Долазак Си Ђинпинга код Трампа под знаком питања? Први потези шефа Беле куће усмерени против ове велике светске силе
За нешто више од месец дана новоизабрани амерички председник Доналд Трамп званично ће ступити на високу функцију.
Иако се и даље не зна ко ће све присуствовати церемонији полагања заклетве у Вашингтону, амерички медији пренели су јуче, позивајући се на неименоване изворе, да је Трамп на инаугурацију позвао председника Кине Си Ђинпинга. Лидер републиканаца је позивницу кинеском лидеру, наводно, упутио још почетком новембра, убрзо после убедљивог тријумфа на изборима. Из Пекинга нису коментарисали ове наводе.
Сијев долазак на Капитол 20. јануара могао би да буде под великим знаком питања и због Трампових првих потеза, а тичу се односа САД према Кини. Наиме, нови шеф Беле куће је међу првим сарадницима у својој другој администрацији предложио отворене критичаре Пекинга. Реч је о конгресмену Мајклу Волцу и сенатору са Флориде Марку Рубију, које је Трамп номиновао за саветника за националну безбедност и државног секретара.
Лидер републиканаца је за будућу амбасадорку САД у УН именовао њујоршку конгресменку Елиз Стефаник, која је такође позната по оштром ставу према Кини. Трамп је недавно Пекингу стао на жуљ најавивши да ће, чим положи заклетву, увести високе царине за производе из Кине, све док, како је истакао, та земља не спречи прилив илегалних дрога у САД. Истовремено, америчке власти су дале кинеској компанији "Бајт Денс" у чијем је власништву друштвена мрежа "Тик-Ток" да до 19. јануара прода популарну платформу или ће се суочити са забраном у САД.
Амерички медији спекулишу да је позив да присуствује Трамповој инаугурацији добио и мађарски премијер Виктор Орбан, који се пре пар дана састао са новим шефом Беле куће у његовој резиденцији на Флориди. Си-Би-Ес је пренео да Орбан још размишља да ли да оде на Капитол. Позив, међутим, није упутио и шефу Кремља Владимиру Путину, иако је више пута изразио дивљење руском колеги.
Трамп, истовремено, намерава да првог дана председничке функције уведе више од 25 извршних наредби које би могле да представљају заокрет у америчкој политици после четворогодишње владавине демократа. Према изворима британског Ројтерса, лидер републиканаца је рекао свом тиму да жели да направи "велики удар" првог дана, како би владавину започео већим обимом и брзином него током првог мандата.
- Амерички народ може рачунати на то да председник Трамп користи своју извршну моћ првог дана како би испунио обећања која им је дао током кампање - рекла је Трампова портпаролка Каролајн Ливит.
Трамп размишља о именовању бившег амбасадора САД у Немачкој Ричарда Гренела за специјалног изасланика за Иран, преноси Ројтерс. у међувремену, именовао је бившу водитељку Фокс њуза Кари Лејк за будућу шефицу владиног медија "Глас Америке".
- Кари Лејк ће блиско сарађивати са новим шефом америчке Агенције за глобалне медије, како би се осигурало да се америчке вредности и слободе шире у целом свету поштено и тачно, за разлику од лажи које шире други медији - навео је Трамп.