Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ПРОЦУРЕЛИ ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ РАСКРИНКАЛИ УКРАЈИНЦЕ: Кијев одбио наређење па срушио руску летелицу у Белорусији

12.04.2023. 19:49
Пише:
Србија Данас
A-50 AWACS
А-50 AWACS / Извор: Shutterstock

Међутим, у новом открићу процурелих докумената Пентагона, Служба безбедности Украјине (СБУ) стоји иза напада на А-50У

Контроверзно цурење поверљивих докумената Пентагона које је потресло војне посматраче новијим открићима такође је открило и ко је напао руске авионе А-50 AWACS у ваздушној бази Мачулишчи у фебруару у Белорусији.

Руски авион А-50У ваздушни система за упозорење и контролу (AWACS) уништен је у нападу дроном на ваздушну базу Мачулишчи у Белорусији 26. фебруара. Први извештаји су указивали да је нападе извела белоруска партизанска група БИПОЛ, удружена са Украјином.

"БИТИ САВЕЗНИК АМЕРИКЕ НЕ ЗНАЧИ БИТИ ВАЗАЛ" Макрон поново прозвао Вашингтон и заоштрио односе Француске и САД (ВИДЕО)

"БИТИ САВЕЗНИК АМЕРИКЕ НЕ ЗНАЧИ БИТИ ВАЗАЛ" Макрон поново прозвао Вашингтон и заоштрио односе Француске и САД (ВИДЕО)

АМЕРИЧКЕ СПЕЦИЈАЛНЕ СНАГЕ СЛЕТЕЛЕ У УКРАЈИНУ: Вашингтон се хитно огласио - "Нећемо открити број војника!"

АМЕРИЧКЕ СПЕЦИЈАЛНЕ СНАГЕ СЛЕТЕЛЕ У УКРАЈИНУ: Вашингтон се хитно огласио - "Нећемо открити број војника!"

"НЕШТО ТУ НИЈЕ У РЕДУ..." Трамп коментарисао најаву Бајдена да ће се кандидовати за други председнички мандат (ВИДЕО)

"НЕШТО ТУ НИЈЕ У РЕДУ..." Трамп коментарисао најаву Бајдена да ће се кандидовати за други председнички мандат (ВИДЕО)

Са своје стране, група је такође преузела одговорност за напад. ЕурАсиан Тимес је раније известио да је БИПОЛ користио две беспилотне летелице у операцији „саботаже“ и искористио „велику“ величину авиона. Белоруске безбедносне агенције су касније пронашле торбу са контролним таблама за дрон, што је потврдило чин саботаже.

Међутим, у новом открићу процурелих докумената Пентагона, Служба безбедности Украјине (СБУ) стоји иза напада на А-50У, пише Економист. Њихови агенти стационирани у Белорусији очигледно су пркосили наређењима и напали руски извиђачки авион.

Најзначајнији савезник Украјине у рату, Сједињене Државе, откриле су да су агенти СБУ извели контроверзни напад пресретања. Ове информације о текућем рату у Украјини су наводно похрањене на поверљивом слајду. Међутим, слајд и други документи су процурели у јавност 1. марта.

Александар Лукашенко је 7. марта саопштио да је Белорусија ухапсила човека и још двојицу који су били умешани у покушај саботаже авиона А-50У на аеродрому Мачулишчи.

Без икаквих конкретних доказа, белоруски председник је тврдио да су украјински и амерички обавештајни званичници надгледали напад.

Међутим, белоруска дисидентска група БИПОЛ је скоро одмах преузела одговорност. Вођа групе Александар Азаров отишао је толико далеко да је рекао да су особе одговорне за напад напустиле Белорусију и да су безбедне. ЕурАсиан Тимес није могао независно да потврди да ли су агенти СБУ радили у тандему са подухватом БИПОЛ.

У документима Пентагона који су процурели такође се наводи да су агенти СБУ користили дрон квадрокоптер да оштете руски авион А-50, који може да лети као мобилни командни центар, а руска компанија за продају оружја Ростек га назива „летећи радар“. У документима је такође наведено да је летелица претрпела само мања оштећења.

Иако је Русија оптужила Украјину за вишеструке нападе на руску војну имовину ван граница Украјине, руководство у Кијеву је одбило да преузме одговорност за та дела која је наводно починила директно. Након што су документи Пентагона процурили, Служба безбедности Украјине је преко свог представника саопштила да ће бити вољна да говори „након победе Украјине“.

Осим овог напада на А-50У, у документу је такође откривено да је Украјина одговорна за напад на гасну компресорску станицу у предграђу Москве.

Напад на А-50У (по НАТО кодификацији Mainstay) је на крају послао авион у Таганрог у Русији на поправку. Оно што је најважније, разоткрило је рањивост руских стратешких војних средстава у односу на оно што називају „украјинским терористичким нападима“.

Шта се догодило након напада на А-50?

Неколико дана након напада, у обавјештајном извештају који је Уједињено Краљевство објавило 9. марта наводи се да је белоруски председник Александар Лукашенко признао да је један од руских авиона за рано упозоравање и контролу А-50У распоређених у Белорусији оштећен.

У обавештајном извештају се наводи да ће Mainstay бити у ремонтном објекту у Таганрогу у Русији. Поред тога, транзитни лет је обављен на нижој висини од уобичајене, највероватније због оштећења кабине под притиском.

И не само то, даље је речено: „Реална је могућност да ће заједничка руско-белоруска ваздушна активност сада бити принуђена да се ослања на копнену контролу и пратњу ловаца све док се не други А-50 поново не размести.

Међутим, најинтригантнији део ажурирања била је тврдња изнета у процени британске обавештајне службе да је борбени авион МиГ-31К Фоксхаинд опремљен за лансирање балистичке ракете Х-47М Кинжал вероватно користио А-50 Mainstay да им пружи информације о ситуацији.

Supergaleb G-4, vojni avion
Супергалеб Г-4, војни авион / Извор: Профимедиа

Руски МиГ-31К, који носи хиперсоничне ракете Х-47М Кинжал или АС-24 Killjoy, такође је деловао из Мачулишћа, где је нападнут А-50. Међутим, према недавним извештајима, МиГ-31К су од тада напустили базу и сада се налазе негде у Русији.

Напад на цењени посед Русије, А-50 Mainstay, праћен је масивним ракетним ударом московских трупа у Украјини. Војници у Москви су користили 81 ракету, неколико типова, укључујући хиперсоничне ракете Кинжал, за гађање циљева унутар Украјине.

Напад је такође изазвао забринутост да би Русија могла да нападне Украјину користећи белоруску територију, као што је био случај 24. фебруара када су руске трупе ушле у Украјину из овог правца.

Украјинска војска није искључила такву могућност и наставља да прати границу са Белорусијом.

Штавише, Русија је ојачала своје војне односе са Белорусијом и најавила базирање тактичког нуклеарног оружја у Минску. Руски министар одбране је овог месеца саопштио да је Белорусија од Русије добила оперативно-тактички ракетни систем Искандер-М (ОТРК).

}