Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

ЗИМИ УНИШТАВАТЕ БРИСАЧЕ? Ако се придржавате ОВИХ правила радиће као нови

20.12.2021. 11:00
Пише:
Србија Данас
auto brisači
ауто брисачи / Извор: Профимедиа

Погледајте!

Зима пред брисаче доноси посебно тешке изазове, а лед може брзо и да их уништи. Стога дајемо савете како да сачувате брисаче од оштећења, да не бисте морали током зиме да купујете нове који ће такође брзо страдати због истих грешака, пишу Половни аутомобили.

Није ствар само у томе да вам брисачи дуже трају из финансијских разлога – ствар је и у томе да буду у стању да добро обришу шофершајбну да бисте видели пут – безбедност на првом месту!

Мало пажње и труда може да уштеди много новца, али и да учини вожњу у лошим временским условима знатно безбеднијом.

1) Не палите брисаче пре него што очистите шофершајбну од снега и леда.

brisači na kolima
брисачи на колима / Извор: Профимедиа

Не само што могу да се оштете метлице брисача због леда, приликом одлепљивања од ветробрана уколико је до тога дошло или приликом самог рада брисача, већ може да дође и до много озбиљније и скупље штете на комплетном систему који покреће брисаче.

2) Убаците неки материјал испод брисача – једно од решења је да се убаци материјал испод метлица брисача како не би биле у директном контакту са ветробраном. У ту сврху може да послужи тканина, картон, новине, каталози и слично.

И ово решење може да има своје мане у зависности од временских услова и материјала који користите, пошто брисачи могу да се слепе са тим материјалом који сте убацили испод њих.
Из практичних разлога не можемо да гарантујемо да ли ће се брисачи слепити, тј. „следити“ са тканином, картоном или папиром, нарочито ако прво температура буде довољно висока да се тај материјал натопи водом па да се затим та вода заледи – то је већ ситуација код које нема одговарајуће превенције.

Наравно, ово решење може сјајно да функционише ако немамо посла са екстремним временским условима.

3) Можете да ставите картон или ћебе преко целог ветробрана и да га фиксирате брисачима (чиме истовремено одвајате брисаче од ветробрана и спречавате слепљивање) али и да на крајеве вежете веома танак канап, практично конац, који убаците у кабину и затворите врата. Тако смањујете могућност да ветар подигне тај картон или ћебе и притом још оштети брисаче. Тај канап можете и да вежете у кабини како се не би извукао.

Наравно, не можемо ништа да вам гарантујемо по питању могућег оштећења кедера (гума око врата) – то зависи од дебљине канапа који користите, временских услова, итд. Ризик у сваком случају постоји.

Овим „решењем“ истовремено смањујете појаву леда на ветробрану и спречавате контакт брисача и ветробрана.
Слепљивање или „слеђивање“ брисача и картона или ћебета је посебна прича, пошто зависи од материјала од којих су израђени и других фактора.

4) Одмах упалите ауто и вентилацију ставите у мод за одмагљивање – температура треба да буде на максимуму. Пошто је мотор хладан и дуваће само хладан ваздух, не очекујте да ће се ветробран одледити за пар минута, али што дуже мотор ради, то ће пре почети да стиже колико-толико топлији ваздух до стакла.

Дакле, упалите ауто, грејање на најјаче, ваздух на ветробран, а ви се посветите скидању леда и одмрзавању, односно одлепљивању брисача.

Подсећамо да мотор који ради у леру врло споро „подиже температуру“, тако да овај корак може да буде од врло мале или готово никакве помоћи, али боље и то него да скидате лед са угашеног аута, па тек онда да га палите.

5) Купите наменско средство за одлеђивање стакала – тим средством можете да одледите и брисаче, односно да их одлепите од шофершајбне. Постоје разна средства, углавном у виду спреја, са ценом од неколико стотина динара па навише.

6) Средство за одлеђивање стакала или прскалицу са „уради сам“ течношћу (алкохол разређен водом) држите у аутомобилу – такође држите резерву у аутомобилу. Тако ћете моћи да решите проблем и уколико затекнете брисаче залепљене за ветробран када изађете са посла, враћате се из посете пријатељима или родбини…

7) Наводно спреј за одлеђивање стакала може да помогне и превентивно – ако се увече напрска испод и око брисача, као и на саме брисаче.

Дејство тог средства требало би да спречи да се брисачи залепе за ветробран. Не постоји сигурност да ће успети, али увек вам остаје могућност да сами тестирате и проверите овај рецепт.

8) Квалитетна зимска течност за прање ветробрана у доброј мери помаже да се сачувају и брисачи. Стога је добра идеја да купите течност неког реномираног произвођача и то на месту (продавница, пумпа…) где ћете моћи да је вратите на рекламацију уколико нешто не буде у реду.

9) Зимска течност за прање ветробрана временом губи карактеристике које је имала након отварања оригиналног паковања, односно почиње да се леди на вишој температури него што је декларисано.

Ствар је у томе што она између осталих адитива (додатака), садржи и алкохол (етанол) као средство против смрзавања, а алкохол знатно брже испарава од воде па се његова концентрација у течности временом смањује и тиме се подиже тачка мржњења течности (заледиће се на вишој температури него што би требало). Имајте ово у виду, како не бисте сувише дуго држали исту зимску течност у посуди.

10) Може да помогне и да пре него што оставимо ауто на паркингу, без обзира да ли је реч о отвореном или затвореном паркингу, да очистимо заостали снег и лед уколико их има у околини брисача. Не смета ни да обришемо воду неком крпом, мада у зависности од временских прилика то можда неће бити од велике помоћи.