Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

“Не видим разлог да то опростим, урадиће опет” Весна Дедић пресекла - МЕНИ ЈЕ ТО КУКАВИЧКИ, љубав није мучење!

02.01.2024. 17:25
Пише:
Србија Данас/Маја Ђорђевић
Vesna Dedić
Весна Дедић / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

Година 2023. донела је у животима свих нас велике и корените промене, а ми смо годину за нама сумирали са књижевницом Весном Дедић. Са њом смо свечано дочекали шеснаести у низу њених романа, прославили још један сајам књига - и сваки пут водили веома занимљив и поучан разговор. Портал Србија Данас имао је привилегију да уочи празника поново добије мало Весниног времена.

Њене читатељке су јој годинама верне, воле њен стил писања и приче које преноси. Не обазире се на негативне коментаре, осуде, стереотипима вођене људе, битно јој је само да људи који воле њен рад буду задовољни. Сајам књига је за њу празник, а ту је и пуно жена које сајам једва чекају само да би је упознале и да би поразговарале са њом о њеним романима.

Водитељка и писац, способна, елоквентна и амбициозна, Весна Дедић је ту да сруши све стереотипе који важе за писце љубавних романа. Кроз своје приче жели да помогне женама да реше своје животне проблеме, и има таленат да то вешто спакује.

"У ЕМИСИЈУ зовем КАДА ЈА то проценим да треба "- Весна ДЕДИЋ , књиге пише ДУШОМ, МАЈКА која је ЋЕРКИ посветила животVesna Dedić

"У ЕМИСИЈУ зовем КАДА ЈА то проценим да треба "- Весна ДЕДИЋ , књиге пише ДУШОМ, МАЈКА која је ЋЕРКИ посветила живот

"Код нас је срамота купити улошке и презерватив" Весна Дедић распалила по српском менталитету - Мени то није нормалноVesna Dedić

"Код нас је срамота купити улошке и презерватив" Весна Дедић распалила по српском менталитету - Мени то није нормално

Мајкама се ово неће свидети - Весна Дедић открила тајну ПОСЛОВНОГ УСПЕХА: "Када сам то схватила..."Vesna Dedić

Мајкама се ово неће свидети - Весна Дедић открила тајну ПОСЛОВНОГ УСПЕХА: "Када сам то схватила..."

 

Vesna Dedić
Весна Дедић / Извор: АТА images

 

Након вишедеценијског рада када направите осврт, како је изгледало када сте Ви били у мојој ситуацији и припремали празнични интервју?

- Исто као и данас што ми је. Новогодишње емисије су врло захтевне - не можеш ти ту много да урадиш, а да није већ виђено, нити да много тога питаш. Ја сам свој први новогодишњи програм радила 1992/3, а пре неколико дана сам снимила тридесету новогодишњу "Балканску улицу". Сада када вратим филм на ту 1992. Бане Вукашиновић и ја смо радили, а мој концепт је био да позовемо десет најутицајнијих певача, 10 глумаца, 10 спортиста, 10 политичара, 10 кувара, 10 манекена и тако даље. То је било јако захтевно за организовати, буквално ти се "кошуљица" распадне! Прву новогодишњу емисију "Балканском улицом" снимали смо у кафеу ЈДП-а. Гости су били Сергеј Трифуновић, Небојша Глоговац и Драган Мићановић. Сада, када сам снимала јубиларну, тридесету новогодишњу емисију "Балканском улицом" поново сам узвикнула: "Кошуљица се распада". Није то само ствар искуства, већ и тога како се усагласе расположења гостију, какво је време напољу, какво је расположење у земљи. Оно што сам се трудила од своје прве емисије па до дана данашњег јесте да причамо о блискости и трудим се кроз сваку новогодишњу емисију да подсетим на све оне људе који не дочекују Нову годину ни срећни ни здрави. Многи нису ни на трговима, ни у луксузним хотелима - раде трећу смену, сами су, разводе се, гладни су или болесни. Таквих је много више него оних који славе. Трудим се да те емисије потсете и на тај живот о коме се не прича тако често.

Vesna Dedić
Весна Дедић / Извор: АТА images

Да ли сте размишљали о промени концепта емисије у 2024?

- Никада нисам правила "оштре резове" у смислу да ћу да мењам "Балканску улицу". Догодиле су се неке мале промене када сам поводом десете телевизијске сезоне прешла у студио. Сећам се да је прва гошћа била Лепа Брена. Било је и других мањих промена, а оно што сам се ја трудила је да емисију прилагођавам духу времена и нације. Промениле су се теме, променила се и пецепција. И сами имате прилике да приметите да ма какав говорник да прича, пажња публике траје десет секунди, а у дванаестој већ настављају своје разговоре. Људи су врло фокусирани само на себе. Уопште не умеју да воде дијалог. Две другарице кад седну - мислим да не слушају једна другу, већ једна другој служе да би истртљале све што им је на души! Нема дијалога! "Балканском улицом" је управо емисија дијалога, није емисија лаке садржине. То је емисија која треба да представи нечији живот. Ја се трудим да не лажем публику и да мењам "Балканску улицу" онолико колико су се променили моји гости као људи.

Vesna Dedić
Весна Дедић

Радили сте са многим припадницима јавне сцене, а свесни сте да је доста њих написало своју биографију или књигу. Да ли сте читали можда Кију Коцкар или Ацу Лукаса... Шта мислите о њима као писцима?

- Заиста нисам имала прилику да читам нити књижевно дело Аце Лукаса нити Кије Коцкар, а врло сам велики заговорник подстицања те врсте издаваштва зато што свуда у свету постоји манир да познате личности објављују у једном моменту своје биографије или аутобиографије. То је људима интересантно, забавно, а и открива том читаоцу свет у коме се никада није нашао. Ја бих заиста волела да сам нашла времена да прочитам како је своју биографију исписао неко ко је имао могућност да уђе у ријалити и представи то и са друге стране. Биографију Аце Лукаса желим да гледам, он је не само велики музичар и певач, већ велики сведок овога времена. Ја волим романсиране биографије, којих код нас нема. Ја бих волела да напишем некоме романсирану биографију, зато што је то врло инспиративно. Са друге стране, увек је потребан писац, да направи једну дубину целој причи. Поменули сте ријалити програме, који имају огромну гледаност код нас. Како посматрате тај вид забаве? - Морам признати да мени то није забавно. Мени је била забавна прва сезона "Великог брата". Ови сада људи ми нису занимљиви. Ово данас што се приказује је врло опасно за психу,чак и зрелих људи, а камоли младих и пензионера. Радим на телевизији и прва сам заговорник таквих емисија, али не 24 часа и не у време када ће једно дете без контроле родитеља то гледати. Телевизија јесте забава, али телевизија мора да буде и нека слика друштва. Ми смо ионако напаћене душе, не треба нам додатни подстрек.

Vesna Dedić
Весна Дедић / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

Постоје људи који се врло радују Новој години. Међутим, сигурни смо да постоје и они којима је јако тешко. У коју групу људи Ви спадате? Да ли све радујете празницима и Новој?

- Радовала сам се  чак и када ми је било најтеже у животу! Ја сам се стварно радовала као што се радујем сваком новом почетку. Просто сам од оних људи који сматрају да чак и кад ништа не ваља - кад ја не ваљам, кад време не ваља, држава не ваља... да је то можда знак да ће ускоро бити боље, јер све промене су почињале тако што нешто није било добро, па се онда неко сетио да промени, да буде боље. Чак и када се дешавају оне ситуације да ме неко изневери, напусти, да ме разочара... ја кажем: "Аха! Ево парче мог срца и ево много времена за неког новог ко ће бити паметнији и интересантнији, поштенији, занимљиви"!

"ЖЕНАМА ЈЕ ОКЕЈ ДА ИМ ОН ЛУПИ ШАМАР АКО ЈЕ НЕРВОЗАН!" Весна Дедић промовисала нову књигу, па скренула пажњу на ОГРОМАН ДРУШТВЕНИ ПРОБЛЕМVesna Dedić

"ЖЕНАМА ЈЕ ОКЕЈ ДА ИМ ОН ЛУПИ ШАМАР АКО ЈЕ НЕРВОЗАН!" Весна Дедић промовисала нову књигу, па скренула пажњу на ОГРОМАН ДРУШТВЕНИ ПРОБЛЕМ

Како проводите свечане дане и да ли можда негујете неке традиције? Да ли имате можда неку омиљену успомену која је обележила време празника?

- Ја сам васпитавана да је Нова година велики празник још у мојој кући, када сам била дете. Знало се све данима пред Нову годину. Причало се какву ће хаљину мама носити на дочеку нове године, какво ће тата одело, какве ће бити минђуше, да ли ће да се иде у Загреб или Београд по нове ципеле и које колачиће ћемо спремати. Код нас се увек спремало 7,8 власти колача. Сарма наравно, руска салата... и јако смо се радовали и брат и ја. Радовала сам се и као студенткиња, наравно где ћу и коју журку - све ми је то било јако важно. Један период када сам радила на јутарњем програму, а радила сам и као ноћни репортер за време новогодишњих ноћи - и то ми је било лепо. Онда је дошао период када је Ленка била мала - то ми је био најлепши период! Она се толико радовала: месец дана унапред све смо то радиле - китиле стан, дочекивале Деда мраза и тако даље. И онда бих ја негде 30. 12. заједно са Ленком одлазила код моје маме, брата и снахе који имају петоро деце и остављала Ленку да се дружи са баком и "Црногорцима" - како сам ја говорила. Тада сам одлазила 3 дана сама у Будву да будем с пријатељима, да слушам концерте на тргу у Старом Граду. Мени, а претпостављам да то свака самохрана мајка зна - то си била едина 3 дана у години кад сам ја била без сата и без обавеза! Обожавала сам и те Нове године. Сада је већ и неко зрело време. Чак се погодило прошле године први пут да идем са пријатељима у хотел. А најлепша, најлепша Нова година коју сам икада дочекала и волела бих да је једном могу описати у неком роману, била је пре две године. Никада нисам са својим дететом чекала Нову. Она је увек чекала са браћом, сестрама, бабом или својим пријатељима на журкама. Тог децембра пре 2 године, а знали смо да она одлази у Америку, она је сама предложила да ту Нову годину проведемо заједно, јер смо знале да је питање кад ћемо и коју опет заједно чекати. Отишле смо у Пржно, а ресторан је посебно радио због нас. Ленка и ја смо ту сачекале 2022. и  то је било божанствено, не желим никада то да заборавим.

Vesna Dedić
Весна Дедић / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

У многима, празнична еуфорија изазива стрес. Делује да имате неки практичан савет како тај стрес редуковати?

- Стрес правимо сами себи. Ако ви себи набијате обавезе које не можете да постигнете, онда је то стресно, и ако држите неких рутина - рутине су врло често узрок стреса. Како каже да морате имати 40 сарми, можда апсолутно ако немате времена да је савијете, немојте да имате ниједну. Са треће стране, није проблем направити те сарме. Сипајте неку ракијицу, замолите мужа да вам пустим музику... мало се љубите, мало савијајте сарме. Ако имате малу децу, нека вам они помогну око тога. Куповина поклона: па, лепо је купити поклоне, али ако немате новца или ако немате времена да идете до неког тржног центра... ти људи који вас воле, заиста ће остати драги. Ако нисте стигли да купите поклон, просто ће разумети. Поклонићете им нешто за 1. дан пролећа. Просто, живот треба поједноставити и покушати фокусирати се на осећаје, а не на оно што нам други намећу као морање. Немаш нову хаљину?! Ко каже да мора бити нова?! Некад сам најлепше Нове године дочекала у патикама и фармеркама! Међутим, црвени веш мораш имати - стварно доноси срећу! То стварно доноси срећу и ако имате кога да пољубите у поноћ - заиста ће вам цела наредна година бити пуна љубави и нежности.

Vesna-Dedić
Весна-Дедић / Извор: Србија Данас/Милана Павковић

Код Вас је све у знаку љубави и то је главна покретачка сила у Вашим романима. Шта нас очекује у наредној књизи и има ли љубави у Вашем животу?

- Ја пишем љубавне романе, у ствари друштвене хронике у којима је у првом плану љубав и љубав. Она може бити несрећна или срећна у зависности од земље у којој живе ти људи, од града, од власти, од новца, од каријере... Тако да пишем ја и о каријерама и родотељствима и о разним темама. Али љубав је у првом плану. Што се тиче мене лично, у мом животу има много љубави и увек је било. Малопре сам баш причала са Ленком на тему љубави. Не би требало било која жена да се фокусира на једну особу, један град или на један посао и да очекује од тог човека, те особе, тог посла, тог града да да цело једно небо љубави. Битно је да имаш много љубави из разних извора. Љубав је заиста научити да трошиш време паметно. Љубав је и посао, љубав је и сликарство, љубав је и сређивање куће! Љубав су пријатељу, љубав су изласци. Наша срећа не мора да зависи само од тога да ли сам и са неким будимо или са неким одемо у кревет. Било је периода када сам била бескрајно заљубљена и много волела. Сваког јутра сам се будила уз пољубац и правила доручак, али не могу да кажем да су ти периоди били срећнији од неких периода када сам била и јесам сама и слободна и располагала својим временом. Мислим да жене у многоме због васпитања и своје природе или дозе хормона у свом организму умногоме своју срећу вагају у односу на то да ли имају мужа или дечка. Он ће увек сигурно доћи и за сваког од нас постоји нека љубав, али сад баш да буде ове године, овог месеца... то не знамо.

Vesna Dedić
Весна Дедић / Извор: Србија Данас

Празници су и перопд праштања. Коме праштате?

Ја сматрам да не треба праштати ништа! Треба праштати деци док се развијају, док расту! Треба им праштати све, треба им показивати шта је добро, шта је лоше. Треба ми да будемо што бољи јер они уче по моделу. Просто, и ако не науче ништа остаје то нешто и њиховој подсвести. Праштати људима - као некад неко те повредио на било који начин, неко те понизио, неко те издао, неко те преварио... Ја не видим стварно ниједан разлог да се било коме опрости, јер свако ко је једном учинио нешто што није у духу добрих намера, тај ће то урадити и други пут. Оно што стално понављам: у Библији пише да љубав не сме да буде мучење. Потпуно сам за то да због егзистенције истрпиш да будеш у некој фирми, у некој компанији и за мало мање пара и са неком грозном шефицом или шефом у име егзистенције, у име детета које храниш и тако даље, па ћеш наћи нешто ново и променити. Али трпљење у ономе што јесте наш најинтимнији живот... за мене је то кукавички и зато сматрам да у 2024. години и посао јавних личности, а да не причамо овог система, јер видимо каква нам је ситуација на улицама, међу децом, и тако даље - требало би да буде оздрављење српске породице. А да би српска породица оздравила мора да оздрави и држава и сви ми. Да нађемо системе како једна жена која трпи емотивно или физичко насиље и има двоје троје деце и има плату од 500 или 600 евра. Како она за оде негде а стан је, рецимо његове маме, где ће да оде, како ће да живи... Ту је држава као хуманитарна институција, што би требало да буде, да пронађе системе да заштити и жене и мушкарце. Пре свега суштински да заштити нашу децу.

Шта је још Весна рекла у интервјуу за портал Србија Данас погледајте у прилогу испод.

 

}