Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Бизарни случајеви ИНЦЕСТА: Обожавали да им СЕСТРЕ РАЂАЈУ ДЕЦУ, били познати по физичким деформацијама

27.02.2024. 13:26
Пише:
Србија Данас
porodica
породица / Извор: Shutterstock

Невероватне информације.

Од најгорих случајева инцеста у историји сви истају без текста, толико разврата на једном месту и данас је тешко замислити.

Некада елита није желела да се меша са "обичиним" светом, те су међусобно ступали у везе и бракове, а на инцесте се гледало као на нормалну ствар.

Бизарнији хоби не постоји: Девојка бесплатно чисти запуштене гробове НОЋУ, многе хвата језа док гледају овоDevojka koja čisti grobove

Бизарнији хоби не постоји: Девојка бесплатно чисти запуштене гробове НОЋУ, многе хвата језа док гледају ово

"МАМУ ЈЕ ПОЈЕЛА КОЗА" Несвакидашња прича Дарка из Врања изазвала лавину коментара, а ово ће вас тек оставити БЕЗ ДАХАDarko Memetović

"МАМУ ЈЕ ПОЈЕЛА КОЗА" Несвакидашња прича Дарка из Врања изазвала лавину коментара, а ово ће вас тек оставити БЕЗ ДАХА

(ВИДЕО) ЈЕЗИВ призор - Имућан Јапанац ПОСТАО ПАС, а за трансформацију дао 22 ХИЉАДЕ ЕВРА: Ево КАКО сада изгледаČovek pas

(ВИДЕО) ЈЕЗИВ призор - Имућан Јапанац ПОСТАО ПАС, а за трансформацију дао 22 ХИЉАДЕ ЕВРА: Ево КАКО сада изгледа

Čarls V
Чарлс В / Извор: Профимедиа

Највише је био заступљеном међу најбогатијима. Сви на владајућој сцени су имали оправдање зашто су интимни са члановима породице, а мало је рећи да су њихова објашњења и данас фрапантна! Занимљиво је и да је деца рођена из односа блиских рођака нису били ретка појава у историји.

Ипак, научници кажу да постоје одређени разлози зашто се владајућа елита одлучивала на овај корак.

Када је вођа протестантских мисионара Хирам Бингам стигао на Хаваје 1820. године, био је запрепашћен открићем да домородачко становништво практикује идолопоклонство, хула плес и инцест међу члановима породице која је владала острвом, пише nationalgeographic.rs.

На његово још веће запрепашћење, остатак хавајског становништва ову праксу није сматрао шокантном. Ипак, како историчари примећују краљевски инцестна Хавијима не само да није усамљен пример, већ је током историје био широко распрострањен на свим меридијанима.

Занимљива је и тврдња историчара да готово не постоји култура у људској историји код које није забележена веза између блиских рођака унутар краљевске породице - међу којима су најпознатији примери из древног Египта, перуанских Инка, али и народа са простора Мексика и Тајланда.

У Европи овакве примере налазимо међу Хоенцолернима из Пруске, француским и шпанским члановима лозе Бурбонаца, али и у британској краљевској породици.

Шпански Хабзбурговци који су владали скоро 200 година, често су се венчавали са својим блиским рођацима. Као један од главних узрока краха ове династије сматра се управо наведена пракса због које су временом чланови породице имали бројне здравствене проблеме. Физичка деформација по којој су постли препознатљиви добила је назив хазбуршка вилица.

Њихова династија окончана је 1700. године смрћу Карла ИИ, краља који услед здравствених проблема није причао до своје четврте године ни ходао до осме. Хроничари су забележили да је имао и проблеме са жвакањем, као и да није могао да добије потомство.

Tutankamon
Тутанкамон / Извор: Профимедиа

Да није усамљен пример лошег здравственог стања које је узроковано инцестом - у овом случају између брата и сестре - потврђују и пример фарона Тутанкамона. Научници су после детаљних анализа Тутанкамонове мумије установили да је имао делимично расцепљену усну, криво стопало, женске кукове, као и да је морао да се служи штапом, а као главни кривац његових хормонских дибаланса наводи се преклапање гена његових родитеља.

Научници објашњавају да браће и сестре у просеку деле половину гена. Геноми првих рођака се поклпају 12,5 посто, а да репродукцијом међу блиским рођацима долази до повећане опасности од преношења штетних рецесивних гена. Ова вероватноћа се током генерација драстично увећава, што потенцијално представља опасност за настанак неких од деформитета и здравствених проблема.

Историчари наводе да су краљевске породице вероватно биле свесне недостатака ове праксе, али да су одлучиле да их игноришу. Професор Валтер Шајдел са Универзитета Стенфорд тврди да се овај "феномен" јавља у друштвима у којима владари имају огромну моћ и немају себи равне - сем богова.

Инцест такође штити краљевску имовину. Брак између чланова породице осигурава да ће краљ делити богатство, привилегије и моћ само са људима који су његови рођаци, односно да ће имовина остати унутар породице.

У доминантним, централизованим друштвима као што су древни Египат или цивилизација Инка, ова пракса је највероватније била ограничена на репродукцију унутар уже породице, док је у средњовековној и модерној Европи, овај чин укључивао и венчавање са члановима проширене породице. Ту су спадали и чланови из других монархија како би се склопили савези и учврстили моћ међу рођацима.

hijeroglifi
хијероглифи / Извор: Профимедиа

Чак и високе стопе генетског преклапања које се дешавају код потомака добијених из односа браће и сестара, могу дати више здраве него болесне деце. Стога научници сматрају да су владари вероватно били спремни да ризикују, уз утешно сазнање да богатство може да помогне у случају да дође до компликација са здрављем.

Са друге стране, често се заборавља и чињеница да су поред својих званичних жена, владари имали и бројне љубавнице. Стога, чак и ако ризичан потез не успе, могу да учине исто што и владар Инка Хаина Капак који је власт поделио синовима које је добио са различитим женама - једна му је била званична, а друга сестра.

Чак и у новијој историји постоји сличан пример, када је краљ Рама В од Тајланда - који је владао од 1873. до 1910. године - добио више од седамдесеторо деце са десетинама супруга и конкубина од којих су му неке биле полусестре.

 

Србија Данас