САД евакуише своје држављане са "крузера смрти": Хитна акција након избијања епидемије
Сједињене Америчке Државе евакуишу америчке путнике са холандског крузера због епидемије хантавируса.
Сједињене Америчке Државе организују лет за евакуацију како би вратиле америчке путнике са холандског крузера који је погођен епидемијом смртоносног соја хантавируса, саопштио је у данас Стејт департмент САД.
- Стејт департмент пажљиво прати епидемију хантавируса на холандском крузеру у Атлантском океану и одржава стални контакт са особљем крузера, Американцима на броду и међународним и америчким здравственим властима, рекао је портпарол Стејт департмента у саопштењу, преноси Ројтерс.
Портпарол је рекао и да су САД спремне да пруже конзуларну помоћ чим брод стигне на Тенерифе, у Шпанији. На броду се налази 17 америчких путника, према речима оператера крузера Oceanwide Expeditions.
Британска влада ће такође послати авион за евакуацију скоро 20 британских држављана, преноси АП. Сви заражени су тестирани позитивно на андску варијанту вируса, која се може преносити са особе на особу, док се већина варијанти хантавируса шири путем измета и урина глодара.
Британска агенција за здравствену безбедност навела је да постоји сумња да је трећи британски држављанин заражен вирусом и да се налази на Тристан да Куња, удаљеном британском прекоморском територију у јужном Атлантском океану, док су друга два хоспитализована у Холандији и Јужној Африци.
Власти у Јужној Африци раде на праћењу контаката свих путника који су раније сишли са брода, са посебним фокусом на путнике са лета Света Јелена-Јоханесбург, дан након искрцавања путника на острву.
Србија Данас/Информер