"ПРИПРЕМИТЕ СЕ ЗА ЕВАКУАЦИЈУ" Драма у свемиру, НАСА издала хитно наређење: "Склоните се...."
Астронаутима на Међународној свемирској станици наређено је да се склоне у своје летелице и припреме за могућу евакуацију.
Астронаутима на Међународној свемирској станици наређено је да се склоне у своје летелице и припреме за могућу евакуацију док руска посада покушава да поправи све веће цурење ваздуха у свом делу орбиталне лабораторије, саопштила је НАСА.
Четири астронаута из НАСА-ине мисије Crew-12 на станици - два америчка астронаута, један француски астронаут и један руски космонаут - добили су наређења од НАСА-ине контроле мисије у петак у 9:04 часова по источном времену (14:00 часова по британском времену) да уђу у своју летелицу Crew Драгон причвршћену за станицу и обуку свемирска одела у случају да цурење ваздуха захтева хитну евакуацију, рекао је званичник НАСА-е.
НАСА и руска свемирска агенција Роскосмос, два главна оператера станице, месецима су расправљали о узроку и потенцијалним решењима малих цурења ваздуха на руском сервисном модулу Звезда, кључној структури лабораторије величине фудбалског терена.
Цурења ваздуха су последњих месеци била релативно мала. Али у понедељак је проблем ескалирао са пола килограма ваздуха дневно на два килограма (0,9 кг), рекао је високи званичник НАСА-е за Ројтерс под условом анонимности.
Роскосмос је објавио да је прва пукотина на Међународној свемирској станици поправљена и запечаћена. У саопштењу које је пренела новинска агенција Интерфакс, наводи се да се прелази на другу пукотину, где су откривена цурења. Такође је наведено да нема ризика за посаду или системе MSS.
НАСА је одмах објавила да су поправке обустављене јер су потребна "додатна мерења и подаци". Астронаутима је речено да могу да напусте склониште, према речима портпаролке Бетани Стивенс.
Србија Данас/Гардијан