Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

КАКО ЗНАТЕ ДА СТЕ МАТОРИ? Тинејџери су упали у нову врсту ДОСАДЕ која је до јуче била НЕЗАМИСЛИВА

08.04.2018. 06:56
Пише:
Србија Данас
Tinejdžeri, telefon
Тинејџери, телефон / Извор: Профимедиа

Сви мисле да њима сад никад не може да буде досадно, али...

Одрасли сматрају да данашњим тинејџерима са њиховим паметним телефонима и неограниченим приступом интернету никад није досадно. Различити извештаји су тврдили да су паметни телефони убили досаду каквом је познајемо.

У НЕДОУМИЦИ СТЕ? "Васкрсе" или "воскресе"? Овако се правилно честита Ускрс. Или Васкрс?

- Данас ми немамо времена да сањаримо отворених очију. Док чекамо на преглед код лекара или стојимо у реду, можемо проверити свој мејл, играти игрице или отићи на “Твитер”- навео је недавно један медијски консултант за “Хафингтон пост”.

Али, испоставило се да то није тачно. И данашњи тинејџери се досађују, али у питању је нова врста досаде - “телефон досада”.

Иако имају омогућен приступ свој постојећој технологији, многа истраживања показују да младима никад није било толико досадно.

Припадници данашње такозване “генерације З”, која обухвата рођене између 1998-2010, имају неупоредив приступ технологији. Многи су имали паметне телефоне од основне школе, одрасли су уз брз интернет, лаптопове и друштвене медије.

Логично је помислити да те направе са својим безграничним могућностима симулације нуде спас од досаде која је значајан део искуства у тинејџерском добу.

Али, људи се прилагођавају на услове који их окружују и технички напредак није изузетак, пише “Дејли бист”.

Фејсбук скандал расте: Злоупотребљени лични подаци 87 МИЛИОНА ЉУДИ - а не 50!

Tinejdžer, telefon
Тинејџер, телефон / Извор: Профимедиа

ШТА ЈЕ “ТЕЛЕФОН ДОСАДА”?

Оно што је било новина једној генерацији следећој је већ застарело. Многим тинејџерима су паметни телефони и интернет већ изгубили привлачност.

“Телефон досада” јавља се кад сте технички на телефону, али се у себи и даље досађујете. То је оно кад безумно кликћете, отварате и затварате апликације, тражећи да урадите нешто дигитално и откривате да су опције незанимљиве.

Пред њима је најтежа година до сад: ТРИ РАЗЛОГА због којих ће ДЕОНИЦЕ Фејсбука наставити да ПАДАЈУ

Док су претходне генерације мењале канале на радију и телевизији, данашњи тинејџери некад отворе/затворе и 20-30 апликација у нади да ће им нешто привући пажњу.

- Кад се досађујем док сам на телефону и мењам различите апликације, ја само трагам да нешто урадим – каже Ејди, 15-годишњак са Лонг Ајленда.

- То је као да шетате у кругу по кући.

Често не нађу ништа забавно на телефону и просто се искључе.

Родитељима или успутном посматрачу може деловати да је тинејџер окупиран својим телефоном, али у стварности се тотално досађују.

- Могу бити сатима на телефону лежећи у кревету и то је знак да се досађујем – каже Максин Маркус, 17-годишња оснивачица “Амбасадор компаније”, саветовалишта за тинејџере.

- Ви мислите да се забављамо јер смо на телефонима све време, али само зато што смо на њима не значи да смо окупирани или узбуђени. Ја се стално досађујем на телефону - додаје она.

Ако постујете слике, лупате “лајкове”, пишете коментаре, читате или гледате нешто на телефону, то није “телефон досада”.

“Телефон досада” вас удари кад сте прошли кроз све кроз шта има да се прође на вашој направи и одједном се осећате пометено.

Аријана (14) са Флориде, сматра да “телефон досада” погађа тинејџере диспропорционално, јер су она и други одрасли уз друштвене медије и технологију мобилних телефона.

ОПЕТ У МОДИ! Ово је најмањи андроид телефон на свету! Одушевиће вас његове карактеристике (ВИДЕО)

Она је први телефон добила у 6. разреду, који је “застарео” већ након неколико месеци.

- Кад први пут добијете друштвени медиј помислите како је то “кул” – коментаришете, “лајкујете”, пратите странице, није вам досадно и одржава вам пажњу. Али током времена се навикнете на тај осећај и скролујете и гледате туђе слике и постове и досадно вам је. Почињете да трагате за другим стварима да урадите или просто пустите ум да лута – каже Аријана.

КАКО ОТКЛОНИТИ “ТЕЛЕФОН ДОСАДУ”?

Постоји неколико начина да се решите “телефон досаде”.

Најједноставније решење би било да се излогујете, одложите телефон и изађете напоље. Многи тинејџери баш то и раде, или се укључују у друге акције које не подразумевају технолошке направе.

Али често тинејџери решење упорно траже на својим телефонима. Укључиће се у групну дискусију или осмислити нов, креативни пројекат.

Постоји, међутим, фина линија између “телефон досаде” и нездравог понашања на друштвеним медијима које за последицу има депресију и исцрпљеност. Ово понашање укључује безумно скроловање које доводи до досаде.

Чак се и “Фејсбук” труди да створи “смисленију друштвену интеракцију и одстрани “телефон досаду”.

Али, тинејџери кажу да мрзе кад им родитељи кажу да није здраво толико времена проводити на телефону.

Осим “телефон досаде”, данашњи тинејџери пролазе и кроз остале врсте досаде.

Адам Перкинс, предавач психологије на Краљевском колеџу у Лондону, сматра да је “телефон досада” некад добра ствар јер може спречити децу да се уплету у неке деструктивније шеме или фантазије које могу довести до негативних емоција.

Telefoni
Телефони / Извор: Профимедиа