Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЗАЈЕДНО У БЕСКРАЈ

Спасили животе док је Титаник тонуо, па загрљени ОТИШЛИ У СМРТ: Ово је ИСТИНИТА прича о ВЕЧНОЈ љубави, а нема везе са Роуз и Џеком

28.03.2024. 08:13
Пише:
Србија Данас/Н.Ж.
Isidor i Ida Štraus
Исидор и Ида Штраус / Извор: Youtube printscreen/CaptainJZH

Док је највећи и најраскошнији путнички брод с почетка 20. века тонуо и полако нестајао у мрачним дубинама ледених вода Атлантика, одрекавши се свог места у спасилачком чамцу, места вредног живота, један брачни пар склупчао се на кревету, и заједно у загрљају отишао у вечност. Ово је истинита прича о једној ванвременској љубави и жртви вредној живота - зарад већег добра.

Сваки човек који је некада у животу погледао сада већ култни филм "Титаник", засигурно се сећа једне од најемотивнијих и најупечатљивијих сцена овог филмског остварења, која остаје дубоко урезана у памћење чак и након много година касније. 

Поменути кадар прати старији, имућни пар, у тренутку када брод већ увелико тоне, а госпођа и господин, помирени са својом судбином, остају да леже на кревету у својој кабини док ледена вода почиње силовито да надолази, продире у бродске кабине и испуњава цео простор. Ипак, њих двоје остају загрљени да мирно дочекају свој крај, док бродски оркестар свира свој опроштајни концерт на палуби.

Призор из легендарног филма дирнуо је тада и најтврђа срца, али обожаватељи овог филма, као и јавност уопштено, не зна да у поменутој сцени није била реч о уметничкој слободи редитеља и филмске екипе, већ о једној невероватној истинитој причи о правој љубави и двоје несвакидашњих људи који су одбили да се спасе, одлучивши да у смрт оду онако како су и проживели читав свој живот - заједно. 

Управо ова истинита прича била је прича која је надахнула драматичну сцену из филма.

Titanik
Титаник / Извор: Youtube printscreen/British Pathé

Поменути брачни пар био је по много чему пар из снова. Иако је њихов брак био уговорен од стране породица, што је у то време била врло честа појава, љубав између америчког бизнисмена немачког порекла, милионера и једног од оснивача трговинског ланца "Мејси" и добро васпитане девојке чија је породица у то време тек недавно из Европе мигрирала у САД, убрзо је процветала, развивши се у искрена и дубока осећања с обе стране. 

Године 1871. венчали су се богати трговац Исидор Штраус и девојка Розали, познатија као Ида. Током наредних 15 година њихов складан и срећан брак крунисан је са чак седморо деце. Блиски пријатељи и породица су у то време Исидора и Иду сматрали сродним душама и супружницима који су били невероватно привржени једно другом. Исидор је због природе свог посла много путовао, али је са супругом увек размењивао и по неколико писама дневно, пишући јој о својим свакодневним доживљајима, местима које је обилазио и послу, али и изјављујући јој своју љубав.

Isidor i Ida Štraus
Исидор и Ида Штраус / Извор: Фото: Youtube printscreen/CaptainJZH

Када су деца већ одрасла, Ида више није морала да остаје код куће како би бринула о породици и домаћинству, те брачни пар није имао разлога да буде растављен између граница и мора, па је Ида од тада често путовала са својим супругом. То је био случај и фаталне зиме 1911/1912. године када је испливао један од најчувенијих путничких бродова свих времена - Титаник. 

Пар је зиму провео у Европи, највише времена боравећи у Француској током празника. По плану, било је предвиђено да се кући врате раније, али је штрајк произвођача угља у Енглеској судбински одложио њихове планове. Исидору је у том тренутку речено да ће ка Америци, докле год траје штрајк радника, сигурно испловити само један једини брод, велелепни, "непотопиви" Титаник

Titanik
Титаник / Извор: Фото: Youtube printscreen/British Pathé

Управо тако су се, игром случаја и несрећних околности, Исидор и Ида нашли на путу ка Америци 14. априла 1912. године када се догодила једна од највећих трагедија потонућа брода у модерном добу. У једном тренутку, касно у ноћ, далеко од цивилизације, Титаник је ударио у ледени брег и почео да тоне невероватном брзином, преполовивши се практично на пола.

Према сведочењима преживелих касније, према изворима оних који су присуствовали овој страшној несрећи, забележено је да је брачни пар Штраус у једном тренутку дошао до чамца за спасавање, под редним бројем 8, у пратњи служавке госпође Штраус, Елен Бирд. Како је реч била о госпођи и господину у годинама, официр задужен за евакуацију им је понудио место у чамцу, али је у том тренутку Исидор донео одлуку која га је коштала живота, када је одбио да спаси себе докле год на Титанику још увек има неевакуисаних жена и деце. 

Titanik
Титаник / Извор: Фото: Youtube printscreen/British Pathé

Како су њих двоје били угледног друштвеног положаја и једни од најбогатијих путника на броду, Иди је, као жени, било осигурано место у једном од чамаца. Супротно уобичајеном протоколу који је гласио да у ситуацијама опасним по живот на мору прво треба спашавати искључиво жене и децу, и Исидору Штраусу је било гарантовано место у чамцу. Међутим, након што се Исидор одрекао свог места и своју одлуку саопштио официрима, Ида је без размишљања одбила да уђе у чамац, вероватно из жеље да не напусти свог мужа и да остане уз њега до самог краја, ма какав год исход био напослетку. Била је спремна и да оде у смрт, свесна размера трагедије, али је одлучила да то буде уз оног уз ког је провела цео свој живот. 

Преживели сведоци, који су у том тренутку већ били смештени у чамцу, касније су пренели да је Ида тада изјавила: "Исидоре, моје место је уз тебе. Дуго сам живела с тобом, волела те, а ако је потребно, сада ћу и умрети с тобом", рекла је госпођа Штраус.

Scena iz filma "Titanik"
Сцена из филма "Титаник" / Извор: Фото: Youtube printscreen/Titanic Мовие/Пелицула

Ова потресна сцена има праву историјску позадину, иако су, сасвим очекивано, сву "славу" филма преузели лик Џека Досона и Роуз де Вит Букатер, који су заправо фиктивни ликови, измишљени за потребе филма, те никад нису заиста постојали.

Иако ју је супруг молио да се спаси, Ида ни у једном тренутку није променила мишљење. Остала је доследна себи и својој одлуци, која је пре свега проистекла из снаге љубави коју је осећала према свом супругу. У том тренутку, својој служавки је дала бунду, рекавши једноставно да њој неће бити потребна и сместила је у чамац, а онда се са супругом повукла назад у њихову кабину. Последњи пут су виђени како седе на палуби, тихо јецају и држе се за руке док се око њих све урушава и нестаје у леденим водама Атлантског океана.

Scena iz filma "Titanik"
Сцена из филма "Титаник" / Извор: Фото: Youtube printscreen/Janie94

Када су преживели путници бродом "Карпатија" стигли у Њујорк, многи су, укључујући и њихову личну служавку Елен, испричали новинарима безвременску причу Исидора и Иде Штраус називајући је "најневероватнијим примером љубави и привржености". Управо из тог разлога, њихова прича муњевитом брзином се проширила читавим светом. Рабини су је током служби у синагогама препричавали верницима, новине су неисцрпно писале о њој, а посвећена им је чак и песма "Катастрофа Титаника", која је била популарна међу америчким Јеврејима у то време. 

У време потонућа Титаника 1912. године, Исидор је имао 67, а Ида 63 године, и били су у браку више од 40 година. Након коначног потонућа, Исидорово мртво тело пронађено је касније са још 306 утопљеника, и идентификовано, али је Идино тело заувек остало негде у дубинама ледених вода и вероватно, са многим другим жртвама трагедије, почива на дну океана. Ипак, на Штраусовом гробу у Бронксу, иако нису сахрањени заједно, исписан је један једноставан, али свеобухватан цитат, чиме је њихова љубав заувек овековечена: "Вода не може угасити љубав, нити је може потопити." 

Снага љубави брачног пара Штраус и жртва коју су поднели зарад већег добра, спасивши на тај начин многе животе на Титанику, одвела их је у вечност, чиме су доказали да их ни смрт није могла раставити. Управо из тог разлога, њихова прича била је и остала непресушни извор инспирације за многа уметничка остварења - како филмска, тако и књижевна. 

Иначе, на Титанику је те кобне ноћи укупно било око 2.200 особа, а погинуло је око 1.500. Број смрти могао је бити умањен уградњом већег броја чамаца за спашавање и попуњавањем чамаца до краја капацитета приликом потонућа, с обзиром на то да је у брзини и целокупном хаосу током несреће доста чамаца испливавало са мањим бројем људи него што је предвиђено.

Србија Данас/Н.Ж.