Кључан састанак пред самит НАТО-а: Руте и Трамп у Вашингтону о будућности Алијансе
Генерални секретар НАТО-а Марк Руте данас ће у Белој кући разговарати са Доналдом Трампом о будућности Алијансе, уочи кључног самита НАТО-а.
Генерални секретар НАТО-а Марк Руте састаће се данас у Белој кући са председником Сједињених Америчких Држава Доналдом Трампом, пред самит НАТО-а заказан за 7. и 8. јул у Анкари.
Трамп је последњих месеци критиковао НАТО због, како сматра, недовољне подршке америчким акцијама на Блиском истоку и више пута доводио у питање обим америчких обавеза према савезу.
Амерички министар одбране Пит Хегсет прошле недеље је најавио шестомесечну ревизију распоређивања америчких трупа у Европи, што би могло да доведе до смањења броја војника, пренео је Ројтерс.
Руте, који од ступања на дужност настоји да очува јединство савеза и одржи блиске односе са Трампом, рекао је да ће председнику пренети податке о повећаном ангажовању европских савезника и расту издвајања за одбрану.
- Стотине америчких авиона полетеле су из база широм Европе како би подржале америчке операције, а савезници повећавају улагања у одбрану - рекао је Руте у интервјуу за Фокс њуз.
Портпаролка НАТО-а Алисон Харт саопштила је да ће предстојећи самит бити фокусиран на спровођење прошлогодишњих обавеза савезника, укључујући повећање војних издвајања, јачање одбрамбене индустрије и наставак подршке Украјини.
На прошлогодишњем самиту лидери НАТО-а су подржали план да државе чланице у наредној деценији издвајају пет одсто бруто домаћег производа за одбрану и повезане безбедносне потребе.
Извор: Танјуг