Историјски дебакл Србије на Евровизији: Те године такмичење је завршено већ у полуфиналу
Без обзира на пласман, неке наше песме често постају хитови касније.
Србија је на Евровизији имала сјајне тренутке, почевши од легендарне победе Марије Шерифовић са песмом "Молитва", па све до бројних високих пласмана у самом врху такмичења. Ипак, такмичење памти и године које су домаћим фановима донеле горко разочарање.
Званично најгори пласман у историји нашег учешћа догодио се недавне 2025. године. Наш представник, Принц од Врање, отпутовао је у Базел са песмом "Мила", али је доживео прави потоп.
Не само да није успео да се пласира у финале, већ је у другом полуфиналу заузео тек 14. место са свега 28 поена.
Пре овог неуспеха, за највећа евровизијска разочарања важили су наступи Тијане Богићевић и Марка Кона, који су своју евровизијску причу такође неславно завршили пре великог финала.
Евровизијски потоп бивше Југославије - добила само ЈЕДАН поен
Када се осврнемо на период бивше државе, убедљиво најлошији резултат остварила је Беби Дол 1991. године.
Иако је њена песма "Бразил" важила за фаворита, у финалу такмичења завршила је као претпоследња са само једним јединим освојеним поеном, што се годинама препричавало као прави евровизијски дебакл.
Иронија је у томе што је ова песма "преживела" тест времена и дан данас је огроман хит.
Ово само доказује да успех на самој сцени не гарантује судбину песме, јер су многи неуспели наступи бележили касније милионске прегледе на Јутјубу.
На срећу, наши овогодишњи представници на Евровизији 2026. године, бенд "Лавина", осветлали су нам образ. Они су у Бечу направили праву лудницу на сцени и обезбедили Србији сигурно место у великом финалу.