Шеф СЗО изнео застрашујуће признање након што је ебола стигла у Европу: Не можемо да се носимо са епидемијом
Епидемија еболе у Демократској Републици Конго и Уганди и даље надмашује капацитете за одговор, изјавио је у среду генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус.
- Упркос добром напретку који смо постигли, и даље се суочавамо са великим изазовима, а епидемија и даље надмашује наше капацитете за одговор“, рекао је Тедрос.
Додао је да је глобални ризик од избијања еболе и даље низак, али је позвао на даље јачање мера за сузбијање ретког соја вируса Бундибугјо.
- Праћење контаката је недовољно, капацитети лечења су слаби, безбедне сахране и даље представљају велики изазов, а здравствени систем је под притиском - додао је.
Жариште епидемије еболе је у Конгу, где је забележено 1094 потврђених случајева, укључујући 277 смртних исхода. Уганда је потврдила 20 случајева и два смртна исхода. Високи званичник СЗО рекао је у уторак да је ова епидемија имала највећи број потврђених случајева у првом месецу.
Први случај еболе у Француској
Француска је у међувремену потврдила свој први случај еболе. Реч је о лекару који се вратио са хуманитарне мисије у Демократској Републици Конго, а француско Министарство здравља саопштило је да је одмах смештен у специјализовану установу и да је у стабилном стању.
Власти су нагласиле да је ризик за становништво веома низак, али је покренуто праћење свих особа које су могле бити у контакту са зараженим лекаром. Француска је такође успоставила посебан систем надзора за хуманитарне раднике који се враћају из Конга.
Тренутну епидемију изазива сој вируса Бундибугјо, за који за сада не постоји вакцина. Здравствени радници су посебно изложени ризику јер се ебола преноси телесним течностима. Према подацима СЗО, од 75 здравствених радника заражених у Конгу, 17 је преминуло.
Француски случај је први потврђени случај еболе у Европи од почетка актуелне епидемије.
Извор: Србија Danas/Index.hr