ЧУВАЈТЕ СЕ, ЛОШЕ ЈЕ ВРЕМЕ! Због једне фотографије УХАПШЕНО је 11 људи - И то није једини случај! (ФОТО)
Није само вирус опасан...
Седам дана након што је Малезија увела делимичну изолацију у борби против ширења коронавируса, грађевински надзорник Хафи Назхан видео је своје комшије у Куала Лумпуру како трче.
Фотографисао је људе који се не придржавају мере и објавио их на Twitteru, а стотине су поделиле његову објаву. Пратитељи Хафија обавестили су полицију о томе па је ускоро у његовом комшилуку ухапшено 11 рекреативаца.
Оптужени су за кршење мере ограничења кретања и морају да плате казну у износу од 1.000 рингита, односно 230 долара.
"Био сам узрујан јер неки људи нису озбиљно схватили меру 'остани код куће'. То су врло образовани људи", рекао је 26-огодишњи Хафи за Ројтерс.
ЗНАМ ЈА ШТА САМ РОДИЛА: Ана Николић проговорила о васпитању ћерке Таре!
Респираторна болест која се појавила у Кини крајем прошле године погодила је око 1,2 милиона људи и убила отприлике 65.000, показују подаци Универзитета Џонс Хопкинс.
Фејсбуком се шири фотографија мушкарца из Сингапура како ужива у ручку у ресторану иако би требало да буде у изолацији па су и ту власти реаговале.
Министар правосуђа у тој земљи наредио је истрагу, а имиграционе власти рекле су локалним медијима да ће мушкарац вероватно бити оптужен.
На Новом Зеланду који ће провести месец дана у карантину, полиција је 29. марта покренула веб страницу на којој грађани могу пријаве своје комшије које крше изолацију. Страница се срушила већ неколико сати након што је успостављена.
"ЖЕЛИМ МУШКАРЦА КОМ МОГУ ДА ПРУЖИМ..." Лепа водитељка открила да неће да буде слушкиња, већ...
Питање гласи, колико је пријављивање корисно, а колико нарушавање приватности?
"Када нам свима прети ризик од заразе смртоносним вирусом, не видим разлог да појединци не пријаве властима своју легитимну забринутост", рекао је Дејвид Вотс, бивши повереник за приватност у аустралијској Викторији.
"Нема пуно смисла имати право на приватност када сте мртви", додао је Вотс.
С друге стране, Џозеф Канатаки, специјални УН-ов известилац за приватност, страхује да ће мере надзора од препознавања лица до праћења на телефону надживети тренутну кризу.
"Диктатуре и ауторитарна друштва често настану у време претњи", рекао је Канатаки.
ЈЕЗИВА ВИДЕО-АНИМАЦИЈА: Шта корона вирус ради када једном УЂЕ У ОРГАНИЗАМ (ВИДЕО)