренутака за демократију.
Та иницијатива још из времена прве владе премијера Бабиша до 2021. године, позната је по томе што може да изведе на улице стотине хиљада Чеха када сматра да су угрожене демократске тековине, окупља редовно овог пролећа и десетине хиљада Чеха у Прагу и широм земље, а покренула је и петицију "Не дамо вам медије".
Данашњи протест организован је као подршка запосленима у Чешкој телевизији и Чешком радију који су већ прогласили штрајк упозорења, а за сутра су у организацији синдиката и подршку свог руководства најавили једнодневни штрајк који неће погодити једино програме за децу и омладину.
Демонстранти су у знак подршке запосленима у јавном тв и радио сервису носили данас и транспаренте са познатим јунацима из чешких цртаних филмова са којима су деценијама у Чехословачкој одрастале генерације, захваљујући програму ЧТ Лаку ноћ децо, пред главни дневник.
У маси су се вијориле и заставе Чешке и Европске уније, од које демонстранти очекују да би могла да спречи планове владе, јер верују да њен предлог финансирања, без гаранција стабилности и предвидљивости новца и немешања у програм, крши Европски акти о слободи медија (ЕМФА), на шта је већ упозорила и Европска унија емитера јавних сервиса.
Медије не дамо. Лаку ноћ не дамо", "Мичите руке са медија", "Чешка није на продају", "Хвала за сваку слободну речи", "Злу се не попушта", неке су од порука на транспарентима.
Посебну забринутост пред штрајк изазива то што док премијер и министар културе непрестано понављају да им није циљ да контролишу јавни сервис, већ само желе да ЧТ и ЧРо као и сви остали штеде, Бабишов партнер у владајућој коалицији, радикална националистичка странка Слобода и директна демократија почиње отворено говори да уз контролу финансија мора да буде спроведена и контрола садржаја програма.