Иран увео нова правила за пролазак бродова кроз Ормуз: Образац који сви морају да попуне садржи 40 питања
Документ под називом "Декларација о информацијама о пловилу" је образац за пријаву који је издала иранска Управа Персијског залива (ПГСА) и који морају попунити сва пловила у транзиту како би се осигурао њихов безбедан пролаз.
Иран је увео сет нових правила за бродове који желе да пређу Ормуски мореуз, према документу који је видео CNN.
Документ под називом "Декларација о информацијама о пловилу" је образац за пријаву који је издала иранска Управа Персијског залива (ПГСА) и који морају попунити сва пловила у транзиту како би се осигурао њихов безбедан пролаз.
Поделио га је са CNN-om Ричард Мид, главни уредник Lloyd’s Лист Intelligence, службе за поморске податке и аналитику, и други извор који је желео да остане анониман.
Образац садржи више од 40 питања, захтевајући од сваког пловила да наведе своје име, идентификациони број, претходно име, земљу порекла и земљу одредишта, између осталих детаља. Такође се тражи националност регистрованог власника, менаџера и чланова посаде.
Иран је саопштио да ограничава пролаз кроз пловни пут пловилима повезаним са САД или Израелом. Пре 28. фебруара, када су САД и Израел покренули рат против Ирана, бродови нису морали да деле никакве информације да би прошли кроз мореуз, рекао је Мид.
Мид је за CNN рекао да листа захтева "изгледа прилично слично питањима за која смо знали да су већ постављана бродовласницима", додајући да ово, међутим, "формализује структуру и изгледа као игра Ирана да нормализује свој ауторитет над транзитом".
У уторак је Иран покренуо Управу Персијског заливског мореуза (ПГСА) да би администрирао пролаз. Према новом систему, сви бродови који намеравају да прођу кроз мореуз добиће имејл са адресе повезане са ПГСА којим ће бити обавештени о прописима за пролаз, према иранској државној телевизији Press ТВ.
Имејл од ПГСА који су Мид и други извор поделили са CNN-om показује упозорење власти да су "потпуне и тачне информације неопходне" за обраду захтева брода за транзит и да ће "даља упутства бити саопштена путем имејла".
Овај потез је најновији корак у напорима Техерана да формализује контролу над међународним мореузом, кроз који су бродови слободно пловили пре рата.