ЕСКАЛАЦИЈА
Први пут од почетка рата: Нападнут кинески танкер у Ормуском мореузу
Кинеско министарство спољних послова потврдило је да је нафтни танкер са кинеском посадом нападнут у близини Ормуског мореуза.
Портпарол Лин Ђиан рекао је да до сада није било пријављених жртава - али да је Кина дубоко забринута због пловила у том пловном путу.
Према извештају кинеских медија који је јуче објављен, напад се догодио у понедељак.
Ово је први забележени напад на кинески брод од почетка сукоба између САД и Ирана крајем фебруара. Ескалација тензија готово је потпуно зауставила саобраћај кроз кључни пловни пут којим пролази петина светских залиха нафте и гаса.
Према изворима поморске безбедности, оштећен је хемијски и нафтни танкер "ЈВ Innovation", који плови под заставом Маршалских Острва. Инцидент се догодио код обале Уједињених Арапских Емирата, близу луке Мина Сакр, где је избио пожар на палуби брода.
Сукоб је оставио стотине бродова и око 20.000 морнара блокираних у Заливу, док је саобраћај кроз Ормуски мореуз озбиљно поремећен након низа напада ове недеље.
Председник САД Доналд Трамп најавио је операцију за помоћ блокираним бродовима, али је план убрзо обустављен након иранских напада дроновима и ракетама на више циљева у региону.
У међувремену, кинески министар спољних послова Ванг Ји састао се у Пекингу са иранским колегом Абасом Арагчијем, а главна тема разговора било је поновно отварање мореуза.